WPML_EXPORT - en to fr translation catalogue (2452 entries)

en:  (post type archive)
fr: (archive de type de publication)

en:  (single)
fr: (unique)

en:  (taxonomy archive)
fr: (archive de taxonomie)

en:  - Use to layout child taxonomy terms
fr: - Utiliser pour mettre en page les termes de la taxonomie enfant

en:  - Use to layout posts for the current taxonomy term
fr: - Utiliser pour mettre en page les publications pour le terme courant de la taxonomie

en:  - everything you need to know about using Toolset
fr:  - tout ce que vous devez savoir pour utiliser Toolset

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
fr:  - apprendre à utiliser Toolset en expérimentant des sites d'apprentissage entièrement fonctionnels

en:  - online help by support staff
fr: - aide en ligne donnée par notre équipe d'assistance

en:  <- Please add a numeric value
fr: <- Veuillez ajouter une valeur numérique

en:  AND
fr: ET

en:  AND
fr: ET

en:  OR
fr: OU

en:  OR
fr: OU

en:  Parametric Search Instructions
fr: Instructions de recherche personnalisée

en:  Views tutorial on custom CSS
fr: Didactiel Views sur les feuilles de style CSS personnalisées

en:  and
fr: et

en:  coming from the
fr: venant de

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>
fr: Ex. <span class="wpv-code">[visualiser-le-nom-wpv="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>
fr: Ex. <span class="wpv-code">[visualiser-le-nom-wpv="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>
fr: Ex. <span class="wpv-code">votresite/page-avec-cette-vue/?<strong>%s</strong>=%s</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>
fr: Ex. <span class="wpv-code">votresite/page-avec-cette-vue/?<strong>%s</strong>=1</span>

en:  eg. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]
fr: Ex. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]

en:  eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]
fr: Ex. [wpv-view name="nom-de-la-vue" <strong>%s="123"</strong>]

en:  eg. http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>
fr: Ex. : http://www.exemple.com/ma-page/?<strong>%s=123</strong>

en:  eg. yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s
fr: Ex. votresite/page-avec-cette-vue/?<strong>%s</strong>=%s

en:  is set by the %s key:
fr: est défini(e) par la clé %s :

en:  is set by the URL parameter:
fr: est défini(e) par le paramètre URL :

en:  is set by the View shortcode attribute:
fr: est défini(e) par l'attribut de code abrégé de vue :

en:  of
fr: de

en:  or
fr: ou

en:  ordered by %s, %s
fr: trié par %s, %s

en:  set by the %s key:
fr: défini(e) par la clé %s :

en:  set by this URL parameter:
fr: défini par ce paramètre URL :

en:  set by this View shortcode attribute:
fr: défini par cet attribut de code abrégé de la vue :

en:  use this content template. What do you want to do?
fr: utiliser ce modèle de contenu. Que souhaitez-vous faire ?

en: " is a reserved word for
fr: " est un mot réservé pour

en: #undefined#
fr: #indéfini#

en: % Comments
fr: % commentaires

en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

en: %d Content Templates found in the file. %d have been created and %d have been over written.
fr: %d modèles de contenu trouvés dans le fichier. %d ont été créés et %d ont été écrasés.

en: %d Content Templates moved to the Trash.
fr: %d modèles de contenu déplacés vers la corbeille.

en: %d Content Templates permanently deleted.
fr: %d modèles de contenu supprimés définitivement.

en: %d Content Templates restored from the Trash.
fr: %d modèles de contenu restaurés depuis la corbeille.

en: %d Views found in the file. %d have been created and %d have been over written.
fr: %d vues trouvées dans ce fichier. %d ont été créées et %d ont été écrasées.

en: %d Views moved to the Trash.
fr: %d vues déplacées vers la corbeille.

en: %d Views permanently deleted.
fr: %d vues définitivement supprimées

en: %d Views restored from the Trash.
fr: %d vues restaurées depuis la corbeille.

en: %d WordPress Archives moved to the Trash.
fr: %d archives WordPress déplacées vers la corbeille.

en: %d WordPress Archives permanently deleted.
fr: %d archives WordPress supprimée définitivement.

en: %d WordPress Archives restored from the Trash.
fr: %d archives WordPress restaurées depuis la corbeille.

en: %d existing Content Templates were deleted.
fr: %d modèles de contenu existants ont été supprimés.

en: %d existing Views were deleted.
fr: %d vues existantes ont été supprimées.

en: %s %s use a different Content Template.
fr: %s %s utilisent un modèle de contenu différent.

en: %s (missing post type)
fr: %s (type de publication manquant)

en: %s - the number of comments
fr: %s - le nombre de commentaires

en: %s are:
fr: %s sont :

en: %s automatically, %s items per page
fr: %s automatiquement, %s éléments par page

en: %s automatically, 1 item per page
fr: %s automatiquement, 1 élément par page

en: %s could not be found
fr: Impossible de trouver %s

en: %s is missing or malformed.
fr: %s manque ou est incorrectement formé(e).

en: %s is used more than once.
fr: %s est utilisé plusieurs fois.

en: %s items
fr: %s éléments

en: %s items per page with automatic AJAX
fr: %s éléments par page avec AJAX automatique

en: %s items per page with manual AJAX
fr: %s éléments par page avec AJAX manuel

en: %s items per page with manual pagination
fr: %s éléments par page avec pagination manuelle

en: %s name
fr: %s nom

en: %s slug
fr: Slug %s

en: %s, %s items per page
fr: %s, %s éléments par page

en: %s, 1 item per page
fr: %s, 1 élément par page

en: %sClick here to import%s %sDismiss this message%s
fr: %sCliquer ici pour importer%s %sFaire disparaître ce message%s

en: %sLearn about filtering by Post Author%s
fr: %sDécouvrez le filtrage par auteur de publication%s

en: %sLearn about filtering by Post Date%s
fr: %sDécouvrez le filtrage par date de publication%s

en: %sLearn about filtering by Post ID%s
fr: %sDécouvrez le filtrage par ID de publication%s

en: %sLearn about filtering by Post Parent%s
fr: %sDécouvrez le filtrage par parent de publication%s

en: %sLearn about filtering by custom fields%s
fr: %sDécouvrez comment filtrer par champ personnalisé%s

en: %sLearn about filtering by taxonomy%s
fr: %sDécouvrez comment filtrer par taxonomie%s

en: %sLearn about filtering by user fields%s
fr: %sDécouvrez le filtrage par champ utilisateur%s

en: %sLearn about filtering for a specific text string%s
fr: %sDécouvrez le filtrage pour une chaîne de texte spécifique%s

en: %sThe String Translation module%s allows translating static texts in your Views and Content Templates.
fr: %sLe module de traduction de chaîne %s permet de traduire des textes statiques dans vos vues et modèles de contenu.

en: (bool) (optional) Whether the View settings force to update the form after a change
fr: (bool) (facultatif) Si les paramètres de vue obligent à mettre à jour le formulaire suite à une modification

en: (bool) (optional) Whether the View settings force to update the results after a change
fr: (bool) (facultatif) Si les paramètres de vue obligent à mettre à jour les résultats suite à une modification

en: (integer) The View AJAX pagination speed in miliseconds
fr: (nombre entier) Vitesse de pagination d'une vue AJAX en millisecondes

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-form-view] shortcode
fr: (objet) Objet jQuery contenant des formulaires supplémentaires à partir d'autres exemples de la même vue insérée à l'aide du code abrégé [wpv-form-view]

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-view] shortcode
fr: (objet) Objet jQuery contenant des formulaires supplémentaires à partir d'autres exemples de la même vue insérée à l'aide du code abrégé [wpv-form-view]

en: (object) The jQuery object for the View form
fr: (objet) Requête jQuery object pour le formulaire de vue

en: (object) The jQuery object for the View layout wrapper
fr: (objet) Objet JQuery pour mise en page de vue wrapper

en: (string) The View AJAX pagination effect
fr: (chaîne) L'effet de pagination View AJAX

en: (string) The View unique ID hash
fr: (chaîne) Dièse ID unique de la vue

en: (your edits will be displayed and you can apply them again)
fr: (vos modifications seront affichées et vous pourrez les réappliquer)

en: * These updates will take effect when you save the view.
fr: * Ces mises à jour seront effectives lorsque vous aurez enregistré la vue.

en: * Views requires Types 1.0.2 or greater for best results when adding fields.
fr: * Views fonctionne sur la version Types 1.0.2 ou toute version ultérieure pour des résultats optimaux lors de l'ajout de champs.

en: *Hover over to see the menu
fr: *Survoler pour voir le menu

en: , limit to %d items
fr: , limite aux éléments %d

en: , limit to 1 item
fr: , limite à 1 élément

en: , skip %d items
fr: , ignorer les éléments %d

en: , skip first item
fr: , ignorer le premier élément

en: , then %d results loaded
fr: , puis %d résultats chargés

en: , then one result loaded
fr: , puis un résultat chargé

en: -- Select origin --
fr: -- Sélectionner l'origine --

en: --- Please select ---
fr: --- Veuillez sélectionner ---

en: --- not set ---
fr: --- non défini ---

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: 1 item
fr: 1 élément

en: 1 item per page with automatic AJAX
fr: 1 élément par page avec AJAX automatique

en: 1 item per page with manual AJAX
fr: 1 élément par page avec AJAX manuel

en: 1 item per page with manual pagination
fr: 1 élément par page avec pagination manuelle

en: <a href='%s' target='_blank'>Go to the Settings page &raquo;</a>
fr: <a href='%s' target='_blank'>Allez sur la page Paramètres &raquo;</a>

en: <em>Toolset</em> Package Options
fr: <em>Options du pack </em> Toolset

en: <span style="color:red">*</span> A different Content Template is already assigned to this item
fr: <span style="color:red">*</span> Un modèle de contenu différent est déjà attribué à cet élément

en: <span style="color:red">*</span> A different WordPress Archive is already assigned to this item
fr: <span style="color:red">*</span> Une autre archive WordPress est déjà attribuée à cet élément

en: <strong>%d %s</strong> use a different Content Template.
fr: <strong>%d %s</strong> utilisent un modèle de contenu différent.

en: <strong>%d %s</strong> uses a different Content Template.
fr: <strong>%d %s</strong> utilise un modèle de contenu différent.

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the URL parameter <strong>%s</strong>
fr: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> parmi <strong>%s</strong> de celles définies par les paramètres d'URL <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the View shortcode attribute <strong>%s</strong>
fr: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> parmi <strong>%s</strong> celles définies par l'attribut de code abrégé de vue <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> belongs to a <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s
fr: <strong>%s</strong> appartient à une <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> : %s

en: <strong>%s</strong> in <strong>all</strong> of these: <strong>%s</strong>
fr: <strong>%s</strong> parmi <strong>toutes</strong> celles-ci : <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>no one</strong> of these: <strong>%s</strong>
fr: <strong>%s</strong> parmi <strong>aucune</strong> de celles-ci : <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>one</strong> of these: <strong>%s</strong>
fr: <strong>%s</strong> parmi <strong>l'une</strong> de celles-ci : <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> is <strong>%s</strong>: %s
fr: <strong>%s</strong> est <strong>%s</strong> : %s

en: <strong>%s</strong> is a %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>
fr: <strong>%s</strong> est un(e) %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>%s</strong>
fr: <strong>%s</strong> définie par l'option Infrastructure <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current post in the loop</strong>
fr: <strong>%s</strong> le même que la <strong>publication actuelle dans la boucle</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>page where this View is shown</strong>
fr: <strong>%s</strong> the same as the <strong>page où cette vue est affichée</strong>

en: <strong>CSS</strong> - This is used to add custom CSS to a View layout.
fr: <strong>CSS</strong> : cette fonctionnalité est utilisée pour ajouter du CSS personnalisé à une mise en page de vue.

en: <strong>Content template debug: </strong>Calling functions are <strong>%s</strong>
fr: <strong>Débogage de modèle de contenu : </strong>Les fonctions d'appel sont <strong>%s</strong>

en: <strong>JS</strong> - This is used to add custom javascript to a View layout.
fr: <strong>JS</strong> : cette fonctionnalité est utilisée pour ajouter du javascript personnalisé à une mise en page de vue.

en: <strong>Media</strong> - This is used to add images to a View output.
fr: <strong>Média</strong> : cette fonctionnalité sert à ajouter des images à une sortie de vue.

en: <strong>Meta HTML</strong> - This is used to layout the posts found. It gets generated from the View Layout settings and can be modified to suit.
fr: <strong>Méta HTML</strong> - sert à mettre en page les publications trouvées. Il est généré à partir des paramètres de mise en page de la vue et peut être modifié pour s'adapter.

en: <strong>Views</strong> has some bundled data waiting to be imported.
fr: <strong>Views</strong> détient un ensemble de données prêt à être importé.

en: <strong>Views</strong> load content from the database and display it anyway you choose.
fr: Les <strong>vues</strong> chargent le contenu depuis la base de données et l'affichent selon vos souhaits.

en: <strong>WordPress Archives</strong> let you style and design standard listing and archive pages.
fr: Les <strong>archives WordPress</strong> vous permettent de styliser et de concevoir des listages et des pages d'archive standards.

en: <strong>Your edits are shown below:</strong>
fr: <strong>Vos modifications sont affichées ci-dessous :</strong>

en: <strong>[wpv-if] shortcodes</strong> on Views 1.6.2 - <a href="%s">details</a>
fr: <strong>[wpv-if] codes abrégés</strong> sur Views 1.6.2 - <a href="%s">détails</a>

en: A %s with that name already exists. Please use another name.
fr: Un(e) %s de ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: A Content Template can replace the content of the post with whatever you put into it, including Views shortcodes.
fr: Un modèle de contenu peut remplacer le contenu de la publication par tout ce que vous souhaitez y placer, y compris les codes abrégés Views.

en: A Content Template in a View works like a subroutine.
fr: Le modèle de contenu fonctionne comme un sous-programme dans une vue.

en: A Content Template is like a chunk of content.
fr: Un modèle de contenu est comme un bloc de contenu.

en: A Content Template is used to style single-item pages.
fr: Un modèle de contenu est utilisé pour styliser des pages à élément unique.

en: A Content Template with that name already exists. Please try with another name.
fr: Un modèle de contenu de ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: A Content Template with that name already exists. Please use another name.
fr: Un modèle de contenu de ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: A Content Template with that title already exists. Please use another title.
fr: Un modèle de contenu comportant ce titre existe déjà. Veuillez choisir un autre titre.

en: A Content Template works like a subroutine.
fr: Un modèle de contenu fonctionne comme une sous-routine.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose.
fr: Une vue charge le contenu depuis la base de données et l'affiche de la manière dont vous le désirez.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose. Use Views to create content lists, sliders, parametric searches and more.
fr: Une vue charge le contenu depuis la base de données et l'affiche selon vos souhaits. Utilisez Views pour créer des listes de contenu, des diaporamas, des recherches personnalisées et plus encore.

en: A View loads content from the database and displays it with your HTML.
fr: La vue charge le contenu depuis la base de données et l'affiche ensuite avec votre HTML.

en: A View may include Content Templates. These templates make it easy to output design structures without having to repeat them in the loop.
fr: Une vue peut contenir des modèles de contenu. Ces modèles facilitent la sortie des structures de conception sans avoir à les répéter dans la boucle.

en: A View with that name already exists. Please use another name
fr: Une vue de ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom

en: A WordPress Archive with that name already exists. Please use another name.
fr: Une archive WordPress de ce nom existe déjà. Veuillez entrer un nom différent.

en: A basic query selects all items of a chosen type.
fr: Une requête de base sélectionne tous les éléments du type choisi.

en: A blank value means "all results".
fr: Une valeur vide signifie "tous les résultats".

en: A button that resets the filter and allows visitors to start a fresh search.
fr: Bouton pour réinitialiser le filtre et permettre aux visiteurs de démarrer une nouvelle recherche.

en: A content search input, which can search the title or title and content.
fr: Entrée de recherche de contenu qui peut rechercher soit le titre, soit le titre et le contenu.

en: A different Content Template is already assigned to this item.
fr: Un modèle de contenu différent est déjà attribué à cet élément.

en: A filter element.
fr: Élément de filtre

en: A link to the next page.
fr: Lien vers la page suivante

en: A link to the previous page.
fr: Lien vers la page précédente

en: A number
fr: Un nombre

en: A specific post
fr: Article spécifique

en: A specific user
fr: Utilisateur spécifique

en: A spinner, which is displayed when the filter needs update and hidden when update is complete.
fr: Tourbillon qui s'affiche quand le filtre doit être mis à jour et est masqué une fois la mise à jour terminée.

en: A submit button for the search filter.
fr: Bouton Envoyer pour le filtre de recherche

en: A submit button is not available for forms that have automatic updates on field changes.
fr: Le bouton Envoyer n'est pas disponible pour les formulaires qui présentent des mises à jour automatiques sur les modifications de champ.

en: A wizard that lets you design the loop.
fr: Assistant pour concevoir la boucle

en: AJAX results update when visitors change any filter values
fr: Mise à jour des résultats AJAX lorsque les visiteurs modifient une valeur de filtre

en: AJAX results update when visitors click on the search button
fr: Mise à jour des résultats AJAX lorsque les visiteurs cliquent sur le bouton Recherche

en: ALT text for the image
fr: Texte ALTERNATIF pour l'image

en: AND
fr: ET

en: Add
fr: Ajouter

en: Add .row class
fr: Ajouter une classe .row

en: Add Media
fr: Ajouter un média

en: Add New Content Template
fr: Ajouter un nouveau modèle de contenu

en: Add New View
fr: Ajouter une nouvelle vue

en: Add a field
fr: Ajouter un champ

en: Add a filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add a new Content Template for this post type
fr: Ajouter un nouveau modèle de contenu pour ce type de publication

en: Add a new Content Template for this taxonomy
fr: Ajouter un nouveau modèle de contenu pour cette taxonomie

en: Add a new View
fr: Ajouter une nouvelle vue

en: Add a new WordPress Archive
fr: Ajouter une nouvelle archive WordPress

en: Add a query filter to this View
fr: Ajouter un filtre de requête à cette vue

en: Add all your elements between these shortcodes.
fr: Ajoutez tous vos éléments entre ces codes abrégés.

en: Add another condition
fr: Ajouter une autre condition

en: Add another date condition
fr: Ajouter une autre condition à la date

en: Add another filter
fr: Ajouter un autre filtre

en: Add another option
fr: Ajouter une autre option

en: Add another value
fr: Ajouter une autre valeur

en: Add complete blocks into the View loop using Content Templates.
fr: Ajouter des blocs entiers dans la boucle de vue à l'aide des modèles de contenu.

en: Add container
fr: Ajouter un conteneur

en: Add controls to move between result-pages. This control will only appear when the View uses pagination.
fr: Ajouter des commandes pour se déplacer entre les pages de résultat. Cette commande apparaîtra uniquement lorsque la vue a recours à la pagination.

en: Add description
fr: Ajouter une description

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Add fields and nested Views to the output.
fr: Ajouter des champs et des vues imbriquées à la sortie.

en: Add fields to the template to display the content. Use HTML tags for styling.
fr: Ajouter des champs au modèle pour afficher le contenu. Utiliser les balises HTML pour styliser.

en: Add filter input to the Filter section.
fr: Ajouter une sortie de filtre à la section Filtre.

en: Add images and other media items to the View.
fr: Ajouter des images et des autres médias à la vue.

en: Add new %s
fr: Ajouter un(e) nouveau(elle) %s

en: Add new Content Template
fr: Ajouter un nouveau modèle de contenu

en: Add new View
fr: Ajouter une nouvelle vue

en: Add new WordPress Archive
fr: Ajouter une nouvelle archive WordPress

en: Add query filter
fr: Ajouter un filtre de requête

en: Add the search results to this page
fr: Ajouter les résultats de la recherche sur cette page

en: Add to cart box
fr: Ajouter à la zone panier

en: Add to cart button
fr: Bouton Ajouter au panier

en: Add translation
fr: Ajouter une traduction

en: Adding custom CSS to Views
fr: Ajout de feuille de style CSS personnalisée aux vues

en: Adding custom JavaScript to Views
fr: Ajout de JavaScript personnalisé aux vues

en: Additional Javascript files
fr: Fichiers Javascript additionnels

en: Additional Javascript files to be loaded with this View (comma separated):
fr: Fichiers JavaScript supplémentaires à charger avec cette vue (séparés par une virgule) :

en: Additional Javascript saved
fr: Javascript additionnel sauvegardé

en: Additional info
fr: Informations supplémentaires

en: Additional settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: Aditional Javascript files
fr: Fichiers Javascript additionnels

en: Admin bar options
fr: Options de la barre d'admin.

en: Admin notice dismissed
fr: Notice admin. exclue

en: Administration email
fr: E-mail d'administrateur

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Advanced:
fr: Avancé(s) :

en: Affiliate ID:
fr: ID d'affiliation :

en: Affiliate Key:
fr: Clé d'affiliation :

en: Affiliate details for theme designers
fr: Détails d'affiliation pour les développeurs de thème

en: After the text
fr: Après le texte

en: All %ss were updated
fr: Tous les %ss ont été mis à jour

en: All changes saved
fr: Toutes les modifications ont été enregistrées

en: All fields must appear between these shortcodes.
fr: Tous les champs doivent s'afficher entre ces codes abrégés.

en: All loops have a WordPress Archive assigned
fr: Toutes les boucles ont une archive WordPress assignée

en: All of the following
fr: Tous les éléments suivants

en: All post types
fr: Tous les types de publication

en: All query results will display.
fr: Tous les résultats de requête seront affichés

en: All results loaded
fr: Tous les résultats sont chargés

en: All sections have been saved
fr: Toutes les sections ont été sauvegardées

en: Allows to insert CRED forms. In Views, you will usually use this controls to insert edit and delete CRED links.
fr: Permet d'insérer les formulaires CRED. Dans Views, vous utiliserez normalement ces contrôles pour insérer, modifier et supprimer les liens CRED.

en: Also, note that you can delete options that no longer need to be available.
fr: Notez que vous pouvez également supprimer les options qui ne doivent plus être disponibles.

en: Also, you can click in the <strong>Views</strong> button and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> section.
fr: Vous pouvez également cliquer sur le bouton <strong>Vues</strong> et sélectionner <strong>%s</strong> à l'intérieur de la section <em>Vue</em>.

en: Always generate the View output
fr: Toujours générer la sortie de vue

en: Always show all values for inputs
fr: Toujours afficher toutes les valeurs pour les entrées

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
fr: Une erreur HTTP inattendue s'est produite lors de la demande API.

en: An error occurred while creating a Content Template.
fr: Une erreur est survenue lors de la création d'un modèle de contenu.

en: An error occurred, try again.
fr: Une erreur est survenue, réessayez.

en: An error ocurred
fr: Une erreur est survenue.

en: An error ocurred while creating a new Content Template.
fr: Une erreur est survenue lors de la création d'un nouveau modèle de contenu.

en: An ordered list.
fr: Liste triée

en: An unexpected error happened.
fr: Une erreur est survenue.

en: An unexpected error ocurred.
fr: Une erreur inattendue s'est produite.

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue s'est produite.

en: An unordered list.
fr: Liste non triée

en: Anchor text when linking to the term archive page
fr: Texte d'ancrage pour relier à la page d'archive du terme

en: Another Content Template (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
fr: Un autre modèle de contenu (%s) utilise déjà cette valeur titre car c'est un slug. Veuillez utiliser un autre titre.

en: Another Content Template (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
fr: Un autre modèle de contenu (%s) associé à ce slug existe déjà. Veuillez utiliser un autre slug.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
fr: Un autre modèle de contenu utilise déjà cette valeur titre car c'est un slug et un titre. Veuillez utiliser un autre slug.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
fr: Un autre modèle de contenu utilise déjà cette valeur titre car c'est un titre. Veuillez utiliser un autre slug.

en: Another Content Template already uses this title value as it's title and slug. Please use another title.
fr: Un autre modèle de contenu utilise déjà cette valeur titre car c'est un titre et un slug. Veuillez utiliser un autre titre.

en: Another Content Template with that title already exists. Please use another title.
fr: Un autre modèle de contenu porte déjà ce titre. Veuillez choisir un autre titre.

en: Another item (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
fr: Un autre élément (%s) utilise déjà cette valeur titre car c'est un slug. Veuillez utiliser un autre titre.

en: Another item (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
fr: Un autre élément (%s) existe déjà avec ce slug. Veuillez utiliser un autre slug.

en: Another item already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
fr: Un autre élément utilise déjà cette valeur de slug car c'est un slug et un titre. Veuillez utiliser un autre slug.

en: Another item already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
fr: Un autre élément utilise déjà cette valeur de slug car c'est un titre. Veuillez utiliser un autre slug.

en: Another item already uses this title value as it's title and slug. Please use another title.
fr: Un autre élément utilise déjà cette valeur titre car c'est un titre et un slug. Veuillez utiliser un autre titre.

en: Another item with that same name already exists. Please try another name.
fr: Un autre élément portant ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another slug.
fr: Un autre élément associé à ce slug ou ce titre existe déjà. Veuillez utiliser un autre slug.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another title.
fr: Un autre élément associé à ce slug ou titre existe déjà. Veuillez utiliser un autre titre.

en: Another item with that title already exists. Please use another title.
fr: Un autre élément portant ce titre existe déjà. Veuillez choisir un autre titre.

en: Any %s
fr: N'importe quel(le) %s

en: Any of the following
fr: N'importe lequel des éléments suivants

en: Any role
fr: N'importe quel rôle

en: Apply
fr: Appliquer

en: Archive
fr: Archiver

en: Archive loop
fr: Boucle d'archive

en: Archive pagination controls
fr: Contrôles de pagination d'archive

en: Archive title
fr: Titre de l'archive

en: Archive usage
fr: Utilisation des archives

en: Archive view for
fr: Vue d'archive pour

en: Archives: %s
fr: Archives : %s

en: Are you sure to delete this file ?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

en: Are you sure want delete this WordPress Archive?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer cette archive WordPress ?

en: Are you sure you want %s these Views?
fr: Souhaitez-vous vraiment %s ces vues ?

en: Are you sure you want to %s this View?
fr: Souhaitez-vous vraiment %s cette vue ?

en: Are you sure you want to change the layout?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir modifier la mise en page ?

en: Are you sure you want to delete the selected WordPress Archives?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer les archives WordPress sélectionnées ?

en: Are you sure you want to permanently delete it?
fr: Souhaitez-vous vraiment le supprimer définitivement ?

en: Are you sure you want to permanently delete selected content template?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer définitivement le modèle de contenu sélectionné ?

en: Are you sure you want to permanently delete selected content templates?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer définitivement les modèles de contenu sélectionnés ?

en: Are you sure you want to permanently delete them?
fr: Souhaitez-vous vraiment les supprimer définitivement ?

en: Are you sure you want to trash these WordPress Archives?
fr: Souhaitez-vous vraiment mettre ces archives WordPress à la corbeille ?

en: Are you sure you want to trash this WordPress Archive?
fr: Souhaitez-vous vraiment mettre cette archive WordPress à la corvbeille ?

en: As stored in the database
fr: Conformément au stockage dans la base de données

en: Ascending
fr: Par ordre croissant

en: Assign
fr: Attribuer

en: Assign Content Template
fr: Attribuer le modèle de contenu

en: Assign a Content Template to the View
fr: Attribuer un modèle de contenu à la vue

en: Assign a Content Template to this View
fr: Atribuer un modèle de contenu à cette vue

en: Assign an existing Content template to this View
fr: Attribuer un modèle de contenu existant à cette vue

en: Assign other Content Template to the View
fr: Attribuer un autre modèle de contenu à la vue

en: At the bottom of this page you will find a slide Content Template, where you design slides.
fr: Vous trouverez un modèle de contenu en diapositive au bas de cette page, dans lequel vous pouvez concevoir des diapositives.

en: At the bottom of this page you will find the Loop Output section, where you control the output.
fr: Au bas de cette page, vous trouverez la section Sortie de boucle, d'où vous contrôlez la sortie.

en: Atom feed URL
fr: URL de flux Atom

en: Attributes
fr: Attributs

en: Author ID
fr: ID de l'auteur

en: Author URL
fr: URL de l'auteur

en: Author activation key
fr: Clé d'activation de l'auteur

en: Author aim
fr: But de l'auteur

en: Author archive URL
fr: URL de l'archive de l'auteur

en: Author archive link
fr: Lien d'archive de l'auteur

en: Author archives
fr: Archives d'auteur

en: Author description
fr: Description de l'auteur

en: Author display name
fr: Nom d'affichage de l'auteur

en: Author email
fr: E-mail de l'auteur

en: Author first name
fr: Prénom de l'auteur

en: Author information
fr: Informations sur l'auteur

en: Author jabber
fr: Jabber de l'auteur

en: Author last name
fr: Nom de l'auteur

en: Author level
fr: Niveau de l'auteur

en: Author login
fr: Connexion auteur

en: Author metadata
fr: Métadonnées de l'auteur

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Author nicename
fr: Pseudonyme de l'auteur

en: Author nickname
fr: Surnom de l'auteur

en: Author of the image
fr: Auteur de l'image

en: Author password
fr: Mot de passe de l'auteur

en: Author registered date
fr: Date d'inscription de l'auteur

en: Author status
fr: Statut de l'auteur

en: Author yim
fr: Ýim de l'auteur

en: Author's
fr: de l'auteur

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Auto-insert paragraphs
fr: Auto-insertion de paragraphes

en: Auto-insert paragraphs - convert single line breaks into &lt;br&gt; tags and double line breaks into &lt;p&gt; (paragraph) tags.
fr: Auto-insérer les paragraphes : convertissez les sauts de ligne en &lt;br&gt; les balises et les doubles sauts de ligne en &lt;p&gt; les balises (paragraphe).

en: Auto-registered options
fr: Options autoenregistrées

en: Autodetected frameworks
fr: Infrastructures autodétectées

en: Autoresize
fr: Redimensionner automatiquement

en: Autoresize the editors as their content grows
fr: Redimensionner automatiquement les éditeurs lorsque leur contenu augmente

en: Avoid applying third-party filter into the output.
fr: Évitez d'appliquer le filtre d'une tierce partie dans la sortie.

en: Backwards compatibility
fr: Rétrocompatibilité

en: Basic
fr: De base

en: Basic filters
fr: Filtres basiques

en: Be sure to complete the setup:
fr: Assurez-vous d'achever la configuration :

en: Before the text
fr: Avant le texte

en: Besides pagination and slider transition controls, you can also insert parametric search filters and content search controls.
fr: En plus de la pagination et des commandes de transition de diaporama, vous pouvez également insérer des filtres de recherche personnalisée et des commandes de recherche de contenu.

en: Besides pagination, you can also insert parametric search filters and content search controls.
fr: En plus de la pagination, vous pouvez également insérer des filtres de recherche personnalisée et des commandes de recherche de contenu.

en: Besides the list of terms, an additional option will show to not select any term.
fr: En plus de la liste de termes, une option supplémentaire s'affichera offrant la possibilité de ne sélectionner aucun terme.

en: Besides these buttons, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
fr: En plus de ces boutons, vous pouvez modifier le contenu HTML vous-même en écrivant vos propres HTML et CSS.

en: Besides these helpers, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
fr: En plus de cette assistance, vous pouvez modifier vous-même le contenu HTML en écrivant vos propres HTML et CSS.

en: Bind %u %s
fr: Lier %u %s

en: Bind %u %s
fr: Lier %u %s

en: Blocking div.
fr: Bloc

en: Blue
fr: Bleu

en: Bootstrap Layouts
fr: Mises en page Bootstrap

en: Bootstrap grid
fr: Grille Bootstrap

en: Bootstrap grid options
fr: Options grille Bootstrap

en: Bootstrap version not set
fr: Version Bootstrap non définie

en: Bootstrap version overriden by the Layouts plugin settings to use Bootstrap v.%s
fr: Version Bootstrap écrasée par les paramètres de module d'extension de mises en page afin d'utiliser la version Bootstrap %s

en: Both the search box and results
fr: À la fois la zone de recherche et les résultats

en: Both title and slug are being already used by another Content Template. Please use other values.
fr: Le titre et le slug sont déjà utilisés par un autre modèle de contenu. Veuillez utiliser d'autres valeurs.

en: Broken integration
fr: Intégration interrompue

en: Browser history management
fr: Gestion de l'historique du navigateur

en: Browser history management for AJAX pagination
fr: Gestion de l'historique du navigateur pour la pagination AJAX

en: Browser history management for AJAX parametric searches
fr: Gestion de l'historique du navigateur pour les recherches personnalisées AJAX

en: Browser history settings
fr: Paramètres de l'historique du navigateur

en: Build parametric searches
fr: Construire des recherches personnalisées

en: Building Websites with Views
fr: Création de sites Web avec Views

en: Building a View for a parametric search:
fr: Construction d'une vue pour une recherche personnalisée :

en: Bulk Actions
fr: Actions en bloc

en: Bulk overwrite if Content Template exists
fr: Écraser en masse si le modèle de contenu existe

en: Bulk overwrite if View or WordPress Archive exists
fr: Écraser en masse s'il existe une vue ou une archive WordPress

en: Button
fr: Bouton

en: Button HTML tag:
fr: Bouton Balise HTML :

en: Button classname:
fr: Nom de classe du bouton :

en: Button label:
fr: Étiquette du bouton :

en: Button style:
fr: Style de bouton :

en: By default, the names of the items will be displayed.
fr: Les noms des éléments seront affichés par défaut.

en: CPU usage
fr: Utilisation CPU

en: CRED Forms
fr: Formulaires CRED

en: CRED forms
fr: Formulaires CRED

en: CSS editor
fr: éditeur CSS

en: CURRENT_ONE
fr: ACTUELLE

en: Cache and preload
fr: Cache et préchargement

en: Cache pages
fr: Pages en cache

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Call
fr: Appeler

en: Callback function
fr: Fonction de rappel

en: Can they also be removed from the query filtering?
fr: Peuvent-ils également être supprimés du filtrage de requête ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Caption of the mage
fr: Capture d'image

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category: %s
fr: Catégorie : %s

en: Change Content Template
fr: Modifier le modèle de contenu

en: Change WordPress Archive
fr: Modifier l'archive WordPress

en: Change archive usage
fr: Changer l'utilisation des archives

en: Change how the results will be ordered.
fr: Modifier l'ordre des résultats.

en: Change how this Content Template is used
fr: Modifier la façon dont ce modèle de contenu est utilisé

en: Change how this WordPress Archive is used
fr: Changer l'emploi de cette archive WordPress

en: Change template usage
fr: Modifier l'utilisation du modèle

en: Change the Content Template assigned to this
fr: Modifier le modèle de contenu attribué à ce

en: Change the order of the results.
fr: Modifier l'ordre des résultats.

en: Change this value to avoid conflicts
fr: Modifier cette valeur pour éviter les conflits

en: Change usage
fr: Changer l'utilisation

en: Changes can't be applied. It appears that you made manual modifications to the Meta HTML.
fr: Les modifications ne peuvent être appliquées. Il semblerait que vous ayez fait des modifications manuelles dans le méta HTML.

en: Characters
fr: Caractères

en: Chat
fr: Converser

en: Check statuses
fr: Vérifier les statuts

en: Check the checkbox for remembering the user in case it is shown.
fr: Cocher la case en guise de rappel à l'utilisateur si elle est affichée.

en: Check the details for %s
fr: Vérifier les détails de %s

en: Check the documentation
fr: Vérifier la documentation

en: Check the results page
fr: Vérifier la page des résultats

en: Checkbox label:
fr: Étiquette de la case :

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Checked
fr: Cochée

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose a different content template for them:
fr: Choisir un modèle de contenu différent pour eux/elles :

en: Choose between posts, taxonomy and users and then select the specific content type to load. For posts, you can select multiple content types.
fr: Choisir entre les publications, la taxonomie et les utilisateurs, puis sélectionner le type de contenu particulier à charger. Pour les publications, vous pouvez sélectionner de multiples types de contenu.

en: Choose fields
fr: Choisir des champs

en: Choose how to order the results that the View gets from the database. You can select the sorting key and direction.
fr: Choisir la manière d'ordonner les résultats obtenus par la vue depuis la base de données. Vous pouvez sélectionner la clé de tri et l'orientation.

en: Choose how you want your button to look
fr: Quelle apparence aimeriez-vous donner à votre bouton ?

en: Choose if you want to hide or disable irrelevant options for inputs:
fr: Décidez si vous souhaitez masquer ou désactiver les options non pertinentes pour les entrées :

en: Choose the label for that option.
fr: Choisir une étiquette pour cette option.

en: Choose what you'd like your button to do
fr: Qu'aimeriez-vous que votre bouton exécute ?

en: Choose which content types will display using this template.
fr: Choisir les types de contenu qui s'afficheront à l'aide de ce modèle

en: Choose which listing page to customize. The WordPress archive will display the exact same content as WordPress normally does, but you can design it using the View HTML.
fr: Choisir la page de listage à personnaliser. Les archives WordPress afficheront exactement le même contenu que celui que WordPress affiche normalement, mais vous pouvez le concevoir à l'aide de la vue HTML.

en: Class
fr: Classe

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear %d %s
fr: Effacer %d %s

en: Clear a post type
fr: Effacer un type de publication

en: Clear date
fr: Effacer la date

en: Clear form
fr: Effacer le formulaire

en: Clear single %s
fr: Effacer les %s uniques

en: Click <em>Update</em> to force this Content Template into all single %s
fr: Cliquer sur <em>Mettre à jour</em> pour obliger ce modèle de contenu dans tous les %s

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert additional fields. Drag them to reorder, or delete fields that you don't need.
fr: Cliquez sur  <strong>Ajouter un champ</strong> pour insérer des champs supplémentaires. Faites-les glisser pour les réordonner ou supprimer ceux dont vous n'avez pas besoin.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert fields to this View.
fr: Cliquer sur <strong>Ajouter un champ</strong> pour insérer des champs à cette vue.

en: Click on a <strong>Views</strong> name to edit it or create new Views.
fr: Cliquer sur un nom de <strong>vue</strong> pour le modifier ou créer une nouvelle vue.

en: Click on it and locate this View to insert it anywhere you want inside the content.
fr: Cliquez dessus et localisez cette vue pour l'insérer où vous le souhaitez à l'intérieur du contenu.

en: Click on the <strong>CRED Forms</strong> button to add forms.
fr: Cliquer sur le bouton <strong>Formulaires CRED</strong> pour ajouter des formulaires.

en: Click on the <strong>Fields and Views</strong> button to insert fields that belong to the content, as well as Views and other Content Templates.
fr: Cliquez sur le bouton <strong>Champs et Vues</strong> pour insérer les champs faisant partie du contenu, ainsi que des vues et d'autres modèles de contenu.

en: Click on the name of a <strong>WordPress Archives</strong> to edit it or create new WordPress Archives using the ‘Add’ buttons.
fr: Cliquer sur le nom d'une <strong>archive WordPress</strong> pour la modifier ou créer une nouvelle archive WordPress à l'aide du bouton ‘Ajouter’.

en: Click on the name of a Content Template to edit it or create new <strong>Content Templates</strong> using the ‘Add’ buttons.
fr: Cliquer sur le nom d'un modèle de contenu pour le modifier ou créer de nouveaux <strong>modèles de contenu</strong> à l'aide des boutons ‘Ajouter’.

en: Click to edit WordPress Archive slug
fr: Cliquer pour modifier le slug d'archive WordPress

en: Click to toggle
fr: Cliquer pour basculer

en: Clicking the button below will scan all your content and provide a list of items that contain <strong>[wpv-if]</strong> shortcodes, so you can review them and register any function if needed:
fr: En cliquant sur le bouton ci-dessous, tout votre contenu sera numérisé et fournira une liste d'éléments contenant des codes abrégés <strong>[wpv-if]</strong> afin que vous puissiez les contrôler et enregistrer n'importe quelle fonction si besoin est :

en: Close
fr: Fermer

en: Close CSS editor
fr: Fermer l'éditeur CSS

en: Close JS editor
fr: Fermer l'éditeur JS

en: Close Media manager
fr: Fermer le gestionnaire de média

en: Close Views conditional output
fr: Fermer la sortie conditionnelle de Views

en: Close Views formatted output
fr: Fermer la sortie formatée Views

en: Close Views raw output
fr: Fermer la sortie de colonne Views

en: Close advanced options
fr: Fermer les options avancées

en: Combined Output saved
fr: Sortie combinée sauvegardée

en: Comment Author
fr: Auteur du commentaire

en: Comment Date
fr: Date du commentaire

en: Comment body
fr: Corps du commentaire

en: Comment title
fr: Titre du commentaire

en: Comments Atom feed URL
fr: Commentaires relatifs aux URL de flux Atom

en: Comments RSS 2.0 feed URL
fr: Commentaires relatifs aux URL de flux RSS 2.0

en: Compact HTML structure
fr: Structure HTML compacte

en: Compact debug mode
fr: Mode de débogage compact

en: Compare the posted values with the existing ones as this type of data.
fr: Comparer les valeurs publiées avec celles existantes comme ce type de données.

en: Compare this values as:
fr: Comparer cette valeur en tant que :

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Comparison function:
fr: Fonction de comparaison :

en: Complete Views Parametric Search tutorial
fr: Didactiel complet de recherche personnalisée Views

en: Complete the parametric search setup by inserting the results
fr: Achevez la configuration de la recherche personnalisée en insérant les résultats.

en: Complete the search filter
fr: Achever le filtre de recherche

en: Complete the search filter for this parametric search
fr: Achever le filtre de recherche pour cette recherche personnalisée

en: Conditional debug
fr: Débogage conditionnel

en: Conditional display for parts of the loop.
fr: Affichage conditionnel pour certaines parties de la boucle

en: Conditional expression includes illegal characters
fr: L'expression conditionnelle contient des caractères non valides

en: Conditional output
fr: Sortie conditionnelle

en: Conditional output in Views
fr: Sortie conditionnelle dans Views

en: Conditions evaluation
fr: Évaluation des conditions

en: Conditions to evaluate
fr: Conditions à évaluer

en: Congratulations! You are running Views and WPML with the String Translation module, so you can easily translate everything.
fr: Félicitations ! Vous êtes en train d'exécuter Views et WPML avec le module de traduction de chaîne qui vous permet de tout traduire facilement.

en: Consider adding a label before inserting the button.
fr: Pensez à ajouter une étiquette avant d'insérer le bouton.

en: Constant
fr: Constante

en: Container classname:
fr: Nom de classe du conteneur :

en: Container style:
fr: Style de conteneur :

en: Container text:
fr: Texte du conteneur :

en: Container type:
fr: Type de conteneur :

en: Content
fr: Contenu

en: Content Selection
fr: Sélection du contenu

en: Content Selection saved
fr: Sélection de contenu sauvegardée

en: Content Template
fr: Modèle de contenu

en: Content Template documentation
fr: Documentation du modèle de contenu

en: Content Template for this Loop Output created
fr: Modèle de contenu créé pour cette sortie de boucle

en: Content Template in use
fr: Modèle de contenu actuellement utilisé

en: Content Template inserted in the layout
fr: Modèle de contenu inséré dans la mise en page

en: Content Template moved to the Trash.
fr: Modèle de contenu déplacé vers la corbeille.

en: Content Template name
fr: Nom du modèle de contenu

en: Content Template permanently deleted.
fr: Modèle de contenu supprimé définitivement.

en: Content Template restored from the Trash.
fr: Modèle de contenu restauré depuis la corbeille.

en: Content Template to apply
fr: Modèle de contenu à appliquer

en: Content Template usage changed.
fr: Utilisation du modèle de contenu modifiée.

en: Content Template usage not changed.
fr: Utilisation du modèle de contenu non modifiée

en: Content Template used as a View loop
fr: Modèle de contenu utilisé comme boucle de vue

en: Content Template: %s - end
fr: Modèle de contenu : %s - terminer

en: Content Template: %s - start
fr: Modèle de contenu : %s - démarrer

en: Content Templates
fr: Modèles de contenu

en: Content Templates let you design single pages using fields, taxonomy and HTML. With Content Templates, you can design the output for posts, pages and custom post types.
fr: Les modèles de contenu vous permettent de concevoir des pages uniques à l'aide de champs, d'une taxonomie et de HTML. Avec les modèles de contenu, vous pouvez concevoir la sortie des publications, des pages et des types de publication personnalisée.

en: Content Templates let you design single pages.
fr: Les modèles de contenu vous permettent de concevoir des pages uniques.

en: Content Templates modify the content when called from <a href="%s" target="_blank">the_content</a> function.
fr: Les modèles de contenu modifient le contenu lorsqu'ils sont appelés depuis <a href="%s" target="_blank">la_fonction</a> de contenu.

en: Content Templates online help
fr: Assistance en ligne pour les modèle de contenu

en: Content not saved
fr: Contenu non enregistré

en: Content of each iteration
fr: Contenu de chaque itération

en: Content search
fr: Recherche de contenu

en: Content template
fr: Modèle de contenu

en: Content template for
fr: Modèle de contenu pour

en: Content template not saved
fr: Modèle de contenu non sauvegardé

en: Content template saved
fr: Modèle de contenu sauvegardé

en: Content to load
fr: Contenu à charger

en: Content updated
fr: Contenu mis à jour

en: Content-Type of WordPress HTML pages
fr: Type de contenu des pages WordPress HTML

en: Convert URLs to point to translated content in Views and Content Templates
fr: Convertir les URL pour pointer vers le contenu traduit dans les vues et dans les modèles de contenu

en: Correct conditional expression has not been found
fr: Aucune expression conditionnelle valide trouvée

en: Could not create a Content Template for this Loop Output. Please reload the page and try again.
fr: Impossible de créer un modèle de contenu pour cette sortie de boucle. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: Could not generate the Loop Output. Please reload and try again.
fr: Impossible de générer la sortie de boucle. Veuillez recharger et réessayer.

en: Could not read the Views import file.
fr: Impossible de lire le fichier d'importation Views.

en: Count length by
fr: Mesurer la longueur par

en: Create Content Template
fr: Créer un modèle de contenu

en: Create View
fr: Créer une vue

en: Create WordPress Archive
fr: Créer une archive WordPress

en: Create a Content Template for single %s
fr: Créer un modèle de contenu pour des %s uniques

en: Create a WordPress Archive for an archive loop
fr: Créer une archive WordPress pour une boucle d'archive

en: Create a WordPress Archive for this loop
fr: Créer une archive WordPress pour cette boucle

en: Create a new
fr: Créer un nouveau/nouvelle

en: Create a new Content Template
fr: Créer un nouveau modèle de contenu

en: Create a new Content Template and assign it to this View
fr: Créer un nouveau modèle de contenu à attribuer à cette vue

en: Create a new Template
fr: Créer un nouveau modèle

en: Create a new View
fr: Créer une nouvelle vue

en: Create a new WordPress Archive
fr: Créer une nouvelle archive WordPress

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Create a page with this View
fr: Créer une page avec cette vue

en: Create a reset button for this parametric search.
fr: Créer un bouton de réinitialisation pour cette recherche personnalisée.

en: Create a search box for this parametric search
fr: Créer une zone de recherche pour cette recherche personnalisée

en: Create a spinner container for this parametric search.
fr: Créer un conteneur de tourbillon pour cette recherche personnalisée.

en: Create a submit button for this parametric search.
fr: Créer un bouton Envoyer pour cette recherche personnalisée.

en: Create different Content Templates for each language
fr: Créer différents modèles de contenu pour chaque langue

en: Create front-end content editing forms
fr: Créer des formulaires d'édition de contenu en amont

en: Create page
fr: Créer une page

en: Create shortcode
fr: Créer un code abrégé

en: Create templates
fr: Créer des modèles

en: Create your first Content Template
fr: Crééz votre premier modèle de contenu

en: Create your first View
fr: Créez votre première vue

en: Create your first WordPress Archive
fr: Créez votre première archive WordPress

en: Creating paginated listings with Views
fr: Création de listages paginés avec Views

en: Creating parametric searches with Views
fr: Création de recherches personnalisées avec Views

en: Creating sliders with Views
fr: Création de diaporamas avec Views

en: Criteria to filter
fr: Critères de filtrage

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Current page number
fr: Nombre de pages actuel

en: Current post
fr: Article actuel

en: Current post body
fr: Corps de la publication actuelle

en: Current user info
fr: Infos de l'utilisateur actuel

en: Current user information
fr: Informations sur l'utilisateur actuel

en: Currently there are no items to display.
fr: Il n'y a actuellement aucun élément à afficher.

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom Functions
fr: Fonctions personnalisées

en: Custom Post Archives
fr: Archives d'article personnalisé

en: Custom Shortcodes
fr: Codes abrégés personnalisés

en: Custom field
fr: Champ personnalisé

en: Custom field - %s
fr: Champ personnalisé - %s

en: Custom field filter
fr: Filtre de champ personnalisé

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Data not saved
fr: Données non enregistrées

en: Data origin
fr: Origine des données

en: Data saved
fr: Données sauvegardées

en: Data updated
fr: Données mises à jour

en: Date condition
fr: Condition à la date

en: Date conditions relationship:
fr: Relation des conditions à la date :

en: Date format
fr: Format de date

en: Date of the image
fr: Date de l'image

en: Day
fr: Jour

en: Day archives
fr: Archives quotidiennes

en: Day of the week
fr: Jour de la semaine

en: Day of the year
fr: Jour de l'année

en: Day: %s
fr: Jour : %s

en: Days can only be a number between 1 and 31
fr: Les jours ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 1 et 31

en: Days of the week can only be numbers between 1 and 7
fr: Les jours de la semaine ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 1 et 7

en: Days of the year can only be numbers between 1 and 366
fr: Les jours de l'année ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 1 et 366

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug information
fr: Informations de débogage

en: Debug mode
fr: Mode de débogage

en: Declare theme options
fr: Déclarer les options de thème

en: Default
fr: Par défaut

en: Default setting
fr: Paramètre par défaut

en: Default value:
fr: Valeur par défaut :

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Delete Content Template
fr: Supprimer le modèle de contenu

en: Delete Content Templates
fr: Supprimer les modèles de contenu

en: Delete Views
fr: Supprimer des vues

en: Delete WordPress Archive
fr: Supprimer une archive WordPress

en: Delete all custom field filters
fr: Supprimer tous les filtres de champ personnalisé

en: Delete all taxonomy filters
fr: Supprimer tous les filtres de taxonomie

en: Delete all termmeta field filters
fr: Supprimer tous les filtres de champ méta-terme

en: Delete all usermeta field filters
fr: Supprimer tous les filtres de champ méta utilisateur

en: Delete any existing Content Templates that are not in the import
fr: Supprimer tout modèle de contenu existant non inclus dans l'importation

en: Delete any existing Views or WordPress Archives that are not in the import
fr: Supprimer toute vue existante ou toute archive de WordPress non incluse dans l'importation

en: Delete custom field filters
fr: Supprimer les filtres de champ personnalisé

en: Delete permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Delete taxonomy filters
fr: Supprimer les filtres de taxonomie

en: Delete termmeta field filters
fr: Supprimer les filtres de champ méta-terme

en: Delete this filter
fr: Supprimer ce filtre

en: Delete usermeta field filters
fr: Supprimer les filtres de champ méta utilisateur

en: Depending on the value of the style parameter it displays a list of links to the other pages or a drop-down list to select another page.
fr: En fonction de la valeur du paramètre de stylisation, il affiche une liste de liens vers les autres pages ou une liste déroulante pour sélectionner une autre page.

en: Descending
fr: Par ordre décroissant

en: Describe this Content Template
fr: Décrire ce modèle de contenu

en: Describe this View
fr: Décrire cette vue

en: Describe this WordPress Archive
fr: Décrire cette archive WordPress

en: Description of the image
fr: Description de l'image

en: Design page layouts using drag-and-drop
fr: Concevoir des mises en page à l'aide d'un glisser-déplacer

en: Design the output for the View by inserting fields and styling with HTML
fr: Concevoir la sortie pour la vue en insérant des champs et une stylisation avec HTML

en: Design the output for the WordPress Archive by inserting fields and styling with HTML
fr: Concevoir la sortie pour l'archive WordPress en insérant des champs et un style avec HTML

en: Design the search results in the Loop Output section.
fr: Concevoir les résultats de recherche dans la section Sortie de boucle.

en: Design with Toolset
fr: Concevoir avec Toolset

en: Detailed HTML structure
fr: Structure HTML détaillée

en: Digits
fr: Chiffres

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable / Hide
fr: Désactiver / Masquer

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
fr: Désactiver le menu des codes abrégés Toolset sur la barre d'admin.

en: Discover WP
fr: Découvrez WP

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Display
fr: Affichage

en: Display 20 items per page
fr: Afficher 20 éléments par page

en: Display Filter section help
fr: Afficher l'aide de la section Filtre

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Display Query section help
fr: Afficher l'aide de la section Requête

en: Display a <em>Next</em> link to move to the next page.
fr: Afficher un lien <em>Next</em> pour aller à la page suivante.

en: Display a <em>Previous</em> link to move to the previous page.
fr: Afficher un lien <em>Previous</em> pour revenir à la page précédente.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all results
fr: Afficher tous les résultats

en: Display data for:
fr: Afficher les données pour :

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Display help for the Loop Output section
fr: Afficher l'aide pour la section Sortie de boucle

en: Display lists of content
fr: Afficher des listes de contenu

en: Display name
fr: Afficher le nom

en: Display options
fr: Afficher les options

en: Display options:
fr: Afficher les options :

en: Display the date when the post was created
fr: Afficher la date à laquelle la publication a été créée

en: Display the date when the post was last modified
fr: Afficher la date à laquelle la publication a été modifiée pour la dernière fois

en: Display the link to the selected post type archive page
fr: Afficher le lien vers la page d'archive du type d'article sélectionné

en: Display the results as a parametric search
fr: Afficher les résultats sous forme de recherche personnalisée

en: Display the results as a slider
fr: Afficher les résultats sous forme de diaporama

en: Display the results with pagination
fr: Afficher les résultats avec la pagination

en: Display the selected information for the current user
fr: Afficher les informations sélectionnées pour l'utilisateur actuel

en: Display this information about the current post author.
fr: Afficher ces informations concernant l'auteur de l'article actuel.

en: Display this metadata if that option was selected on the previous section
fr: Afficher cette métadonnée si cette option a été sélectionnée dans la section précédente

en: Display using a Content Template:
fr: Afficher à l'aide d'un modèle de contenu

en: Display values:
fr: Afficher les valeurs :

en: Displaying
fr: Affichage

en: Displays a View
fr: Affiche une vue

en: Displays a pager with the current page selected.
fr: Affiche un récepteur d'appel avec la page actuelle sélectionnée

en: Displays a pager with the current page selected. Depending on the value of the <em>style</em> parameter it displays a list of links to the other pages or a drop-down list to select another page.
fr: Affiche un récepteur d'appel avec la page actuelle sélectionnée. Selon la valeur du paramètre <em>style</em>, une liste de liens vers d'autres pages ou une liste déroulante pour sélectionner une autre page s'affiche .

en: Displays the current page number
fr: Affiche le numéro de page

en: Displays the filter section of a View.
fr: Affiche la section Filtre d'une vue.

en: Displays the maximum number of pages found by the Views Query.
fr: Affiche le nombre maximum de pages trouvé par la requête Vues.

en: Do not adjust URLs after loading search results
fr: Ne pas ajuster les URL après le chargement des résultats de recherche

en: Do not apply any filter based on status.
fr: N'appliquez aucun filtre basé sur le statut.

en: Do not register any framework automatically
fr: N'enregistrez aucune infrastructure automatiquement

en: Do not show taxonomy terms with no posts attached
fr: Ne pas afficher les termes de taxonomie sans publication jointe

en: Do not show the spinner
fr: Ne pas afficher le tourbillon

en: Do not wrap the excerpt in a paragraph
fr: Ne pas envelopper l'extrait dans un paragraphe

en: Do you want to apply to all?
fr: Souhaitez-vous appliquer à tous les éléments ?

en: Documentation and Support
fr: Documentation et assistance

en: Documentation for pagination links
fr: Documentation pour les liens de pagination

en: Documentation on functions inside conditional evaluations
fr: Documentation sur les fonctions à l'intérieur des évaluations conditionnelles

en: Documentation on the Bootstrap Layouts
fr: Documentation sur Bootstrap Layouts

en: Documentation on the Views debug modes
fr: Documentation sur les modes de débogage Views

en: Documentation on the Views map plugin
fr: Documentation sur le module d'extension de carte Views

en: Documentation on the third-party shortcode arguments
fr: Documentation sur les arguments de code abrégé tiers

en: Don't assign to any post type
fr: N'assigner à aucun type de publication

en: Don't forget to insert the parametric search box into %s
fr: N'oubliez pas d'insérer la zone de recherche personnalisée dans %s

en: Don't include current page in query result
fr: Ne pas inclure la page courante dans les résultats de la requête

en: Don't know the name of your theme function?
fr: Vous ne connaissez pas le nom de la fonction de votre thème ?

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: Don't show any debug information
fr: Ne pas afficher d'informations de débogage

en: Don't show current logged user.
fr: Ne pas afficher l'utilisateur actuellement connecté

en: Don't show empty terms
fr: Ne pas afficher les termes vides

en: Don't show pagination elements if there is only one page
fr: Ne pas afficher les éléments de pagination quand il n'y a qu'une page

en: Don't show this again
fr: Ne plus afficher

en: Don't show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Don't use a WordPress Archive for this loop
fr: Ne pas utiliser une archive WordPress pour cette boucle

en: Don't use any content template for these items
fr: N'utiliser aucun modèle de contenu pour ces éléments

en: Don’t use any Content Template
fr: Ne pas utiliser de modèle de contenu

en: Download WooCommerce Views
fr: Télécharger WooCommerce Views

en: Duplicate
fr: Duplication

en: Duplicate <em>%s</em>
fr: Dupliquer <em>%s</em>

en: Duplicate a Content Template
fr: Dupliquer un modèle de contenu

en: Duplicate a View
fr: Dupliquer une vue

en: Each View has a title and an optional description. These are used for you, to identify different Views. The title and the description don't appear anywhere on the site's public pages.
fr: Chaque vue comprend un titre et une description facultative. Ils vous seront utiles pour identifier différentes vues. Le titre et la description n'apparaissent pas n'importe où sur les pages publiques du site.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit CSS
fr: Modifier les CSS

en: Edit Content Template
fr: Modifier le modèle de contenu

en: Edit JS
fr: Modifier la JS

en: Edit Layouts Loop View
fr: Modifier la vue de boucle de  Layouts

en: Edit Skype
fr: Modifier Skype

en: Edit Skype button
fr: Modifier le bouton Skype

en: Edit This
fr: Modifier ceci

en: Edit View
fr: Modifier la vue

en: Edit WordPress Archive
fr: Modifier l'archive WordPress

en: Edit conditions manually
fr: Modifier les conditions manuellement

en: Edit conditions using the GUI
fr: Modifier les conditions à l'aide du GUI

en: Edit filter
fr: Modifier le filtre

en: Edit link text
fr: Modifier le texte de lien

en: Edit media items
fr: Modifier les éléments de média

en: Edit the custom field filters
fr: Modifier les filtres de champ personnalisé

en: Edit the taxonomy filters
fr: Modifier les filtres de taxonomie

en: Edit the termmeta field filters
fr: Modifier les filtres de champ méta-terme

en: Edit the usermeta field filters
fr: Modifier les filtres de champ méta utilisateur

en: Edit this Content Template
fr: Modifier ce modèle de contenu

en: Edit this filter
fr: Modifier ce filtre

en: Edit this item
fr: Modifier cet élément

en: Edit translation
fr: Modifier la traduction

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Element
fr: Élément

en: Elements info
fr: Infos sur les éléments

en: Ellipsis text
fr: Texte ellipse

en: Email
fr: Adresse e-mail

en: Embedded Content Template
fr: Modèle de contenu incorporé

en: Embedded WordPress Archive
fr: Archive WordPress incorporée

en: Empty field values or incorrect field defined.
fr: Valeurs de champ vides ou champ incorrectement défini.

en: Enable Views Map Plugin
fr: Activer le module d'extension de carte Views

en: Enable Views debug mode
fr: Activer le mode de débogage de vues

en: Enable browser history management when paginating the View
fr: Activer la gestion de l'historique du navigateur lors de la mise en pagination de la vue

en: Enable debugging and go to a page that should display a Content Template and Views will display the call function name.
fr: Activez le débogage et allez à une page qui doit afficher un modèle de contenu ; Views affichera le nom de la fonction d'appel.

en: Enable edit links on the frontend
fr: Activer les liens de modification sur la partie publique

en: Enable history management setttings for AJAX parametric search
fr: Activer les paramètres de gestion de l'historique pour la recherche personnalisée AJAX

en: Enable history management setttings for manual AJAX pagination on each View
fr: Activer les paramètres de gestion de l'historique pour la pagination AJAX manuelle sur chaque vue

en: Enable line breaks
fr: Activer les sauts de ligne

en: Enable syntax higlighter
fr: Activer la coloration synthaxique

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
fr: Activer la conception avec le menu Toolset en amont

en: Enable theme support debugging
fr: Activer le débogage de prise en charge de thème

en: Enabling Views Maps will add the Google Maps API and the Views Maps plugin to your site.
fr: En activant les cartes Views, vous ajouterez le module d'extension des cartes Google API et des cartes Views à votre site.

en: Enabling Views debug will open a popup on every page showing a Views element.
fr: L'activation du débogage de vues ouvrira une fenêtre contextuelle sur toutes les pages affichant un élément de vue.

en: Encoding for pages and feeds
fr: Codage pour les pages et flux

en: End the iteration on this index. No value means all the way until the last index.
fr: Terminer l'itération sur cet index. Aucune valeur signifie jusqu'au dernier index.

en: Enter a post ID, eg 15
fr: Entrer une ID d'article, 15 par ex.

en: Enter an user ID, eg 2
fr: Saisir une ID utilisateur, par ex. 2

en: Enter name here
fr: Saisir un nom ici

en: Enter new title
fr: Entrer un nouveau titre

en: Enter the excerpt length.
fr: Entrer la longueur de l'extrait.

en: Enter title here
fr: Saisir le titre ici

en: Enter your Skype Name
fr: Saisissez votre nom Skype

en: Error 404 page
fr: Page d'erreur 404

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
fr: Erreur d'id de publication : check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while parsing the evaluate expression
fr: Erreur dans l'analyse de l'expression d'évaluation

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error: AJAX returned
fr: Erreur : AJAX retourné

en: Error: Files is too big, Max upload size is
fr: Erreur : le fichier est trop important. Taille maximum de transfert :

en: Excerpt View
fr: Vue de l'extrait

en: Excerpt length
fr: Longueur de l'extrait

en: Exclude - only list terms which are assigned to posts
fr: Exclure - uniquement les termes de la liste qui sont attribués à des publications

en: Exclude posts
fr: Exclure les publications

en: Expand
fr: Agrandir

en: Export
fr: Exporter

en: Export / Import
fr: Exporter / Importer

en: Export Views, WordPress Archives and Content Templates
fr: Exporter des vues, des archives WordPress et des modèles de contenu

en: Export and Import Views data
fr: Exporter et importer les données Views

en: Extra classnames
fr: Noms de classe supplémentaires

en: FUTURE_ONE
fr: FUTURE

en: Fade
fr: Fondu

en: Failed to create Content Template - %s.
fr: Échec de la création du modèle de contenu - %s.

en: Failed to create view - %s.
fr: Impossible de créer la vue - %s.

en: Failed to duplicate Content Template - %s.
fr: La duplication du modèle de contenu a échoué - %s.

en: Failed to duplicate view - %s.
fr: La duplication de la vue a échoué - %s.

en: Failed to import Content Template attachment - %s, %s.
fr: L'importation de la pièce-jointe du modèle de contenu a échoué - %s, %s.

en: Failed to import View attachment - %s, %s.
fr: L'importation de la pièce-jointe de la vue a échoué - %s, %s.

en: Failed to update Content Template - %s.
fr: Échec de la mise à jour du modèle de contenu - %s.

en: Failed to update view - %s.
fr: La mise à jour de la vue a échoué - %s.

en: Failed to update view-template - %s.
fr: La mise à jour du modèle de vue a échoué - %s.

en: Featured Image
fr: Image à la une

en: Featured image size
fr: Taille de l'image à la une

en: Field
fr: Champ

en: Field - %s
fr: Champ - %s

en: Field filter deleted
fr: Filtre de champ supprimé

en: Field filter saved
fr: Filtre de champ sauvegardé

en: Fields and Views
fr: Champs et vues

en: Fields and Views shortcodes
fr: Champs et codes abrégés Views

en: Fields relationship:
fr: Relation des champs :

en: Fields to include:
fr: Champs à inclure :

en: Fields updated in the Loop Output
fr: Champs mis à jour dans la sortie de boucle

en: File is too big
fr: Le fichier est trop grand.

en: Fill some Query Filters settings
fr: Exécuter certains paramètres de filtre de requête

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter %s by <strong>search box</strong>
fr: Filtrer %s par <strong>zone de recherche</strong>

en: Filter %s by <strong>search</strong> term: <strong>%s</strong>
fr: Filtrer %s par terme de <strong>recherche</strong> : <strong>%s</strong>

en: Filter %s by a search box that will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.
fr: Filtrer %s par zone de recherche à ajouter <strong>manuellement</strong> à l'aide du code abrégé <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.

en: Filter %s by this search term: <strong>%s</strong>.
fr: Filtrer %s par le terme de recherche : <strong>%s</strong>.

en: Filter MetaHTML is empty
fr: Le filtre MétaHTML est vide

en: Filter and Loop Output Integration
fr: Intégration de filtre et de sortie de boucle

en: Filter by <strong>%s</strong>
fr: Filtrer par <strong>%s</strong>

en: Filter by this search term: <strong>%s</strong>.
fr: Filtrer par terme de recherche : <strong>%s</strong>.

en: Filter saved
fr: Filtre sauvegardé

en: Filter section
fr: Section Filtre

en: Filters
fr: Filtres

en: Finish
fr: Terminer

en: First %d results loaded
fr: %d premiers résultats chargés

en: First %d results skipped
fr: %d premiers résultats ignorés

en: First Name
fr: Prénom

en: First name
fr: Prénom

en: First result loaded
fr: Premier résultat chargé

en: First result skipped
fr: premier résultat ignoré

en: First, choose how to update the results. Depending on your selections, the Filter HTML editor will include different controls.
fr: Choisissez d'abord comment mettre à jour les résultats. En fonction de vos sélections, l'éditeur de filtre HTML inclut des contrôles différents.

en: Fix filters relationship
fr: Rectifier la relation filtres

en: For details, check the <a href="%s" title="Documentation for Views theme framework integration">documentation page</a>
fr: Pour plus de détails, vérifiez la page de documentation</a> <a href="%s" titre="Documentation pour l'intégration de l'infrastructure de thème Views">

en: For documentation, see: %sConditional HTML output in Views%s.
fr: Consultez la documentation : %sSortie HTML conditionnelle dans Views%s.

en: For documentation, see: %sLoop parameters in the View output%s.
fr: Consultez la documentation suivante : %sParamètres de boucle dans la sortie de vue%s.

en: For example, if you would want to present an important message to your users through an alert pop-up, you would add this JavaScript here:
fr: Si vous souhaitez par exemple présenter un message important à vos utilisateurs à travers une fenêtre contextuelle d'alerte, ajoutez ce JavaScript ici :

en: For example, if you would want to style the h3 tags featured in your view, you would add this CSS styling here:
fr: Par exemple, si vous voulez styliser les balises h3 présentées dans votre vue, ajoutez ces feuilles de style CSS personnalisées ici :

en: For example, to support <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> add <strong>my-custom-shortcode</strong> as a third-party shortcode argument below.
fr: Par exemple, pour prendre en charge <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code>, ajouter ci-dessous <strong>my-custom-shortcode</strong> comme argument de code abrégé tiers.

en: For example, to support <em>my-function()</em> add <strong>my-function</strong> as a function name below. For class methods, use the syntax <strong>Class::method</strong>.
fr: Par exemple, pour prendre en charge <em>my-function()</em>, ajoutez <strong>my-function</strong>ci-dessous comme nom de fonction. Pour les méthodes de classe, utilisez la syntaxe <strong>Méthode de classe</strong>.

en: For example:
fr: Par exemple :

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
fr: Pour récupérer des informations de débogage si une personne de l'assistance le demande, utilisez la page <a href="%s">informations de débogage</a>.

en: Format of the options:
fr: Format des options :

en: Formatting
fr: Formatage

en: Formatting and editing instructions
fr: Instructions de formatage et de modification

en: Framework value
fr: Valeur de l'infrastructure

en: Front-end Content
fr: Contenus en amont

en: Frontend Edit Links
fr: Liens de modification sur la partie publique

en: Frontend events
fr: Événements en amont

en: Full custom display mode
fr: Mode plein écran personnalisé

en: Full debug mode
fr: Mode de débogage complet

en: Full documentation is found in the %sViews shortcodes%s page.
fr: Une documentation complète se trouve sur la page des %sCodes abrégés des vues%s.

en: Full page refresh when visitors click on the search button
fr: Rafraîchissement de la totalité de la page lorsque les visiteurs cliquent sur le bouton Recherche

en: Function name
fr: Nom de la fonction

en: Function name|Option ID
fr: Nom de la fonction|ID option

en: Functions inside conditional evaluations
fr: Fonctions à l'intérieur des évaluations conditionnelles

en: General
fr: Généralités

en: Generate the new layout content
fr: Générer le contenu de la nouvelle mise en page

en: Generated shortcode
fr: Code abrégé généré

en: Generic Error in deleting file
fr: Erreur générique lors de la suppression du fichier

en: Get Views
fr: Obtenir Views

en: Get more details in the <a href="%1$s" title="%2$s">documentation page</a>.
fr: Obtenez plus de détails sur la <a href="%1$s" title="%2$s">page de documentation</a>.

en: Get only some results. -1 means no limit
fr: Trier les résultats à obtenir. -1 signifie : pas de limite

en: Getting started
fr: Démarrer

en: Go to
fr: Aller à

en: Go to page
fr: Aller à la page

en: Good for building your own unique loops.
fr: Parfait pour construire vos propres boucles personnalisées.

en: Got it! Don't show this message again
fr: Compris ! Ne plus réafficher ce message

en: Grid
fr: Grille

en: Here are the things that you can create with Views plugin:
fr: Voici ce que vous pouvez créer avec le module d'extension Views :

en: Here you can scan your content and check where this View is being used.
fr: Vous pouvez numériser votre contenu ici et vérifier où cette vue est employée.

en: Here you can set the URLs of additional scripts that need to be loaded with this View. Use a comma separated list of URLs
fr: Vous pouvez définir ici les URL des scripts additionnels devant être chargés avec cette vue. Utilisez une liste contenant des URL séparées par des virgules

en: Hidden custom fields
fr: Champs personnalisés masqués

en: Hide
fr: Masquer

en: History management
fr: Gestion de l'historique

en: Home/Blog
fr: Accueil/Blog

en: Hour
fr: Heure

en: Hours can only be numbers between 0 and 23
fr: Les heures ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 0 et 23

en: How do you want the View to display?
fr: Comment souhaitez-vous afficher la vue ?

en: How do you want to update the results?
fr: Comment souhaitez-vous mettre à jour les résultats ?

en: How this Content Template is used
fr: Comment est utilisé ce modèle de contenu

en: How to Design the Output
fr: Comment concevoir la sortie

en: How to display this Parametric Search View
fr: Comment afficher cette vue de recherche personnalisée

en: How to display this View
fr: Comment afficher cette vue

en: How to filter
fr: Comment filtrer

en: How to search
fr: Comment effectuer une recherche

en: However, you might want to disable this feature for the current View
fr: Vous souhaitez toutefois désactiver cette fonctionnalité dans la vue actuelle

en: I am a theme designer and I want to receive affiliate commission
fr: Je suis un concepteur de thème et souhaite recevoir une commission d'affiliation

en: ID of the image
fr: ID de l'image

en: ID, date, title or field-slug
fr: ID, date, titre ou slug-champ

en: If Content Templates don't work with your theme then you can enter the name of the function your theme uses here:
fr: Si les modèles de contenu ne fonctionnent pas avec votre thème, vous pouvez alors saisir ici le nom de la fonction que votre thème utilise :

en: If needed, enable pagination and front-end filters
fr: Activer la pagination et les filtres en amont si besoin est

en: If you are not using pagination or a parametric search, this section outputs nothing.
fr: Si vous n'utilisez ni la pagination, ni la recherche personnalisée, cette section ne génèrera rien.

en: If you need to remove any of those registered items, please go to the <a href="%s" target="_blank">Views Settings page</a>.
fr: Si vous devez supprimer l'un de ces éléments enregistrés, veuillez aller à la <a href="%s" target="_blank">page des Paramètres Views</a>.

en: If you want to add fields and keep your HTML edits, use the <strong>Fields and Views</strong> button.
fr: Si vous souhaitez ajouter des champs et conserver vos modifications HTML, utilisez le bouton <strong>Champs et vues</strong>.

en: Image HTML tag
fr: Balise d'image HTML

en: Import
fr: Importer

en: Import Views for theme
fr: Importer des vues pour le thème

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates
fr: Importer des vues, des archives WordPress et des modèles de contenu

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates for your Theme
fr: Importer des vues, des archives WordPress et des modèles de contenu pour votre thème

en: Import options
fr: Options d'importation

en: Import the Views XML file placed in the Views Embedded folder
fr: Importer le fichier XML Views situé dans le dossier incorporé Views

en: In other place on this same page
fr: À un autre endroit sur cette page même

en: In this section you can add pagination controls, slider controls and parametric searches. If you have enabled pagination, you need to insert the pagination controls here. They are used for both paged results and sliders. For parametric searches, insert 'filter' elements. The output of this section is displayed via the [wpv-filter-meta-html] shortcode in the Filter and Loop Output Integration section.
fr: Dans cette section, vous pouvez ajouter des contrôles de pagination, des contrôles de diapositive et des recherches personnalisées. Si vous avez activé la pagination, vous devez insérer les contrôles de pagination ici. Ils sont utilisés à la fois pour les résultats par page et les diapositives. Pour les recherches personnalisées, insérez les éléments 'filtre'. La sortie de cette section est affichée via le code abrégé [wpv-filter-meta-html] dans la section Intégration de sortie de filtre et de boucle.

en: In this section you can choose when to refresh the Views results and which options to show in form inputs.
fr: Dans cette section, il est possible de choisir à quel moment vous voulez rafraîchir les résultats des vues et les options à afficher dans les entrées à constituer.

en: Include - list terms even if no post uses them
fr: Inclure - les termes de la liste même si aucune publication n'y a recours

en: Include children in the post count
fr: Inclure les enfants dans le comptage des publications

en: Include only posts
fr: Inclure seulement les publications

en: Include or exclude
fr: Inclure ou exclure

en: Include or exclude sticky posts
fr: Inclure ou exclure les publications collantes

en: Include or exclude users
fr: Inclure ou exclure les utilisateurs

en: Include terms that have non-empty descendants
fr: Inclure les termes qui ont des descendants non vides

en: Index to end
fr: Index de fin

en: Index to start
fr: Index de départ

en: Infinite scrolling
fr: Défilement infini

en: Infinite scrolling control
fr: Contrôle du défilement infini

en: Infinite scrolling tolerance
fr: Tolérance de défilement infini

en: Infinite scrolling tolerance, in pixels:
fr: Tolérance de défilement infini, en pixels :

en: Info
fr: Infos

en: Information
fr: Informations

en: Inline Content Template removed
fr: Modèle de contenu inséré supprimé

en: Inline Content Template saved
fr: Modèle de contenu inséré sauvegardé

en: Inline formatting.
fr: Formatage intraligne

en: Inline styles that will be added to the anchor HTML tag.
fr: Styles intralignes qui seront ajoutés à la balise d'ancrage HTML.

en: Input
fr: Saisie

en: Input classname:
fr: Saisie du nom de classe :

en: Input format: %s
fr: Format d'entrée : %s

en: Input style:
fr: Style de saisie :

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Views Shortcodes
fr: Insérer les codes abrégés des vues

en: Insert Views frontend event handler
fr: Insérer un gestionnaire d'événements en amont des vues

en: Insert a Content Template already assigned into the View
fr: Insérer un modèle de contenu déjà attribué dans la vue

en: Insert a parametric search filter
fr: Insérer un filtre de recherche personnalisée

en: Insert conditional shortcode
fr: Insérer un code abrégé conditionnel

en: Insert event trigger callback
fr: Insérer un rappel de déclencheur d'événement

en: Insert pagination controls
fr: Insérer des contrôles de pagination

en: Insert shortcode
fr: Insérer un code abrégé

en: Insert the Content Template shortcode to editor
fr: Insérer le code abrégé du modèle de contenu à l'éditeur

en: Install WooCommerce Views
fr: Installer WooCommerce Views

en: Integrated option
fr: Option intégrée

en: Invalid CT ID.
fr: ID CT non valide.

en: Invalid data
fr: Données non valides

en: Invalid output mode.
fr: Mode de sortie non valide.

en: Invalid parameters
fr: Paramètres non valides

en: It appears that you made modifications to the layout.
fr: Il semblerait que vous ayez apporté des modifications à la mise en page.

en: It can be used to tweak the content of a post when it is displayed alone or in an archive page.
fr: Il peut être utilisé pour adapter le contenu d'une publication lorsqu'elle est affichée seule ou sur une page d'archive.

en: It displays fields from the current post using simple shortcodes.
fr: Il affiche des champs à partir de la publication actuelle simplement à l'aide de codes abrégés.

en: It displays the fields of the post in the loop, by using a simple shortcode:
fr: Affiche les champs de l'article dans la boucle à l'aide d'un simple code abrégé :

en: It is assigned to one or more archive or taxonomy loops.
fr: Attribuée à une ou plusieurs boucle(s) d'archive ou de taxonomie.

en: It will replace the ‘main content’ section of the page.
fr: Il remplacera la section ‘Contenu principal’  de la page.

en: Item1
fr: Élément1

en: Item2
fr: Élément2

en: Items found
fr: Éléments trouvés

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: I’ll add the search box to the HTML manually
fr: Nous ajouterons la zone de recherche au code HTML manuellement

en: JS editor
fr: éditeur JS

en: Javascript function to execute after the pagination transition has been completed:
fr: Fonction Javascript à exécuter après que la transition de pagination ait été effectuée :

en: Javascript settings
fr: Paramètres Javascript

en: Jump to:
fr: Aller à :

en: Just post title
fr: Juste un titre de publication

en: Just posts title
fr: Juste le titre des publications

en: Kind of element
fr: Sorte d'élément

en: Label for 'not selected' option:
fr: Étiquette pour l'option 'non sélectionné' :

en: Language
fr: Langue

en: Large
fr: Grand

en: Last Name
fr: Nom

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Last name
fr: Nom

en: Layout
fr: Mise en page

en: Layouts archive loop
fr: Boucle d'archive des mises en page

en: Learn about different layouts
fr: Découvrez différentes mises en page

en: Learn about displaying content from parent and other posts in the %sdocumentation page%s.
fr: Apprenez à afficher un contenu depuis le parent et les autres articles sur la %spage de documentation%s.

en: Learn about displaying content from specific users in the %sdocumentation page%s.
fr: Apprenez comment afficher un contenu à partir d'utilisateurs spécifiques sur la %spage de documentation%s.

en: Learn about using Content Templates to customize fields.
fr: Découvrez comment utiliser les modèles de contenu pour personnaliser les champs.

en: Learn by building a real site, using sample data and step-by-step tutorials that we’ve prepared for you.
fr: Apprenez en construisant un véritable site à l'aide des données échantillon et des didactiels étape par étape que nous avons préparés pour vous.

en: Learn how to create parametric searches with Views.
fr: Apprenez à créer des recherches personnalisées avec Views.

en: Learn how to create sliders with Views.
fr: Apprenez à créer des diaporamas avec Views.

en: Learn how to display Views
fr: Découvrez comment afficher les vues

en: Learn more about <em>Toolset</em>
fr: En savoir plus sur <em>Toolset</em>

en: Learn more by reading the %sViews Loop documentation%s.
fr: Découvrez-en plus en lisant la %sDocumentation Views Loop%s.

en: Learning Views
fr: Apprentissage de Views

en: Leave blank for no default.
fr: Laisser vide pour : pas par défaut.

en: Let me choose individual settings manually
fr: Laissez-moi choisir des paramètres individuels manuellement

en: Limit
fr: Limite

en: Limit and Offset
fr: Limite et décalage

en: Limit and Offset saved
fr: Limite et décalage sauvegardés

en: Line break.
fr: Saut de ligne

en: Link to WordPress archive page
fr: Lien vers la page d'archive WordPress

en: Link to next page
fr: Lien vers la page suivante

en: Link to previous page
fr: Lien vers la page précédente

en: Link to term archive page
fr: Lien vers la page d'archive du terme

en: Link.
fr: Lien

en: List View
fr: Vue de la liste

en: List all users but the ones who met the criteria
fr: Lister tous les utilisateurs sauf ceux qui répondent aux critères

en: List of custom and third-party shortcodes you want to be able to use as Views shortcode arguments.
fr: Liste des codes abrégés personnalisés et tiers que vous souhaitez pouvoir utiliser comme arguments de code abrégé Views.

en: List of functions and class methods that you want to be able to use inside the Views <code>[wpv-conditional]</code> shortcode <code>if</code> attribute.
fr: Liste des fonctions et des méthodes de classe que vous souhaitez pouvoir utiliser à l'intérieur de l'attribut <code>[wpv-conditional]</code> de code abrégé <code>if</code> Views.

en: List the following terms
fr: Lister les termes suivants

en: Load non-Types custom fields
fr: Charger les champs personnalisés autres que Types

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading existing fields
fr: Chargement des champs existants

en: Loading...
fr: Chargement en cours...

en: Log into <a href="%s">your account</a> and go to <a href="%s">affiliate settings</a> for details.
fr: Connectez-vous à <a href="%s">votre compte</a> et allez dans les paramètres affiliés <a href="%s"></a> pour plus de détails.

en: Logged in
fr: Connecté(e)

en: Login Form
fr: Formulaire de connexion

en: Login form
fr: Formulaire de connexion

en: Loop
fr: Boucle

en: Loop Output
fr: Sortie de boucle

en: Loop Output saved
fr: Sortie de boucle sauvegardée

en: Loop Output section
fr: Section Sortie de boucle

en: Loop Selection
fr: Sélection de boucle

en: Loop Selection saved
fr: Sélection de boucle sauvegardée

en: Loop Wizard
fr: Assistant de boucle

en: Loop item in %s
fr: Élément de boucle dans %s

en: Loop output style
fr: Style de sortie de boucle

en: Loop parameters in the View output
fr: Paramètres de boucle dans la sortie de vue

en: Loop selection
fr: Sélection en boucle

en: Loop view for
fr: Vue de la boucle pour

en: Loop wizard
fr: Assistant de boucle

en: Loops Selection
fr: Sélection de boucle

en: Make the table sortable by columns
fr: Créér un tableau triable par colonnes

en: Makes the text content translatable via WPML's String Translation.
fr: Rend le contenu du texte traduisible via la traduction de chaîne de WPML.

en: Manage Media
fr: Gérer les médias

en: Manual pagination, %s items per page
fr: Pagination manuelle, %s éléments par page

en: Manual pagination, 1 item per page
fr: Pagination manuelle, 1 élément par page

en: Manual paragraphs
fr: Paragraphes manuels

en: Manual paragraphs - don't create &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags from line breaks.
fr: Paragraphe manuels : ne créez pas de balise &lt;br&gt; ni &lt;p&gt; depuis les sauts de ligne.

en: Map plugin
fr: Module d'extension de carte

en: Maps
fr: Cartes

en: Maybe you have manually set a different one on them.
fr: Vous en avez peut-être défini un différent manuellement sur eux.

en: Media
fr: Média

en: Medium
fr: Moyen

en: Memory used
fr: Mémoire utilisée

en: Menu order
fr: Ordre du menu

en: Minutes can only be numbers between 0 and 59
fr: Les minutes ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 0 et 59

en: Missing View Slug.
fr: Slug de vue manquant

en: Missing View Title.
fr: Titre de vue manquant.

en: Modified date
fr: Date modifiée

en: Modified date GMT
fr: Date GMT modifiée

en: Module Manager
fr: Gestionnaire de module

en: Month
fr: Mois

en: Month archives
fr: Archives mensuelles

en: Month: %s
fr: Mois : %s

en: Months can only be a number between 1 and 12
fr: Les mois ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 1 et 12

en: Move to trash
fr: Déplacer vers la corbeille

en: Multi-select
fr: Multi-sélection

en: My custom spinner graphics
fr: Mes graphiques de pré-chargement personnalisé

en: MySQL query
fr: Requête MySQL

en: Name
fr: Intitulé

en: Name for the new %s
fr: Nom du nouveau %s

en: Name the new WordPress Archive for %s
fr: Nom de la nouvelle archive WordPress pour %s

en: Name this Content Template
fr: Nommer ce modèle de contenu

en: Name this View
fr: Nommer cette vue

en: Name this WordPress Archive
fr: Nommer cette archive WordPress

en: Navigation controls using a dropdown
fr: Contrôles de navigation ayant recours à une liste déroulante

en: Navigation controls using dots
fr: Contrôles de navigation ayant recours à des points

en: Navigation controls using links
fr: Contrôles de navigation ayant recours à un lien

en: Need help?
fr: Besoin d'aide?

en: Nested elements
fr: Éléments imbriqués

en: New Content Template
fr: Nouveau modèle de contenu

en: New View
fr: Nouvelle vue

en: New filter
fr: Nouveau filtre

en: Next
fr: Suivant

en: Next and previous page controls
fr: Commandes des pages suivantes et précédentes

en: Next page
fr: Page suivante

en: Nickname
fr: Surnom

en: No
fr: Non

en: No Comments
fr: Aucun commentaire

en: No Content Template (display the "body" of the post)
fr: Aucun modèle de contenu (affichage du corps de la publication)

en: No Content Templates found
fr: Impossible de trouver un modèle de contenu

en: No Content Templates found in Trash
fr: Impossible de trouver un modèle de contenu dans la corbeille

en: No Content Templates in trash matched your criteria.
fr: Aucun modèle de contenu dans la corbeille ne correspondait à vos critères.

en: No Content Templates in trash.
fr: Aucun modèle de contenu dans la corbeille

en: No Content Templates matched your criteria.
fr: Aucun modèle de contenu ne correspondait à vos critères.

en: No Post types/Taxonomies assigned
fr: Aucun type de publication/taxonomie assigné(e)

en: No Views in trash matched your criteria.
fr: Aucune vue de la corbeille ne correspondait à vos critères.

en: No Views in trash.
fr: Aucune vue dans la corbeille

en: No Views matched your criteria.
fr: Aucune vue ne correspondait à vos critères.

en: No WordPress Archives in trash matched your criteria.
fr: Aucune archive WordPress située dans la corbeille ne correspond à vos critères.

en: No WordPress Archives in trash.
fr: La corbeille ne contient pas d'archive WordPress

en: No WordPress Archives matched your criteria.
fr: Aucune archive WordPress ne correspondait à vos critères.

en: No filters selected.
fr: Aucun filtre sélectionné.

en: No filters set
fr: Aucun filtre défini

en: No items found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: No limit
fr: Pas de limite

en: No one of the following
fr: Aucun(e) de ces

en: No order
fr: Aucun tri

en: No pagination
fr: Pas de pagination

en: No parent (return top-level elements)
fr: Aucun parent (revenir aux éléments de niveau supérieur)

en: No private custom fields are showing in the Views GUI.
fr: Aucun champ privé personnalisé n'est affiché dans l'interface utilisateur graphique de Views

en: No spinner container will be shown as this parametric search is not performing any automatic update
fr: Aucun conteneur de tourbillon ne sera affiché car cette recherche personnalisée n'exécute pas de mise à jour automatique

en: No spinner graphics
fr: Aucun graphique de pré-chargement

en: No users matched your criteria
fr: Aucun utilisateur ne correspond à vos critères

en: No views found
fr: Aucune vue trouvée

en: No views found in Trash
fr: Aucune vue trouvée dans la corbeille

en: None
fr: Aucun(e)

en: None set
fr: Aucun(e) défini(e)

en: Normally, it includes a shortcode for the <strong>Filter</strong> section and another shortcode for the <strong>Loop Output</strong> section, so they will display one after the other.
fr: Normallement, il comprend un code abrégé pour la section <strong>Filtre</strong> et un autre code abrégé pour la section <strong>Sortie de boucle</strong>, afin qu'ils s'affichent l'un après l'autre.

en: Normally, you will use 'edit forms' and 'delete forms' in Content Templates used in Views loops.
fr: Vous utiliserez généralement des 'formulaires de modification' et des 'formulaires de suppression' dans les modèles de contenu utilisés dans les boucles de vue.

en: Not allowed
fr: Non autorisé

en: Not now
fr: Pas maintenant

en: Not saved
fr: Non enregistré

en: Note that those Screen Options are set per View.
fr: Notez que ces options d'écran sont définies par vue.

en: Note that you do not need to add any &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tag at all: we will wrap your JavaScript before adding it to the page.
fr: Notez que vous n'avez besoin d'ajouter absolument aucune  &lt;script&gt;&lt;/script&gt; balise : nous envelopperons votre JavaScript avant de l'ajouter à la page.

en: Note that you do not need to add any &lt;style&gt;&lt;/style&gt; tag at all: we will wrap your CSS before adding it to the page.
fr: Notez que vous n'avez besoin d'ajouter absolument aucune &lt;style&gt;&lt;/style&gt; balise : nous envelopperons votre CSS avant de l'ajouter à la page.

en: Nothing found
fr: Rien trouvé

en: Notice: Syntax higlighter can cause performance issues for large blocks of code
fr: Note : la coloration synthaxique peut causer des problèmes d'exécution pour de grands blocs de code

en: Nounce verify fail, please reload page and try again.
fr: Nounce verify fail, veuillez recharger la page et réessayer.

en: Now give this View a name
fr: Donnez maintenant un nom à cette vue

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of items per page:
fr: Nombre d'éléments par page :

en: Number of preceding and following pages:
fr: Nombre de pages précédentes et suivantes :

en: Number of terms
fr: Nombre de termes

en: Numeric
fr: Numérique

en: OR
fr: OU

en: Object received from cache. MySQL query was cached in
fr: Objet reçu à partir du cache. La requête MySQL a été mise en cache dans

en: Offset
fr: Décaler

en: On a recent update, we added support for functions as conditions. From now on, you will need to <strong>first register</strong> the functions that you want to use as conditionals.
fr: Lors d'une mise à jour récente, nous avons ajouté une prise en charge des fonctions en tant que conditions. Dorénavant, vous devrez <strong>d'abord enregistrer</strong> les fonctions que vous souhaitez utiliser comme conditionnelles.

en: On another page
fr: Sur une autre page

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
fr: Une fois le pack entier Toolset acheté, vous pourrez modifier des vues, des formulaires CRED et des mises en page de votre site et aussi en créer des nouveaux.

en: One of these
fr: Une de ces

en: One or more sections haven't been saved.
fr: Une ou plusieurs sections n'ont pas été sauvegardées.

en: Only Views listing posts can have parametric search inputs.
fr: Seules les publications de listage de vues peuvent contenir des entrées de recherche personnalisée.

en: Only latin letters, numbers, underscores and dashes
fr: Lettres latines, chiffres, tirets bas et tirets uniquement

en: Only letters, numbers, underscores and dashes
fr: Lettres, chiffres, tirets bas et tirets uniquement

en: Only list users who met the filter criteria
fr: Lister seulement les utilisateurs qui répondent aux critères du filtre

en: Only lowercase letters and numbers allowed as shortcode attributes
fr: Seuls les minuscules et les chiffres sont autorisés comme attributs de code abrégé

en: Only lowercase letters, numbers, hyphens and underscores allowed as URL parameters
fr: Seuls les minuscules, les chiffres, les traits d'union et les tirets bas sont autorisés comme paramètres d'URL

en: Only needed if you want to display different items in the results with different HTML.
fr: Requis seulement si vous désirez afficher différents éléments dans les résultats avec différents HTML.

en: Only the search box
fr: Uniquement la zone de recherche

en: Only the search results
fr: Uniquement les résultats de recherche

en: Oops! It seems there is a filter by %s that is missing some options
fr: Oups ! Il semble qu'il manque certaines options à un filtre par %s

en: Oops! It seems there is a filter by post IDs that is missing some options
fr: Oups ! Il semble qu'il manque certaines options à un filtre par ID d'article

en: Oops! It seems there is a filter by post author that is missing some options
fr: Oups ! Il semble qu'il manque certaines options à un filtre par auteur d'article

en: Oops! It seems there is a filter by post parent that is missing some options
fr: Oups ! Il semble qu'il manque certaines options à un filtre par parent d'article

en: Oops! It seems there is a filter by post relationship that is missing some options
fr: Oups ! Il semble qu'il manque certaines options à un filtre par relation d'article

en: Oops! It seems there is a filter by taxonomy terms that is missing some options
fr: Oups ! Il semble qu'il manque certaines options à un filtre par termes de taxonomie

en: OptionTree
fr: Arbre en option

en: Optional shortcode that targets specific items in the loop.
fr: Code abrégé facultatif qui cible des éléments spécifiques dans la boucle.

en: Optionally, apply a filter to the query
fr: Appliquer un filtre à la requête (facultatif)

en: Options Framework
fr: Options Infrastructure

en: Options for automatic pagination
fr: Options pour la pagination automatique

en: Options for manual pagination
fr: Options pour la pagination manuelle

en: Options for this input:
fr: Options pour cette entrée :

en: Order
fr: Trier

en: Order
fr: Trier

en: Order by:
fr: Trier par :

en: Order direction for the options:
fr: Trier l'orientation pour les options :

en: Order direction:
fr: Trier l'orientation :

en: Order the options by:
fr: Trier les options par :

en: Orderby
fr: Trier par

en: Ordered List
fr: Liste triée

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Ordering
fr: Organisation

en: Ordering saved
fr: Classement sauvegardé

en: Original content
fr: Contenu d'origine

en: Original image
fr: Image originale

en: Other Fields
fr: Autres champs

en: Output
fr: Sortie

en: Output (RAW)
fr: Sortie (RAW)

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Output loop
fr: Boucle de sortie

en: Output mode
fr: Mode sortie

en: Output the post title as is or sanitize it to use as an HTML attribute.
fr: Extrayez le titre de l'article tel quel ou expurgez-le pour l'utiliser comme attribut HTML.

en: Override settings
fr: Ignorer les paramètres

en: Override some View basic settings
fr: Ignorer certains paramètres de vue de base

en: Overwrite Views settings
fr: Remplacer les paramètres de Views

en: PAST_ONE
fr: PASSÉE

en: Page created.
fr: Page créée

en: Page info
fr: Infos sur la page

en: Pages to pre-load:
fr: Pages à précharger :

en: Pages to skip:
fr: Pages à sauter :

en: Pagination and Slider settings
fr: Paramètres de pagination et de diaporama

en: Pagination and Sliders Settings
fr: Pagination et paramètres des diapositives

en: Pagination and random ordering do not work together and would produce unexpected results. Please disable pagination or random ordering.
fr: La pagination et le tri aléatoire ne fonctionnent pas ensemble et produiraient des résultats inattendus. Veuillez désactiver soit la pagination, soit le tri aléatoire.

en: Pagination and sliders settings
fr: Paramètres de pagination et de diaporama

en: Pagination controls
fr: Commandes de pagination

en: Pagination data
fr: Données de pagination

en: Pagination enabled
fr: Pagination activée

en: Pagination enabled with automatic transition
fr: Pagination avec transitions automatiques activée

en: Pagination enabled with manual transition
fr: Pagination avec transitions manuelles activée

en: Pagination events
fr: Événements de pagination

en: Pagination lets you break the results into separate pages.
fr: La pagination vous permet de diviser les résultats sur des pages séparées.

en: Pagination requires the Filter HTML section to be visible.
fr: La pagination requiert la section Filtre HTML pour être visible.

en: Pagination saved
fr: Pagination sauvegardée

en: Pagination updates only the view (use AJAX)
fr: La pagination met à jour uniquement la vue (utiliser AJAX)

en: Pagination updates the entire page
fr: La pagination met à jour toute la page

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Paragraph.
fr: Paragraphe.

en: Parametric Search Settings
fr: Réglages de recherche personnalisée

en: Parametric Search Settings saved
fr: Paramètres de la recherche personnalisée sauvegardés

en: Parametric search
fr: Recherche personnalisée

en: Parametric search events
fr: Événements de recherche personnalisée

en: Parametric search settings
fr: Paramètres de recherche personnalisée

en: Parametric search setup completed!
fr: Configuration de la recherche personnalisée terminée !

en: Parametric search shortcodes
fr: Codes abrégés de recherche personnalisée

en: Parent is the current post in the loop
fr: La publication parent est la publication actuelle dans la boucle

en: Parent is the page where this View is shown
fr: Le parent est la page sur laquelle cette vue est affichée

en: Parent is the taxonomy selected by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
fr: Le parent est la taxonomie sélectionnée par la <strong>vue de taxonomie parent</strong>

en: Parent is the term of the <strong>current taxonomy archive</strong> page
fr: Le parent est le terme de la page <strong>archive de taxonomie actuelle</strong>

en: Parent is:
fr: Le parent est :

en: Pingback XML-RPC file URL
fr: URL de fichier XML-RPC pingback

en: Place cursor within the [wpv-filter-controls][/wpv-filter-controls] tags.
fr: Placer le curseur à l'intérieur des balises [wpv-filter-controls][/wpv-filter-controls].

en: Place cursor within the [wpv-filter-start][wpv-filter-end] tags.
fr: Placer le curseur à l'intérieur des balises [wpv-filter-start][wpv-filter-end].

en: Place your cursor inside [wpv-control] tags.
fr: Placez votre curseur à l'intérieur des balises [wpv-control].

en: Place your cursor over a [wpv-control] or a [wpv-control-set] tag to edit it.
fr: Placez votre curseur sur une balise de [wpv-control] ou une balise de [wpv-control-set] pour la modifier.

en: Placeholder for skipped pages:
fr: Espace réservé pour les pages sautées :

en: Please add a numeric value
fr: Veuillez ajouter une valeur numérique

en: Please ensure that values don't repeat themselves, they don't contain only whitespaces (however blank value is allowed) and display values aren't empty.
fr: Veuillez vous assurer que les valeurs ne se répètent pas, qu'elles ne contiennent pas uniquement des espaces (bien qu'une valeur vide soit autorisée) et que les valeurs d'affichage ne sont pas vides.

en: Please enter a valid URL
fr: Veuillez saisir une URL valide

en: Please enter a valid comma separated number list
fr: Veuillez saisir une liste valide avec des virgules pour séparer les chiffres

en: Please enter a valid day number (1-31)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour le jour (1-31)

en: Please enter a valid day of the week (1-7)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour un jour de la semaine (1-7)

en: Please enter a valid day of the year (1-366)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour un jour de l'année (1-366)

en: Please enter a valid four-digits year, like 2015
fr: Veuillez saisir une année valide à quatre chiffres, comme 2015

en: Please enter a valid hour (0-23)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour l'heure (0-23)

en: Please enter a valid minute (0-59)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour la minute (0-59)

en: Please enter a valid month number (1-12)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour le mois (1-12)

en: Please enter a valid number
fr: Veuillez saisir un chiffre valide

en: Please enter a valid second (0-59)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour la seconde (0-59)

en: Please enter a valid week number (1-53)
fr: Veuillez saisir un chiffre valide pour la semaine (1-53)

en: Please fix the problem and click on Update again.
fr: Veuillez corriger le problème et cliquer à nouveau sur la mise à jour.

en: Please follow the tip hint below.
fr: Veuillez suivre l'astuce ci-dessous.

en: Please make a valid selection.
fr: Veuillez effectuer une sélection valide.

en: Please make a valid tree selection.
fr: Veuillez effectuer une sélection d'arbre valide.

en: Please note that changing the registered framework will restart the registered options
fr: Veuillez noter qu'un changement de l'infrastructure enregistrée relancera les options enregistrées

en: Please refer to the following links for documentation related to the most used browsers:
fr: Veuillez vous référer aux liens suivants concernant la documentation au sujet des navigateurs les plus utilisés :

en: Please select an option
fr: Veuillez sélectionner une option

en: Please select at least one post type to filter by.
fr: Veuillez sélectionner au moins un type de publication pour filtrer par

en: Please type
fr: Veuillez taper

en: Please type a comma separated list of author IDs
fr: Veuillez saisir une liste d'ID d'auteurs séparés par une virgule

en: Please type a comma separated list of author usernames
fr: Veuillez saisir une liste de noms d'utilisateurs d'auteurs séparés par une virgule

en: Please type a comma separated list of post IDs
fr: Veuillez saisir une liste d'ID de publication séparées par des virgules

en: Please type a comma separated list of term IDs
fr: Veuillez saisir une liste d'ID de terme séparées par des virgules

en: Please type a comma separated list of term names
fr: Veuillez saisir une liste de noms de terme séparés par une virgule

en: Please type a comma separated list of term slugs
fr: Veuillez taper une liste de slugs de terme séparés par une virgule

en: Please type a comma separated list of user IDs to %s
fr: Veuillez saisir une liste d'ID d'utilisateur pour %s séparées par des virgules

en: Please type a comma separated list of usernames to %s
fr: Veuillez saisir une liste de noms d'utilisateur séparés par des virgules vers %s

en: Please type a custom field value
fr: Veuillez saisir une valeur de champ personnalisée

en: Please type a post ID to get its children
fr: Veuillez saisir une ID de publication pour obtenir ses enfants

en: Please type a post ID to get its native children
fr: Veuillez saisir une ID de publication pour obtenir ses enfants natifs

en: Please type a termmeta field value
fr: Veuillez saisir une valeur de champ méta-terme

en: Please type an username field value
fr: Veuillez saisir une valeur de champ utilisateur

en: Please use Scan buttons first to be sure that they are not used anywhere.
fr: Veuillez d'abord utiliser le bouton Numériser pour vous assurer qu'elles ne sont pas déjà utilisées quelque part.

en: Please use a valid hexadecimal value.
fr: Veuillez utiliser une valeur hexadécimale valide.

en: Please use the Scan button first to be sure that it is not used anywhere.
fr: Veuillez d'abord utiliser le bouton Numériser afin de vous assurer qu'elle n'est pas utilisée n'importe où.

en: Post ID
fr: ID d'article

en: Post ID filter
fr: Filtre d'ID de publication

en: Post ID filter deleted
fr: Filtre d'ID d'article supprimé

en: Post ID filter saved
fr: Filtre d'ID d'article enregistré

en: Post URL
fr: URL de l'article

en: Post View
fr: Visualisation de la publication

en: Post archive link
fr: Lien d'archivage de publication

en: Post archives
fr: Archives d'article

en: Post author
fr: Auteur de l'article

en: Post author filter
fr: Filtre d'auteur de publication

en: Post author filter deleted
fr: Filtre d'auteur d'article supprimé

en: Post author filter saved
fr: Filtre d'auteur d'article enregistré

en: Post author is
fr: L'auteur de la publication est

en: Post author is set by the parent User View
fr: L'auteur de publication est défini par la vue utilisateur parent

en: Post author is the author of the current post in the loop
fr: L'auteur de publication est l'auteur de la publication actuelle dans la loupe

en: Post author is the author of the page where this View is shown
fr: L'auteur de la publication est l'auteur de la page où cette vue est affichée

en: Post author is the same as the logged in user
fr: L'auteur de la publication est le même que l'utilisateur connecté

en: Post body
fr: Corps de la publication

en: Post body data
fr: Données du corps de publication

en: Post class
fr: Classe de publication

en: Post comments number
fr: Nombre de commentaires de l'article

en: Post content and title
fr: Publier le contenu et le titre

en: Post count
fr: Nombre de publications

en: Post date
fr: Date de la publication

en: Post date - %s (<em>%s</em>)
fr: Date de publication - %s (<em>%s</em>)

en: Post date filter
fr: Filtre de date de publication

en: Post date filter saved
fr: Filtre de date d'article enregistré

en: Post edit link
fr: Lien pour modifier l'article

en: Post excerpt
fr: Extrait d'article

en: Post featured image
fr: Image à la une dans l'article

en: Post field
fr: Champ de l'article

en: Post field iterator
fr: Itérateur du champ de l'article

en: Post filters
fr: Filtres de publication

en: Post format
fr: Format de publication

en: Post id
fr: ID de publication

en: Post link
fr: Lien de l'article

en: Post parent
fr: Publication parente

en: Post parent filter
fr: Filtre Publication parent

en: Post parent filter deleted
fr: Filtre de parent d'article supprimé

en: Post parent filter saved
fr: Filtre de parent d'article enregistré

en: Post relationship
fr: Relation de la publication

en: Post relationship - Post is a child of
fr: Relation de publication - la publication est un enfant de

en: Post relationship filter
fr: Filtre de relation de publications

en: Post relationship filter deleted
fr: Filtre de relation d'article supprimé

en: Post relationship:
fr: Relation de publications :

en: Post search
fr: Recherche de publication

en: Post search filter
fr: Filtre de recherche de publication

en: Post search filter deleted
fr: Filtre de recherche d'article supprimé

en: Post search filter saved
fr: Filtre de recherche d'article enregistré

en: Post selection
fr: Publier la sélection

en: Post slug
fr: Slug de l'article

en: Post status
fr: Statut de la publication

en: Post status filter
fr: Filtre de statut de publication

en: Post status filter deleted
fr: Filtre de statut d'article supprimé

en: Post status filter saved
fr: Filtre de statut d'article enregistré

en: Post stickiness
fr: Adhérence de publication

en: Post stickiness filter
fr: Filtre d'adhérence de publication

en: Post taxonomy
fr: Taxonomie de l'article

en: Post taxonomy - %s
fr: Taxonomie de publication - %s

en: Post title
fr: Titre de la publication

en: Post title with a link
fr: Titre de l'article avec lien

en: Post type
fr: Type de publication

en: Post type archive
fr: Archive du type d'article

en: Post type archives
fr: Archives des types de publication

en: Post type information
fr: Informations sur le type d'article

en: Post type plural name
fr: Nom pluriel du type d'article

en: Post type singular name
fr: Nom singulier du type d'article

en: Post type slug
fr: Slug du type d'article

en: Post types
fr: Types de publication

en: Post where this View is shown
fr: Publication où cette vue est affichée

en: Post with ID set by the %s key:
fr: Publication avec ID définie par la clé %s :

en: Post with ID set by the URL parameter
fr: Publication avec ID définie par le paramètre URL

en: Post with ID set by the shortcode attribute
fr: Publication avec ID définie par l'attribut de code abrégé

en: Posted by %s on %s
fr: Publié par %s sur %s

en: Posts content and title
fr: Contenu et titre des publications

en: Posts with IDs set by the %s key:
fr: Publications avec ID définies par la clé %s :

en: Posts with IDs set by the View shortcode attribute:
fr: Publications dont les ID sont définies par l'attribut de code abrégé de la vue :

en: Posts with IDs set by this URL parameter:
fr: Publications dont les ID sont définis par ce paramètre URL :

en: Posts with those IDs:
fr: Publications comprenant ces ID :

en: Pre-load the next and previous pages - avoids loading delays when users move between pages
fr: Pré-charger les pages précédentes et suivantes - évite l'attente lorsque l'utilisateur(trice) se déplace d'une page à l'autre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Preload images before transition
fr: Pré-charger les images avant la transition

en: Preview Content Template
fr: Aperçu du modèle de contenu

en: Preview Layouts Loop View
fr: Prévisualiser Layouts Loop View

en: Preview View
fr: Prévisualiser la vue

en: Preview WordPress Archive
fr: Aperçu des archives WordPress

en: Preview of your Skype button
fr: Aperçu de votre bouton Skype

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Primary CSS file URL of the active theme
fr: URL de fichier CSS primaire du thème actif

en: Published
fr: Publié

en: Published date
fr: Date publiée

en: Published date GMT
fr: Date GMT publiée

en: Query
fr: Requête

en: Query Filter
fr: Filtre de requête

en: Query Options
fr: Options de requête

en: Query Options saved
fr: Options de requête sauvegardées

en: Query args
fr: Arguments de requête

en: Query filters
fr: Filtres de requête

en: Query results
fr: Résultats de la requête

en: Query section
fr: Section Requête

en: Querying and Displaying Child Posts
fr: Requête et affichage de publications enfant en cours

en: RDF/RSS 1.0 feed URL
fr: URL de flux RDF/RSS 1.0

en: RSS 0.92 feed URL
fr: URL de flux RSS 0.92

en: RSS 2.0 feed URL
fr: URL de flux RSS 2.0

en: Radio inputs
fr: Entrées radio

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Read more...
fr: Lire la suite...

en: Received array
fr: Tableau reçu

en: Recommended if you are new to Views.
fr: Recommandé si vous êtes un(e) nouvel(le) utilisateur/trice de Views.

en: Redirect target URL
fr: Rediriger l'UR cible

en: Refer to this field as:
fr: Se référer à ce champ en tant que :

en: Register your framework manually
fr: Enregistrez votre infrastructure manuellement

en: Registered framework
fr: Infrastructure enregistrée

en: Registered functions
fr: Fonctions enregistrées

en: Registration Date
fr: Date d'enregistrement

en: Relationship
fr: Relation

en: Relationship to use when querying with multiple date conditions:
fr: Relation à utiliser lors des requêtes comprenant de multiples conditions à la date :

en: Relationship to use when querying with multiple fields:
fr: Relation à utiliser lorsque vous effectuez des requêtes avec des champs multiples :

en: Relationship to use when querying with multiple taxonomies:
fr: Relation à utiliser pour effectuer une requête avec plusieurs taxonomies :

en: Reload the page to update the View results
fr: Recharger la page pour mettre à jour les résultats de la vue

en: Remember me checkbox
fr: Rappel de case à cocher

en: Remember me checkbox default state
fr: Me rappeler l'état par défaut de la case à cocher

en: Remember that only Views forms containing a <em>Submit</em> button can be used on a widget
fr: Souvenez-vous que seuls les formulaires Views contenant un bouton <em>Envoi</em> peuvent être utilisés sur un composant graphique

en: Remember to add filters here. Right now, this parametric search has no filter items.
fr: N'oubliez pas d'ajouter des filtres ici. Cette recherche personnalisée ne comporte actuellement aucun élément de filtre.

en: Remember to click on Update after you complete each section and before you continue to the next section.
fr: N'oubliez pas de cliquer sur Mise à jour après avoir terminé chaque section et avant de poursuivre vers la prochaine section.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and insert the search View into <strong>%s</strong>.
fr: N'oubliez pas de revenir à l'autre onglet dans votre navigateur et d'insérer la recherche de vue dans <strong>%s</strong>.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and save the %s settings.
fr: N'oubliez pas de revenir à l'autre onglet dans votre navigateur et de sauvegarder les paramètres %s.

en: Remember to include the <strong>Submit</strong> button for the form.
fr: N'oubliez pas d'inclure le bouton <strong>Envoyer</strong> pour le formulaire.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove the Content Template from the View
fr: Supprimer le modèle de contenu de la vue

en: Remove this menu
fr: Supprimer ce menu

en: Render time
fr: Durée de rendu

en: Required
fr: Requis(e)

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Restore from trash
fr: Restaurer depuis la corbeille

en: Restore original
fr: Restaurer l'original(e)

en: Results are
fr: Les résultats sont

en: Return
fr: Revenir

en: Return all results
fr: Donner tous les résultats

en: Return only posts that are not sticky
fr: Renvoyer uniquement les publications qui ne sont pas collantes

en: Return only results with this field unchecked
fr: Donner seulement les résultats avec ce champ non coché

en: Return only sticky posts
fr: Renvoyer uniquement les publications collantes

en: Row Title
fr: Titre de la ligne

en: Sanitize
fr: Expurger

en: Save
fr: Appliquer

en: Save all sections at once
fr: Enregistrer toutes les sections d'un coup

en: Save settings
fr: Sauvegarder les paramètres

en: Save subscription details
fr: Sauvegarder les détails de la souscription

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
fr: La sauvegarde a échoué. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: Saving. Please wait...
fr: Sauvegarde en cours. Veuillez patienter...

en: Saving...
fr: Sauvegarde en cours...

en: Scan
fr: Analyser

en: Scan content
fr: Contenu de la numérisation

en: Scan your content
fr: Numérisez votre contenu

en: Scan your content to check where this View is used, and get links to edit or view the results.
fr: Scannez vos contenus pour vérifier où cette vue est utilisée et obtenez des liens pour modifier ou visualiser les résultats.

en: Screen options saved
fr: Options d'écran sauvegardées

en: Scroll to the Content Template
fr: Faire dérouler jusqu'au modèle de contenu

en: Search
fr: Recherche

en: Search Content Templates
fr: Rechercher les modèles de contenu

en: Search Views
fr: Rechercher les vues

en: Search Views:
fr: Rechercher des vues :

en: Search WordPress Archives
fr: Rechercher des archives WordPress

en: Search for a specific text:
fr: Recherche de texte spécifique :

en: Search results
fr: Résultats de recherche

en: Search results for "%s"
fr: Rechercher des résultats pour "%s"

en: Search results for "%s" in trashed Content Templates
fr: Résultats de recherche pour "%s" dans les modèles de contenu jetés à la corbeille

en: Search results for "%s" in trashed Views
fr: Résultats de recherche pour "%s" dans les vues jetées à la corbeille

en: Search results for "%s" in trashed WordPress Archives
fr: Rechercher des résultats pour "%s" dans les archives WordPress mises à la corbeille

en: Search term
fr: Rechercher un terme

en: Searching
fr: Recherche en cours

en: Second
fr: Seconde

en: Seconds can only be numbers between 0 and 59
fr: Les secondes ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 0 et 59

en: Security error
fr: Erreur de sécurité

en: See all the View controls open and set up things manually..
fr: Voir toutes les commandes de vue ouvertes et paramétrer manuellement.

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select %s
fr: Sélectionner %s

en: Select <strong>sticky posts only</strong>.
fr: Sélectionner les <strong>publications collantes uniquement</strong>.

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Content Template
fr: Sélectionner un modèle de contenu

en: Select a Content Template
fr: Sélectionner un modèle de contenu

en: Select a Content Template to display its content, referred to the current post.
fr: Sélectionner un modèle de contenu pour afficher le contenu se reportant à l'article actuel.

en: Select a WordPress Archive
fr: Sélectionner une archive WordPress

en: Select a key
fr: Sélectionner une clé

en: Select advanced search options in the 'Parametric Search Settings' section.
fr: Sélectionner les options de recherche avancée dans la section 'Paramètres de recherche personnalisée'.

en: Select all users with role <strong>%s</strong>
fr: Sélectionner les utilisateurs avec le rôle <strong>%s</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner tous les utilisateurs avec le rôle <strong>%s</strong>, sauf <strong>%s</strong> déterminé par le paramètre URL <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner tous les utilisateurs dotés du rôle <strong>%s</strong>, sauf <strong>%s</strong> défini par l'option Infrastructure <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner tous les utilisateurs dont le rôle est <strong>%s</strong>, sauf <strong>%s</strong> défini(e/s) par l'attribut du code abrégé de la vue <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>(%s)</strong>
fr: Sélectionner tous les utilisateurs avec le rôle <strong>%s</strong>, sauf <strong>(%s)</strong>

en: Select an option name
fr: Sélectionner un nom pour l'option

en: Select any post <strong>but the sticky ones</strong>.
fr: Sélectionner n'importe quelle publication <strong>sauf les publications collantes</strong>.

en: Select bulk action
fr: Sélectionner une action en bloc

en: Select custom fields
fr: Sélectionner les champs personnalisés

en: Select date
fr: Sélectionnez une date

en: Select dropdown
fr: Sélection déroulante

en: Select hidden custom fields to show
fr: Sélectionner les champs personnalisés masqués à afficher

en: Select how many results to show in each page and how pages transition.
fr: Sélectionner le nombre de résultats à afficher sur chaque page et le nombre de transitions de page.

en: Select how many results to show in each slide and how slides transition.
fr: Sélectionner le nombre de résultats à afficher sur chaque diapositive et le nombre de transitions de diapostive.

en: Select if you want the form, the results or both displayed in the Layouts cell.
fr: Sélectionner ce que vous voulez afficher dans la cellule Layouts : le formulaire, les résultats ou les deux

en: Select items with field:
fr: Sélectionner les éléments du champ :

en: Select minute
fr: Sélectionner la minute

en: Select on which listing pages it displays
fr: Sélectionner les pages de listage sur lesquelles il doit s'afficher.

en: Select one %s
fr: Sélectionner un(e) %s

en: Select one Content Template
fr: Sélectionner un modèle de contenu

en: Select one WPML context
fr: Sélectionner un contexte WPML

en: Select one of the following Content Templates.
fr: Sélectionner l'un des modèles de contenu suivants.

en: Select one option...
fr: Sélectionner une option...

en: Select one tree
fr: Sélectionner un arbre

en: Select post with parent:
fr: Sélectionner une publication avec parent :

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
fr: Sélectionner les publications <strong>enfants</strong> de la <strong>publication avec ID définie par le paramètre URL %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
fr: Sélectionner les publications qui sont les <strong>enfants</strong> de la <strong>publication avec ID définie par l'attribut du code abrégé %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs is set by the Framework option "%s"</strong>
fr: Sélectionner les publications <strong>enfants</strong> de la <strong>publication avec ID définie par l'option Infrastructure "%s"</strong>

en: Select posts that are a <strong>children</strong> of the <strong>current post in the loop</strong>.
fr: Sélectionner les publications <strong>enfants</strong> parmi les <strong>publications actuelles se trouvant dans la boucle</strong>.

en: Select posts that are children of <strong>%s</strong>.
fr: Sélectionner les publications enfants de <strong>%s</strong>.

en: Select posts that are children of...
fr: Sélectionner les publications qui sont les enfants de...

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner les publications dont le <strong>%s</strong> de l'auteur est défini par l'option Infrastructure <strong>"%s"</strong>

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner les publications dont le <strong>%s</strong> de l'auteur est défini par l'attribut de code abrégé <strong>"%s"</strong> de la vue

en: Select posts whose
fr: Sélectionner les publications dont

en: Select posts whose parent is <strong>%s</strong>.
fr: Sélectionner les publications dont le parent est <strong>%s</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>current post in the loop</strong>.
fr: Sélectionner les publications dont le parent est la <strong>publication actuelle dans la loupe</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>page where the View is shown</strong>.
fr: Sélectionner les publications dont le parent est la <strong>page où la vue s'affiche</strong>.

en: Select posts with
fr: Sélectionne les publications avec

en: Select posts with <strong>%s</strong> as the <strong>author</strong>.
fr: Sélectionner les publications ayant <strong>%s</strong> comme <strong>auteur</strong>.

en: Select posts with custom field:
fr: Sélectionner les publications avec le champ personnalisé :

en: Select posts with status of %s.
fr: Sélectionner les publications comportant le statut de %s.

en: Select posts with taxonomy:
fr: Sélectionner les publications avec la taxonomie :

en: Select posts with taxonomy:
fr: Sélectionner les publications avec taxonomie :

en: Select posts with the <strong>author set by the parent User View</strong>.
fr: Sélectionner les publications avec l'<strong>auteur défini par la vue utilisateur parent</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the current post in the loop</strong>.
fr: Sélectionner les publications avec l'auteur <strong>le même avec la publication actuelle dans la boucle</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the page where this View is shown</strong>.
fr: Sélectionner les publications dont l'<strong>auteur est le même que celui de la page où cette vue est affichée</strong>.

en: Select posts with the <strong>author</strong> the same as the <strong>current logged in user</strong>.
fr: Sélectionner les publications dont l'<strong>auteur</strong> est le même que l'<strong>utilisateur actuellement connecté</strong>.

en: Select posts with the author's <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner les publications dont le <strong>%s</strong> de l'auteur est déterminé par le paramètre d'URL <strong>"%s"</strong>

en: Select taxonomy terms whose parent is <strong>%s</strong>.
fr: Sélectionner les termes de taxonomie dont le parent est <strong>%s</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the <strong>current taxonomy archive</strong>.
fr: Sélectionner les termes de taxonomie dont le parent est l'<strong>archive de taxonomie actuelle</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the value set by the <strong>parent view</strong>.
fr: Sélectionner les termes de taxonomie dont le parent est la valeur définie par la <strong>vue parent</strong>.

en: Select terms with parent:
fr: Sélectionner les termes avec parent :

en: Select terms with termmeta field:
fr: Sélectionner les termes contenant un champ méta-terme :

en: Select the Views XML file to upload from your computer
fr: Sélectionner le fichier XML Views à transférer depuis votre ordinateur

en: Select the content to load
fr: Sélectionner le contenu à charger

en: Select the fields to include in the loop
fr: Sélectionner les champs à inclure dans la boucle

en: Select top-level posts with no parent.
fr: Sélectionner les publications de niveau supérieur sans parent.

en: Select users <strong>(%s)</strong> who have role <strong>%s</strong>
fr: Sélectionner les utilisateurs <strong>(%s)</strong> qui ont un rôle <strong>%s</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner les utilisateurs avec <strong>%s</strong> définis par l'option Infrastructure <strong>"%s"</strong> et dotés du rôle <strong>"%s"</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner les utilisateurs avec <strong>%s</strong> défini(e/s) par l'attribut du code abrégé de la vue <strong>"%s"</strong> et avec le rôle <strong>"%s"</strong>

en: Select users with the <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
fr: Sélectionner les utilisateurs avec le <strong>%s</strong> déterminé par le paramètre URL <strong>"%s"</strong> et avec le rôle <strong>"%s"</strong>

en: Select users with usermeta field:
fr: Sélectionner les utilisateurs avec champ méta utilisateur :

en: Select what to filter by :
fr: Sélectionner ce qu'il y a à filtrer par :

en: Select what to filter by:
fr: Sélectionnez les critères du filtrage :

en: Select which ancestors should be part of this filter.
fr: Sélectionner les ancêtres à incorporer à ce filtre.

en: Select which content to load in the 'Content Selection' section.
fr: Sélectionner le contenu à charger dans la section 'Sélection de contenu'.

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator between terms
fr: Séparateur entre les termes

en: Separator when multiple
fr: Séparateur en cas de multiple

en: Set by one %s key
fr: Définir par une clé %s

en: Set by one URL parameter
fr: Définir par un paramètre d'URL

en: Set by one View shortcode attribute
fr: Définir par un attribut de code abrégé de vue

en: Set by the %s key:
fr: Définir par la clé %s :

en: Set by the current archive page
fr: Définir par la page d'archive actuelle

en: Set by the current post
fr: Définir par la publication actuelle

en: Set by the current post in the loop
fr: Définir par la publication actuelle dans la boucle

en: Set by the page where this View is inserted
fr: Définir par la page sur laquelle cette vue est insérée

en: Set by the page where this View is shown
fr: Définir par la page sur laquelle cette vue est affichée

en: Set by the parent Taxonomy View
fr: Définir par la vue de taxonomie parent

en: Set the text for the link. Defaults to "Edit This".
fr: Définir le texte pour le lien. Version par défaut de "Modifier ceci".

en: Set the title
fr: Définir le titre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings Saved
fr: Paramètres enregistrés

en: Settings not saved.
fr: Paramètres non sauvegardés

en: Settings saved
fr: Paramètres sauvegardés

en: Settings updated
fr: Paramètres mis à jour

en: Settings updated.
fr: Paramètres mis à jour

en: Setup incomplete. Please select the page where you would like to show the search results.
fr: Configuration incomplète. Veuillez sélectionner la page où vous voudriez que les résultats de recherche soient affichés.

en: Shortcode attribute
fr: Attribut du code abrégé

en: Shortcode name
fr: Nom du code abrégé

en: Shortcodes
fr: Codes abrégés

en: Show
fr: Afficher

en: Show a <strong>search box</strong> for visitors.
fr: Afficher une <strong>zone de recherche</strong> pour les visiteurs.

en: Show additional information to administrators about the evaluation process.
fr: Afficher des informations supplémentaires aux administrateurs concernant le processus d'évaluation.

en: Show debug
fr: Afficher le débogage

en: Show debug information to administrators
fr: Afficher les informations de débogage aux administrateurs

en: Show each page for:
fr: Afficher chaque page pour :

en: Show on screen
fr: Afficher sur l'écran

en: Show only available options for each input
fr: Afficher seulement les options disponibles pour chaque entrée

en: Show or hide the checkbox for remembering the user.
fr: Afficher ou masquer la case à cocher en guise de rappel à l'utilisateur.

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
fr: Afficher le menu des codes abrégés Toolset sur la barre d'admin. sur toutes les pages administratives

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
fr: Afficher le menu des codes abrégés Toolset sur la barre d'admin. uniquement lors des modifications de contenu

en: Show this information
fr: Afficher ces informations

en: Show user data
fr: Afficher les données d'utilisateur

en: Showing page
fr: Afficher la page

en: Single pages
fr: Pages uniques

en: Single view for
fr: Vue unique pour

en: Site address (URL)
fr: Adresse du site (URL)

en: Site description
fr: Description du site

en: Site information
fr: Informations sur le site

en: Site name
fr: Nom du site

en: Skip first
fr: Passer le(s) premier(s)

en: Skip some results. 0 means skip nothing
fr: Sauter certains résultats. 0 signifie : ne sauter aucun résultat

en: Skype button background is transparent and will work on any colour backgrounds.
fr: L'arrière-plan du bouton Skype est transparent et conviendra à n'importe quelle couleur d'arrière-plan.

en: Slide Down
fr: Faire glisser vers le bas

en: Slide Left
fr: Faire glisser vers la gauche

en: Slide Right
fr: Faire glisser vers la droite

en: Slide Up
fr: Faire glisser vers le haut

en: Slide horizontally
fr: Faire glisser horizontalement

en: Slide vertically
fr: Faire glisser verticalement

en: Slug changed
fr: Slug modifié

en: Slug not changed
fr: Slug non modifié

en: Slug not set in the AJAX call.
fr: Slug non défini dans l'appel AJAX.

en: Slug of this Content Template
fr: Slug de ce modèle de contenu

en: Slug of this Content Template:
fr: Slug de ce modèle de contenu :

en: Slug of this View:
fr: Slug de cette vue :

en: Slug of this WordPress Archive:
fr: Slug de cette archive WordPress :

en: Slug:
fr: Slug :

en: Some of them are assigned to archive or taxonomy loops.
fr: Certains d'entre elles sont attribuées aux boucles d'archive ou de taxonomie.

en: Some themes don't use this function, but define their own.
fr: Certains thèmes n'ont pas recours à cette fonction et définissent leur propre fonction.

en: Something bad happened with shortcode building, check the console
fr: Un incident s'est produit lors de la formation du code abrégé, vérifiez la console

en: Something on the filter_controls_mode is broken
fr: Quelquechose est cassé sur le mode_de commande_de filtre

en: Something went wrong in building the filter
fr: Une erreur est survenue lors de la construction du filtre.

en: Something went wrong loading data
fr: Une erreur est survenue lors du chargement des données.

en: Something went wrong while building model.
fr: Un incident s'est produit lors de la construction du modèle.

en: Something wrong happened, please try again
fr: Une erreur est survenue, veuillez réessayer

en: Space-separated list of classnames that will be added to the anchor HTML tag.
fr: Liste des noms de classe séparés par des espaces qui sera ajoutée à la balise d'ancrage HTML.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the image HTML tag.
fr: Liste de noms de classe séparés par des espaces à ajouter à la balise d'image HTML.

en: Space-separated list of classnames to be added to the WordPress generated ones.
fr: Liste des noms de classe séparés par des espaces à ajouter aux noms générés par WordPress.

en: Span
fr: Parcours

en: Specific documentation: %s
fr: Documentation spécifique : %s

en: Specific users
fr: Utilisateurs spécifiques

en: Specific users filter deleted
fr: Filtre des utilisateurs spécifiques supprimé

en: Specific users filter saved
fr: Filtre des utilisateurs spécifiques enregistré

en: Specific:
fr: Détails :

en: Spinner #1
fr: Tourbillon #1

en: Spinner #2
fr: Tourbillon #2

en: Spinner #3
fr: Tourbillon #3

en: Spinner #4
fr: Tourbillon #4

en: Spinner #5
fr: Tourbillon #5

en: Spinner graphics
fr: Graphiques de tourbillon

en: Spinner graphics from Views
fr: Graphiques de pré-chargement à partir de Views

en: Spinner image:
fr: Image du tourbillon :

en: Spinner placement:
fr: Emplacement du tourbillon :

en: Spinners
fr: Tourbillons

en: Standard Archives
fr: Archives par défaut

en: Start a call with just a click.
fr: Lancer un appel en un seul clic.

en: Start the conversation with an instant message.
fr: Démarrer la conversation par un message instantané.

en: Start the iteration on this index. Defaults to 1.
fr: Lancer l'itération sur cet index. 1 par défaut.

en: Start typing
fr: Commencer à taper

en: Start with the location where you want the search box to appear.
fr: Commencez par l'emplacement où vous souhaitez que la zone de recherche s'affiche.

en: Sticky Posts Filter deleted
fr: Filtre de publications collantes supprimé

en: Sticky Posts Filter saved
fr: Filtre de publications collantes sauvegardé

en: String to translate
fr: Chaîne à traduire

en: String translation shortcodes
fr: Codes abrégés de traduction de chaîne

en: Strong (bold) text.
fr: Texte fort (en gras)

en: Stylesheet directory URL of the active theme
fr: URL de répertoire de la feuille de style du thème actif

en: Styling
fr: Stylisation

en: Styling options
fr: Options de style

en: Submit
fr: Soumettre

en: Submit button
fr: Bouton Envoyer

en: Success
fr: Réussi

en: Success!
fr: Réussite !

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Summary
fr: Résumé

en: Support forum
fr: Forum d'assistance

en: Suppress third-party filters
fr: Supprimer les filtres tierces

en: Syntax highlighting options
fr: Options de coloration syntaxique

en: Table
fr: Tableau

en: Table-based grid
fr: Grille basée sur un tableau

en: Table-based grid options
fr: Options de la grille basée sur un tableau

en: Tag: %s
fr: Balise : %s

en: Target page to show the results:
fr: Page cible pour afficher les résultats :

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Taxonomy Archives
fr: Archives de taxonomie

en: Taxonomy ID
fr: ID de taxonomie

en: Taxonomy URL
fr: URL de la taxonomie

en: Taxonomy View
fr: Visualisation de la taxonomie

en: Taxonomy archives
fr: Archives de taxonomie

en: Taxonomy description
fr: Description de la taxonomie

en: Taxonomy field
fr: Champ de taxonomie

en: Taxonomy fields
fr: Champs de taxonomie

en: Taxonomy filter
fr: Filtre de taxonomie

en: Taxonomy filter deleted
fr: Filtre de taxonomie supprimé

en: Taxonomy filter saved
fr: Filtre de taxonomie enregistré

en: Taxonomy filters
fr: Filtres de taxonomie

en: Taxonomy is <strong>One</strong> of these: <strong>%s</strong>
fr: La taxonomie est <strong>l'une</strong> d'entre elles : <strong>%s</strong>

en: Taxonomy is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
fr: La taxonomie est définie par l'option Infrastructure <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy is set by the current post
fr: La taxonomie est définie par la publication actuelle

en: Taxonomy is set by the page where this View is inserted
fr: La taxonomie est définie par la page sur laquelle cette vue est insérée

en: Taxonomy page info
fr: Information sur la page de taxonomie

en: Taxonomy parent
fr: Taxonomie parente

en: Taxonomy parent filter
fr: Filtre parent de taxonomie

en: Taxonomy parent filter deleted
fr: Filtre de parent de taxonomie supprimé

en: Taxonomy parent filter saved
fr: Filtre de parent de taxonomie enregistré

en: Taxonomy post count
fr: Nombre de publications de la taxonomie

en: Taxonomy relationship:
fr: Relation de taxonomie :

en: Taxonomy search
fr: Recherche de la taxonomie

en: Taxonomy search filter
fr: Filtre de recherche de taxonomie

en: Taxonomy search filter deleted
fr: Filtre de recherche de taxonomie supprimé

en: Taxonomy slug
fr: Slug de la taxonomie

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Taxonomy term ID is set by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
fr: L'ID de terme de taxonomie est définie par le paramètre URL <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term ID is set by the shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
fr: L'ID de terme de taxonomie est définie par l'attribut du code abrégé <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term filter
fr: Filtre de terme de taxonomie

en: Taxonomy term filter deleted
fr: Filtre de terme de taxonomie supprimé

en: Taxonomy term filter saved
fr: Filtre de terme de taxonomie enregistré

en: Taxonomy title
fr: Titre de la taxonomie

en: Taxonomy title with a link
fr: Titre de la taxonomie avec un lien

en: Template
fr: Modèle

en: Template not saved.
fr: Modèle non sauvegardé

en: Template results
fr: Résultats des modèles

en: Template updated.
fr: Modèle mis à jour

en: Template used
fr: Modèle utilisé

en: Templates for this View
fr: Modèles pour cette vue

en: Term ID
fr: ID de terme

en: Term description
fr: Description du terme

en: Term field - %s
fr: Champ de terme : %s

en: Term group
fr: Groupe du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Term post count
fr: Comptage d'article de terme

en: Term slug
fr: Slug du terme

en: Termmeta field - %s
fr: Champ méta-terme : %s

en: Termmeta field filter
fr: Filtre de champ méta-terme

en: Terms of a taxonomy that no longer exists
fr: Termes d'une taxonomie qui n'existe plus

en: Terms of the taxonomy %s
fr: Termes de la taxonomie %s

en: Terms with ID set by the URL parameter:
fr: Termes avec ID définie par le paramètre URL :

en: Terms with ID set by the shortcode attribute:
fr: Termes avec ID définies par l'attribut du code abrégé :

en: Terms without any post:
fr: Termes sans aucune publication :

en: Text
fr: Texte

en: Text content
fr: Contenu du texte

en: Text direction
fr: Orientation du texte

en: Text for link to page:
fr: Texte pour relier à la page :

en: Text to display when there are no comments
fr: Texte à afficher lorsqu'il n'y a aucun commentaire

en: Text to display when there is more than one comment
fr: Texte à afficher lorsqu'il y a plusieurs commentaires

en: Text to display when there is one comment
fr: Texte à afficher lorsqu'il y a un commentaire

en: That file will contain all the data related to Views, Content Templates and WordPress Archives, as well as the general Views settings.
fr: Ce fichier contiendra toutes les données associées à Views, aux modèles de contenu et aux archives WordPress, ainsi que les paramètres généraux de Views.

en: That function already exists
fr: Cette fonction existe déjà

en: That option was already declared
fr: Cette option était déjà déclarée

en: That shortcode already exists
fr: Ce code abrégé existe déjà.

en: The
fr: Le

en: The "type" or "field" needs to be set in the wpv-control shortcode argument.
fr: Le "type" ou le "champ" doit être défini dans l'argument de code abrégé wpv-control.

en: The %s cannot be saved because required elements are not in correct order.
fr: Les %s ne peuvent être sauvegardés parce que les éléments requis ne se trouvent pas dans le bon ordre.

en: The %s cannot be saved because some required elements missing or are present more than once. Please make sure that your code contains those elements in correct order:
fr: Les %s ne peuvent être sauvegardés parce que certains éléments requis manquent ou sont présents plus d'une fois. Veuillez vous assurer que votre code contient ces éléments dans le bon ordre :

en: The %s page cannot be viewed because no post has any %s.
fr: La page %s ne peut être visualisée parce qu'aucune publication ne contient de %s.

en: The <strong>Filter and Loop Output Integration</strong> section lets you control the order of the <strong>Filter</strong> and <strong>Loop Output</strong> sections and to add your HTML between these two sections.
fr: La section <strong>Intégration de filtre et de sortie de boucle</strong> vous permet de contrôler l'ordre des sections <strong>Filtre</strong> et <strong>Sortie de boucle</strong> et d'ajouter votre HTML entre ces deux sections.

en: The <strong>Media</strong> button opens the WordPress media window, where you can upload media and insert media that you’ve already uploaded here.
fr: Le bouton <strong>Média</strong> ouvre la fenêtre média WordPress, où vous pouvez transférer et insérer un média que vous avez déjà transféré ici.

en: The AJAX pagination has been completed
fr: La pagination AJAX a été complétée

en: The Content Template can include fields that belong to the content, Views, CRED forms, HTML and media
fr: Le modèle de contenu peut inclure des champs appartenant au contenu, des vues, des formulaires CRED, HTML et des médias.

en: The Content Template is copied from the original language
fr: Le modèle de contenu est copié depuis la langue originale

en: The Filter section lets you set up pagination and parametric search, which let visitors control the View query
fr: La section Filtre vous permet de définir une pagination et une recherche personnalisée pour que les visiteurs puissent contrôler la requête de vue

en: The Front-end Filter section includes the pagination controls, allowing visitors to choose which results page to show.
fr: La section filtre en amont comprend les commandes de pagination, permettant aux visiteurs de choisir la page des résultats à afficher.

en: The Front-end Filter section includes the slider controls, allowing visitors switch between slides.
fr: La section filtre en amont inclut des commandes de diaporama, permettant aux visiteurs de passer d'une diapositive à l'autre.

en: The Front-end filter section lets you add pagination, slider controls and parametric search to the View.
fr: La section filtre en amont vous permet d'ajouter une pagination, des commandes diaporama et une recherche personnalisée vers la vue.

en: The HTML box includes the View loop and the Content Template contains the fields that you added.
fr: La case HTML inclut la boucle de vue et le modèle de contenu comprend les champs que vous avez ajoutés.

en: The Loop Output HTML editor lets you style the output of the View.
fr: L'éditeur HTML de sortie de boucle vous permet de styliser la sortie de la vue.

en: The Loop Output section determines how the content displays.
fr: La section Sortie de boucle détermine la manière dont le contenu est affiché.

en: The Loop Output section styles the View output on the page.
fr: La section Sortie de boucle stylise la sortie de vue sur la page.

en: The Loop Wizard just updated the editor and created a Content Template.
fr: L'assistant de boucle vient de mettre à jour l'éditeur et a créé un modèle de contenu.

en: The Loop Wizard just updated the editor with the fields that you added.
fr: L'assistant de boucle vient de mettre à jour l'éditeur avec les champs que vous avez ajoutés.

en: The Loops Selection section determines which listing page to customize
fr: La section Sélection de boucles détermine la page de listing à personnaliser

en: The Query section determines what content the View loads from the database
fr: La section Requête détermine le contenu chargé par la vue depuis la base de données.

en: The Query section lets you choose the content to load.
fr: La section Requête vous laisse choisir le contenu à charger.

en: The Simple XML library is missing.
fr: La bibliothèque XML simple manque.

en: The View could not be created
fr: Impossible de créer la vue

en: The View could not be created.
fr: Impossible de créer la vue

en: The View loop will be overwritten by this wizard.
fr: La boucle de vue sera écrasée par cet assistant.

en: The View will display each slide at a time and allow visitors to switch between slides using next/previous links and slide selectors.
fr: La vue affichera une diapositive à la fois et permettra aux visiteurs de passer d'une diapositive à l'autre à l'aide des liens suivants/précédents et des sélecteurs de diapositive.

en: The View will display the query results as slides.
fr: La vue affichera les résultats de la requête sous forme de diapositives.

en: The View will display the query results in pages.
fr: La vue affichera les résultats de la requête sur les pages.

en: The View will filter posts to
fr: La vue filtrera les publications vers

en: The View will iterate through the the results and display them one by one.
fr: La vue s'itérera via les résultats et les affichera un à un.

en: The View will loop over the content for every item loaded from the database.
fr: La vue bouclera sur le contenu pour chaque élément chargé depuis la base de données.

en: The View will output all the results returned from the query section.
fr: La vue génèrera tous les résultats renvoyés par la section Requête.

en: The Views AJAX pagination triggers some events.
fr: La pagination AJAX de Views déclenche certains événements.

en: The Views parametric search triggers some events when set to update options or results automatically.
fr: La recherche personnalisée Views déclenche certains événements losqu'elle est définie pour mettre à jour des options ou des résultats automatiquement.

en: The XML could not be read.
fr: Impossible de lire le XML.

en: The XML file (%s) could not be read.
fr: Impossible de lire le fichier XML (%s).

en: The ancestor_type argument is missing from the wpv-control-item shortcode.
fr: L'argument de type_ ancêtre est absent du code abrégé wpv-control-item.

en: The ancestor_type argument refers to a post type that is not included in the ancestors tree.
fr: L'argument de type_ancêtre se réfère à un type de publication non inclus dans l'arbre des ancêtres.

en: The ancestors argument does not end with a valid parent for the returned post types on this View.
fr: L'argument ancêtre ne finit pas par un parent valide pour les types de publication renvoyés dans cette vue.

en: The ancestors argument is missing from the wpv-control-set shortcode.
fr: L'argument ancêtre est absent du code abrégé wpv-control-set

en: The content between the <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> and <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> tags will repeat for every item in the View loop.
fr: Le contenu entre les balises <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> et <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> sera répété pour chaque élément de la boucle de vue.

en: The current page number.
fr: Numéro de la page actuelle

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
fr: L'article actuelle est affiché soit directement, soit dans une boucle de vue

en: The current post in the loop
fr: Publication actuelle dans la boucle

en: The current user or the one being displayed in a View loop
fr: Utilisateur actuel ou utilisateur affiché dans une boucle de vue

en: The entire Filter section.
fr: Section Filtre complète.

en: The entire Loop Output section.
fr: Section complète de sortie de boucle

en: The evaluation result should be FALSE
fr: Le résultat d'évaluation doit être FAUX

en: The evaluation result should be TRUE
fr: Le résultat d'évaluation doit être VRAI

en: The field %s is a
fr: Le champ %s est un

en: The filter has been succesfully updated
fr: Le filtre a été mis à jour avec succès

en: The filter section
fr: Section Filtre

en: The filter section includes these shortcodes by default and you should not remove them.
fr: La section Filtre inclut ces codes abrégés par défaut : ne les supprimez pas.

en: The filter section may include pagination for the results and a parametric search (or both of them together).
fr: La section Filtre peut inclure une pagination pour les résultats et une recherche personnalisée (ou les deux à la fois).

en: The first part of this section lets you choose how pagination works.
fr: La première partie de cette section vous permet de définir comment la pagination fonctionne.

en: The first part of this section lets you choose how the slider pagination works.
fr: La première partie de cette section vous permet de définir comment la pagination de diaporama doit fonctionner.

en: The following functions can be used inside the conditions. Use the form below to register new functions.
fr: Les fonctions suivantes peuvent être utilisées à l'intérieur des conditions. Utilisez le formulaire ci-dessous pour enregistrer les nouvelles fonctions.

en: The following private custom fields are showing in the Views GUI:
fr: Les champs personnalisés privés suivants s'affichent dans l'interface utilisateur graphique de Views :

en: The following shortcodes can be used inside the conditions. Use the form below to register new shortcodes.
fr: Les codes abrégés suivants peuvent être utilisés à l'intérieur des conditions. Utilisez le formulaire ci-dessous pour enregistrer de nouveaux codes abrégés.

en: The form in this View does not have a submit button, so you can only display the results on this same page.
fr: Dans cette vue, le formulaire ne comporte pas de bouton Envoyer, vous pouvez donc afficher les résultats uniquement sur cette page.

en: The form will appear on the page <strong>%s</strong> and the results will be shown in this page.
fr: Le formulaire apparaîtra sur la page <strong>%s</strong> et les résultats seront affichés sur cette page.

en: The framework does not exist
fr: L'infrastructure n'existe pas.

en: The framework name
fr: Nom de l'infrastructure

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
fr: Le pack entier <em>Toolset</em> vous permet de développer et de personnaliser des thèmes sans utiliser PHP. Vous pourrez ainsi :

en: The full Views plugin will let you display Content Templates as part of the loop.
fr: Le module d'extension complet Views vous permettra d'afficher les modèles de contenu comme une partie de la boucle.

en: The index to use if the custom field has multiple values. If an index is not set then all values will be output.
fr: Index à utiliser si le champ personnalisé contient plusieurs valeurs. Si aucun index n'est défini, toutes les valeurs seront extraites.

en: The index to use if the field has multiple values. If an index is not set then all values will be output.
fr: Index à utiliser si le champ contient de multiples valeurs. Si aucun index n'est défini, toutes les valeurs en seront extraites.

en: The layout HTML box lets you output your View results and style them on your page.
fr: La zone de mise en page HTML vous permet de générer les résultats de votre vue et de les styliser sur votre page.

en: The layout-style and fields that you selected generate meta HTML. This meta HTML includes shortcodes and HTML, which you can edit, to fully customize the appearance of this View's content output section.
fr: La stylisation de mise en page et les champs que vous avez sélectionnés génèrent un méta HTML. Ce méta HTML comprend des codes abrégés et du HTML que vous pouvez modifier pour personnaliser totalement l'apparence de la section Sortie de contenu de cette vue.

en: The link will appear only if there is a next page.
fr: Le lien apparaîtra seulement s'il existe une page suivante

en: The link will appear only if there is a previous page.
fr: Le lien apparaîtra seulement s'il existe une page précédente.

en: The name of the Content Template is used for you, to identify it. The name is not displayed anywhere on the site.
fr: Le nom du modèle de contenu est utilisé par vous afin d'être identifié. Le nom n'est affiché nulle part sur le site.

en: The name of the custom field to display
fr: Nom du champ personnalisé à afficher

en: The name of the field to display
fr: Nom du champ à afficher

en: The name of the theme option to display
fr: Nom de l'option du thème à afficher

en: The number of pages.
fr: Nombre de pages.

en: The pagination section lets you build sliders with Views.
fr: La section de pagination vous permet de construire des diaporamas avec Views.

en: The parametric search data has been collected
fr: Les données de recherche personnalisée ont été collectées

en: The parametric search form has been updated
fr: Le formulaire de recherche personnalisée a été mis à jour

en: The parametric search has been triggered
fr: La recherche personnalisée a été déclenchée

en: The parametric search results have been updated
fr: Les résultats de recherche personnalisée ont été mis à jour

en: The parent of the current post in another post type, set by Types relationship
fr: Parent de l'article actuel dans un autre type d'article, défini par la relation Types

en: The parent of the current post in the same post type, set by WordPress hierarchical relationship
fr: Parent de l'article actuel dans le même type d'article, défini par la relation hiérarchique WordPress

en: The post types listed in this View do not have ancestors.
fr: Les types de publication listés dans cette vue n'ont pas d'ancêtre.

en: The post types selected in this View do not have Types ancestors
fr: Les types de publication sélectionnés dans cette vue ne comportent pas d'ancêtre Types

en: The posts you want to display are not hierarchical, so this filter will not work
fr: Les publications que vous souhaitez afficher ne sont pas hiérarchiques, ce filtre ne fonctionnera donc pas.

en: The query results will display in pages, which visitors will switch.
fr: Les résultats de la requête seront affichés sous forme de pages que les visiteurs pourront parcourir en passant de l'une à l'autre.

en: The query results will display in pages, which will switch automatically (good for sliders).
fr: Les résultats des requêtes s'afficheront sous forme de pages qui passeront automatiquement de l'une à l'autre (idéal pour les diaporamas).

en: The search box will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">eg. [wpv-filter-search-box]</span>
fr: Cette zone de recherche sera ajoutée <strong>manuellement</strong> à l'aide du code abrégé <span class="wpv-code">Ex. [wpv-filter-search-box]</span>

en: The second part of this section lets you design the pagination controls that would appear on the page for visitors.
fr: La seconde partie de cette section vous permet de concevoir les commandes de pagination qui apparaîtront sur la page pour les visiteurs.

en: The second part of this section lets you design the transition controls for the slider.
fr: La seconde partie de cette section vous permet de concevoir les commandes de transition pour le diaporama.

en: The separator between multiple values.
fr: Séparateur entre plusieurs valeurs.

en: The slug can only contain lowercase latin letters, numbers or dashes.
fr: Le slug ne peut contenir que des lettres latines minuscules, des chiffres ou des tirets.

en: The tabs menu at the top of the page lets you list the <strong>Content Templates</strong> by their name or by how they are used in the site.
fr: Le menu des onglets en haut de la page vous permet de répertorier les <strong>modèles de contenu</strong> par nom ou par utilisation sur le site.

en: The tabs menu at the top of the page lets you list the <strong>WordPress Archives</strong> by their name or by how they are used in the site.
fr: Le menu des onglets en haut de la page vous permet de répertorier les <strong>archives WordPress</strong> par nom ou par utilisation sur le site.

en: The taxonomy selected in the Content Selection section has changed, so this filter might need some changes
fr: La taxonomie sélectionnée dans la section Sélection de contenu a changé, il se peut donc qu'il faille modifier ce filtre

en: The taxonomy selected in the Content Selection section is not hierarchical; this filter will not work for
fr: La taxonomie sélectionnée dans la section Sélection de contenu n'est pas hiérarchique ; ce filtre ne fonctionnera pas pour

en: The taxonomy you want to display has changed, so this filter needs some action
fr: La taxonomie que vous souhaitez afficher a changé, ce filtre nécessite donc une action

en: The title can not contain any tabs, line breaks or HTML code.
fr: Le titre ne peut contenir aucune balise, aucun saut de ligne ni code HTML.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting the slide transition controls.
fr: La barre d'outils au-dessus de l'éditeur HTML comprend les boutons pour insérer les commandes de transition de diapositive.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting various controls.
fr: La barre d'outils au-dessus de l'éditeur HTML comprend des boutons pour insérer les diverses commandes.

en: The type argument needs to be set in the wpv-control-item shortcode.
fr: L'argument type doit être défini dans le code abrégé wpv-control-item.

en: The url_param argument is missing from the wpv-control-set shortcode.
fr: L'argument url_param est absent du code abrégé wpv-control-set

en: The url_param is missing from the wpv-control shortcode argument.
fr: L'url_param est absent dans l'argument de code abrégé wpv-control.

en: The value for "Refer to this field as" is mandatory, please provide one.
fr: La valeur concernant "Se référer à ce champ en tant que" est obligatoire, veuillez en fournir une.

en: Theme option
fr: Option de thème

en: Theme support for Content Templates
fr: Support des modèles de contenus pour les thèmes

en: Then, add input filters and search-form controls to the Filter section.
fr: Ajouter ensuite les filtres de sortie et les contrôles de formulaire-recherche à la section Filtre.

en: Then, select the option to display just the results for the parametric search.
fr: Sélectionnez ensuite l'option pour n'afficher que les résultats de la recherche personnalisée.

en: There are %s single posts that are currently using some of these templates.
fr: Il existe %s publications uniques faisant actuellement appel à certains de ces modèles.

en: There are %s single posts that are currently using this template.
fr: Il y a des publications uniques %s qui utilisent actuellement ce modèle.

en: There are 3 pages
fr: Il y a 3 pages

en: There are more than one custom field filters
fr: Il existe plus d'un filtre de champ personnalisé

en: There are more than one taxonomy filters
fr: Il existe plus d'un filtre de taxonomie

en: There are more than one termmeta field filters
fr: Il existe plus d'un filtre de champ méta-terme

en: There are more than one usermeta field filters
fr: Il existe plus d'un filtre de champ méta utilisateur

en: There are no Views defined.
fr: Aucune vue n'est définie

en: There are no Views defined. You can add them <a%s>here</a>.
fr: Aucune vue n'est définie. Vous pouvez ajouter des vues <a%s>ici</a>.

en: There are no Views with a parametric search.
fr: Il n'existe pas de vue dotée de recherche personnalisée.

en: There are no Views with a parametric search. You can add them <a%s>here</a>.
fr: Il n'existe aucune vue dotée de recherche personnalisée. Vous pouvez ajouter une vue <a%s>ici</a>.

en: There are no custom post type archives
fr: Il n'existe pas d'archive de type d'article personnalisé

en: There are no hidden custom fields on your site.
fr: Il n'existe pas de champ personnalisé sur votre site.

en: There are no post type archives to assign Content Templates to
fr: Il n'existe aucune archive de type de publication unique à attribuer au modèles de contenu

en: There are no single post types to assign Content Templates to
fr: Il n'existe aucun type de publication unique à attribuer au modèle de contenu

en: There are no taxonomy archives to assign Content Templates to
fr: Il n'existe aucune archive de taxonomie à attribuer au modèle de contenu

en: There are problems inserting the shortcode.
fr: Des problèmes sont survenus lors de l'insertion du code abrégé.

en: There are problems inserting your data. Check the console.
fr: Des problèmes sont apparus en insérant vos données. Vérifiez la console.

en: There are two modes: compact and full. Compact mode will give you an overview of the elements rendered. The full mode will display a complete report with all the object involved on the page.
fr: Il existe deux modes : compact et complet. Le mode compact vous offre un aperçu des éléments rendus. Le mode complet affiche un rapport complet contenant tous les objets contenus sur la page.

en: There is a post type named like that
fr: Il existe un type de publication de ce nom

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
fr: Il existe un problème concernant le rendu du champ <strong>%s (%s)</strong>.

en: There is a taxonomy named like that
fr: Il existe une taxonomie de ce nom

en: There is already another Content Template with this same name.
fr: Il existe déjà un modèle de contenu de ce nom.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr: Il n'y a aucun extrait parce que c'est une publication protégée.

en: There is no general Content Template asigned to single %s, but %s individual %s have a Content Template asigned to them.
fr: Il n'y a pas de modèle de contenu général attribué à des %s uniques, mais %s %s individuel(le)s ont un modèle de contenu qui leur est assigné.

en: There is no post type selected in the Content Selection section
fr: Il n'y a aucun type de publication sélectionné dans la section Sélection de contenu

en: There is no taxonomy selected in the Content Selection section
fr: Il n'y a aucune taxonomie sélectionnée dans la section Sélection de contenu

en: There seems to be some kind of infinite loop happening.
fr: Une sorte de boucle infinie semble se produire.

en: There was an error uploading your files
fr: Une erreur est survenue en transférant vos fichiers

en: These content templates are in use. What do you want to do?
fr: Ces modèles de contenu sont en cours d'utilisation. Que souhaitez-vous faire ?

en: These shortcodes are added by default and you should keep them.
fr: Ces codes abrégés ont été ajoutés par défaut : conservez-les !

en: Third-party shortcode arguments
fr: Arguments de code abrégé tiers

en: Third-party shortcodes
fr: Codes abrégés de parties tierces

en: This Content Template is already assigned to this View.
fr: Ce modèle de contenu a déjà été assigné à cette vue.

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>
fr: Ce modèle de contenu est utilisé comme bloc de boucle pour le %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.
fr: Ce modèle de contenu est utilisé comme bloc de boucle pour l'%s <a href="%s" cible="_blanc">%s</a>.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s %s.
fr: Ce modèle de contenu est utilisé comme bloc de boucle pour l'%s %s mis(e) à la corbeille.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s <strong>%s</strong>
fr: Ce modèle de contenu est utilisé comme bloc de boucle pour le %s <strong>%s</strong> mis à la corbeille.

en: This Content Template lets you design slides in this slider. Add any field you need to display and design them using HTML and CSS. To style the slide transition controls, scroll up to the filter section.
fr: Ce modèle de contenu vous permet de concevoir des diapositives dans ce diaporama. Ajoutez un champ à afficher et concevez-le à l'aide de HTML et CSS. Pour styliser les contrôles de transition de diapositive, faites défiler jusqu'à la section Filtre.

en: This Content Template replaces the content area of the posts that you assign it to.
fr: Ce modèle de contenu remplace la zone de contenu des publications que vous lui assignez.

en: This HTML determines what the View outputs for the query results. Use the Loop Wizard to design the output of this View. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
fr: Ce code HTML détermine ce que la vue génère pour les résultats de la requête. Utiliser l'Assistant de boucle pour concevoir la sortie de cette vue. Modifiez ensuite la conception en ajoutant des champs, HTML et média, à l'aide des boutons de la barre d'outils.

en: This View already has a content search box, but the relevant filter is missing.
fr: Cette vue contient déjà une zone de recherche de contenu, mais le filtre en question est manquant.

en: This View already has a filter set to filter by a specific string.
fr: Cette vue possède déjà un filtre défini pour filtrer une chaîne spécifique.

en: This View already has a valid search filter, but it is missing the search box.
fr: Cette vue comporte déjà un filtre de recherche valide, mais la zone de recherche est manquante.

en: This View can be filtered by the values listed here.
fr: Cette vue peut être filtrée en fonction des valeurs répertoriées ici.

en: This View contains a search box and results list.
fr: Cette vue contient une zone de recherche et une liste de résultats.

en: This View displays results for an
fr: Cette vue affiche les résultats pour un(e)

en: This View displays results for an <strong>existing WordPress query</strong>
fr: Cette vue affiche des résultats pour une <strong>requête WordPress existante</strong>

en: This View has a filter for a taxonomy that no longer exists. Please select one taxonomy and update the Content Selection section.
fr: Cette vue comporte un filtre pour une taxonomie qui n'existe plus. Veuillez sélectionner une taxonomie et mettre à jour la section Sélection de contenu.

en: This View has some Content Templates already assigned
fr: Cette vue contient certains modèles de contenu déjà attribués

en: This View has some query filters that are missing from the form. Maybe you have removed them:
fr: Cette vue contient des filtres de requête qui manquent au formulaire. Vous les avez peut-être supprimés :

en: This View is not used anywhere yet.
fr: Cette vue n'est employée nulle part pour le moment.

en: This View loads <strong>%s</strong>
fr: Cette vue charge <strong>%s</strong>

en: This View selects users with any role
fr: Cette vue sélectionne les utilisateurs dotés d'un rôle

en: This View selects users with role %s
fr: Cette vue sélectionne les utilisateurs dotés du rôle %s

en: This View uses infinite scrolling, so no pagination controls are needed.
fr: Cette vue utilise le défilement infini, aucun contrôle de pagination n'est donc requis.

en: This View uses pagination, but pagination controls are still not inserted into the filter HTML section.
fr: Cette vue a recours à la pagination, mais les commandes de pagination ne sont toujours pas insérées dans la section de filtre HTML.

en: This View will display:
fr: Cette vue affichera :

en: This WordPress Archive is not used on any archive loops
fr: Cette archive WordPress n'est utilisée sur aucune boucle d'archive

en: This WordPress Archive is part of a Layout, so it will display the archive(s) to which the Layout is assigned.
fr: Cette archive WordPress appartient à une mise en page, les archives attribuées à cette mise en page seront donc affichées.

en: This WordPress Archive is used in a Layout, so it will be used in the archive loops that the Layout has been assigned to.
fr: Cette archive WordPress est utilisée dans une mise en page afin de pouvoir être utilisée dans les boucles d'archive à laquelle la mise en page a été attribuée.

en: This WordPress Archive is used in the following archive loops:
fr: Cette archive WordPress est utilisée dans les boucles d'archive suivantes :

en: This WordPress Archive isn't being used for any loops.
fr: Cette archive WordPress n'est utilisée pour aucune boucle.

en: This WordPress Archive replaces the natural archive loops created by WordPress.
fr: Cette archive WordPress remplace les boucles d'archive naturelle créées par WordPress.

en: This editor allows you to add CSS code, which will determine the styling of the page.
fr: Cet éditeur vous permet d'ajouter un code CSS pour définir le style de la page.

en: This editor allows you to add javascript code, which will run in the browser, when this content is displayed.
fr: Cet éditeur vous permet d'ajouter un code javascript qui s'exécutera dans le navigateur lorsque ce contenu est affiché.

en: This editor lets you control how the Filter and Loop Output sections of this View are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Filter section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop Output section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
fr: Cet éditeur vous permet de contrôler la façon dont les sections Filtre et Sortie de boucle sont affichées. Le code abrégé [wpv-filter-meta-html] affiche la sortie de la section Filtre. Le code abrégé [wpv-layout-meta-html] affiche la sortie de la section Sortie de boucle. Vous pouvez ajouter votre HTML et des champs pour réarranger et styliser la sortie.

en: This field can not be empty
fr: Ce champ ne peut rester vide

en: This field can not be left empty
fr: Ce champ ne peut être laissé vide

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
fr: Ce champ est verrouillé pour modification car WPML copiera sa valeur à partir de la langue d'origine.

en: This field will display the <em>body</em> (main content) of the page.
fr: Ce champ affichera le <em>body</em> (contenu principal) de la page.

en: This filter appears to have been entered manually, so you cannot modify it with this editor. You can continue editing the shortcode manually or re-insert it using the Filters button.
fr: Ce filtre semble avoir été entré manuellement, vous ne pouvez donc le modifier avec cet éditeur. Vous pouvez continuer la modification du code abrégé manuellement ou le réinsérer à l'aide du bouton Filtre.

en: This filter should use a <strong style="color:#d54e21">Framework option</strong>, but there is no Framework registered with Views.
fr: Ce filtre doit utiliser une <strong style="color:#d54e21">option d'infrastructure</strong>, mais aucune infrastructure n'est enregistrée avec Views.

en: This filters needs some action
fr: Une action est requise pour ce filtre

en: This form contains a search box already
fr: Ce formulaire comporte déjà une zone de recherche

en: This form has a reset button already
fr: Ce formulaire contient déjà un bouton de réinitialisation

en: This form has a spinner container already
fr: Ce formulaire comporte déjà un conteneur de tourbillon

en: This form has a submit button already
fr: Ce formulaire contient déjà un bouton Envoi

en: This happens after Views updates the form to show only relevant options
fr: Ceci s'est produit après que Views mette à jour le formulaire pour n'afficher que les options pertinentes

en: This happens after Views updates the search results
fr: Ceci s'est produit après que Views mette à jour les résultats de recherche

en: This happens after the Views AJAX pagination has been completed
fr: Ceci s'est produit après que la pagination AJAX de Views ait été achevée

en: This happens after the data has been collected, but before performing any action
fr: Ceci s'est produit après que les données aient été collectées, mais avant d'effectuer toute action

en: This happens before Views collects any form data
fr: Ceci s'est produit avant que Views ne collecte des données de formulaire

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
fr: Ces informations permettent à notre équipe d'assistance de visualiser les versions de WordPress, les modules d'extension et le thème sur votre site. Fournissez ces informations si besoin est sur notre forum d'assistance. Aucun mot de passe ni donnée confidentielle n'est requise.

en: This is %s cell.
fr: C'est une cellule %s.

en: This is a minimal example of %s with mandatory elements that you can use as a reference:
fr: C'est un exemple minimaliste de %s avec des éléments obligatoires que vous pouvez utiliser comme référence :

en: This is a read-only date input
fr: C'est une entrée de date en lecture seule

en: This is a word reserved by WordPress
fr: Il s'agit d'un mot réservé par WordPress

en: This is a word reserved by any of the ToolSet plugins
fr: Il s'agit d'un mot réservé par n'importe quel module d'extension Toolset

en: This is an attribute reserved by any of the ToolSet plugins
fr: C'est un attribut réservé par n'importe quel module ToolSet

en: This is an optional placeholder to wrap the pagination shortcodes. The content of this shortcode will only be displayed if there is more than one page of results.
fr: Ceci est un espace réservé facultatif pour envelopper les codes abrégés de pagination. Le contenu de ce code abrégé ne sera affiché que s'il existe plus d'une page de résultats.

en: This is the URL parameter that will be used to post the filter values.
fr: C'est le paramètre URL qui sera utilisé pour publier les valeurs de filtre.

en: This is the complete changelog for Views:
fr: C'est le journal complet des modifications pour Views :

en: This is the generated shortcode, based on the settings that you have selected:
fr: Ceci est le code abrégé généré, basé sur les paramètres que vous avez sélectionnés :

en: This list contains important information related to some Views updates that required extra information:
fr: Cette liste contient d'importantes informations liées à certaines mises à jour Views nécessitant des informations supplémentaires :

en: This method makes it easy to achieve complex loop designs.
fr: Cette méthode facilite la réalisation de conceptions de boucle complexes.

en: This needs to be a non-negative number
fr: Ce doit être un nombre non négatif

en: This option is mandatory
fr: Cette option est obligatoire

en: This page already has all it needs to display the results.
fr: Cette page dispose déjà de tout ce dont elle a besoin pour afficher les résultats.

en: This page lists the <strong>Content Templates</strong> that you have created and allows you to create new ones.
fr: Cette page liste les <strong>modèlse de contenu</strong> que vous avez créés et vous permet d'en créer de nouveaux.

en: This page lists the <strong>Views</strong> in your site. You have contextual actions to ‘duplicate’ and ‘delete’ Views. You can also perform bulk actions.
fr: Cette page répertorie les <strong>vues</strong> de votre site. Vous avez des actions contextuelles pour ‘dupliquer’ et ‘supprimer’ les vues. Vous pouvez aussi réaliser des actions groupées.

en: This page lists the <strong>WordPress Archives</strong> in your site.
fr: Cette page liste les <strong>archives WordPress</strong> sur votre site.

en: This page should display the results of the parametric search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
fr: Cette page doit afficher les résultats de la recherche personnalisée fournie par la vue <strong>%s</strong> utilisée dans un(e) %s.

en: This page should display the results of the parametric search provided by the View <strong>%s</strong>.
fr: Cette page doit afficher les résultats de la recherche personnalisée fournie par la vue <strong>%s</strong>.

en: This page will display the results of the parametric search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
fr: Cette page affichera les résultats de la recherche personnalisée fournie par la vue <strong>%s</strong> utilisée dans un(e) %s.

en: This popup will show usefull information about the elements being displayed: time needed to render, memory used, shortcodes details...
fr: Cette fenêtre contextuelle affichera des informations utiles concernant les éléments affichés : temps requis pour le rendu, mémoire utilisée, détails des codes abrégés...

en: This section controls how the search box for your parametric search will behave and appear.
fr: Cette section contrôle la façon dont la zone de recherche agit et apparaît pour votre recherche personnalisée.

en: This section has unsaved changes, so you can not hide it
fr: Cette section contient des modifications non enregistrés, vous ne pouvez donc pas la masquer.

en: This section includes additional options for what content to load. You will see different options for posts, taxonomy and users.
fr: Cette section inclut des options supplémentaires pour le contenu à charger. Vous verrez différentes options pour les publications, la taxonomie et les utilisateurs.

en: This site is not using Bootstrap CSS
fr: Ce site n'utilise pas Bootstrap CSS

en: This site is not using Bootstrap CSS.
fr: Ce site n'utilise pas Bootstrap CSS.

en: This site is using Bootstrap 2.0
fr: Ce site utilise Bootstrap 2.0

en: This site is using Bootstrap 3.0
fr: Ce site utilise Bootstrap 3.0

en: This slug already exists. Please use another slug.
fr: Ce slug existe déjà. Veuillez utiliser un autre slug.

en: This template includes single-ended shortcodes. Please close all shortcodes to avoid processing errors. %sRead more%s
fr: Ce modèle inclut des codes abrégés sans balise de terminaison. Veuillez fermer tous les codes abrégés pour éviter de traiter des erreurs. %sLire la suite%s

en: This version of Views includes major updates and improvements.
fr: Cette version de Views inclut des mises à jour et des améliorations capitales.

en: This way, you can display a large number of results, in shorter pages.
fr: Vous pouvez ainsi afficher un grand nombre de résultats sur des pages plus courtes.

en: This will be added after the excerpt, as an invitation to keep reading.
fr: Ceci sera ajouté après l'extrait, en guise d'invitation à continuer à lire.

en: This will be displayed on each iteration. The usual content is <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> where field-name is the custom field selected above.
fr: Ceci sera affiché sur chaque itération. Le contenu usuel est <code>[wpv-post-field name="nom de champ"]</code>, le nom de champ étant le champ personnalisé sélectionné ci-dessus.

en: This will be shown inside the container and along with the spinner
fr: Ceci sera affiché à l'intérieur du conteneur ainsi qu'avec le tourbillon

en: This will display just the form, you can then select where to display the results.
fr: Ceci n'affichera que le formulaire, vous pourrez ensuite sélectionner où afficher les résultats.

en: This will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
fr: Seuls les résultats seront affichés, vous devez ajouter le formulaire ailleurs en ciblant cette page.

en: This will display the full View.
fr: Le plein écran sera affiché.

en: This will filter out posts of the following types, because they are not children of any other post type:
fr: Cela filtrera les publications des types suivants parce qu'elles ne sont pas les enfants de n'importe quel autre type de publication :

en: This will filter out posts of the following types, because they are not hierarchical:
fr: Cela filtrera les publications des types suivants parce qu'elles ne sont pas hiérarchiques :

en: This will let you create maps on your site and use Views to plot WordPress posts on a Google Map.
fr: Cela vous permettra de créer des cartes sur votre site et d'utiliser Views pour tracer des publications WordPress sur Google Map.

en: This will not delete the Content Template, it will just remove the link between it and the current View.
fr: Cela ne supprimera pas le modèle de contenu, cela supprimera le lien entre le modèle et la vue actuelle.

en: This will perform the whole View query and generate the output on-the-fly.
fr: Ceci accomplira la totalité de la requête de vue et génèrera la sortie à la volée.

en: This will return the cached output in case this View supports it.
fr: This will return the cached output si cette vue le prend en charge.

en: This will shorten the excerpt to a specific length. Leave blank for default.
fr: Ceci raccourcira l'extrait à une longueur spécifique. Laisser vierge par défaut.

en: Those Views filter by post IDs using a shortcode attribute. You may need to modify the Views shortcodes if post IDs have changed during import:
fr: Ces vues filtrent par ID de publication à l'aide d'un attribut de code abrégé. Il se peut que vous deviez modifier les codes abrégés des vues si les ID de publication ont changé au cours de l'importation :

en: Those Views have filters by IDs that were not correctly imported because they filter by posts that do not exist. Please review them:
fr: Ces vues contiennent des filtres par ID incorrectement importés parce qu'ils filtrent par publications qui n'existent pas. Veuillez les vérifier :

en: Those options were registered using the Views Integration API.
fr: Ces options ont été enregistrées à l'aide de l'intégration Views API.

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Title
fr: Titre

en: Title and Description
fr: Titre et description

en: Title and description
fr: Titre et description

en: Title and description not saved
fr: Titre et description non enregistrés

en: Title and description updated
fr: Titre et description mis à jour

en: Title for the new page
fr: Titre pour la nouvelle page

en: Title not saved
fr: Titre non sauvegardé

en: Title of the image
fr: Titre de l'image

en: Title updated
fr: Titre mis à jour

en: Title, slug and description not saved.
fr: Titre, slug et description non enregistrés.

en: Title, slug and description updated.
fr: Titre, slug et description mis à jour.

en: Title:
fr: Titre :

en: To add WooCommerce fields to Views and Content Templates, you need to use <a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.
fr: Pour ajouter des champs WooCommerce aux vues et modèles de contenu, vous aurez besoin de <a href="%s" title="Démarrer avec WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.

en: To add them, just place your cursor between the [wpv-filter-start] and the [wpv-filter-end] shortcodes and click on the <strong>Pagination controls</strong> button.
fr: Pour les ajouter, placez simplement votre curseur entre les codes abrégés [wpv-filter-start] et [wpv-filter-end], puis cliquez sur le bouton des <strong>Contrôles de pagination</strong>.

en: To create a <strong>View</strong>:
fr: Pour créer une <strong>vue</strong>:

en: To create a <strong>WordPress Archive</strong>:
fr: Pour créer une <strong>archive WordPress</strong> :

en: To create a parametric search, position the cursor between the %s and %s shortcodes and click on the <strong>New filter</strong> button to insert filter elements.
fr: Pour créer une recherche personnalisée, placez le curseur entre les codes abrégés %s et %s et cliquez sur le bouton <strong>Nouveau filtre</strong> pour insérer des éléments de filtre.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views Filter</strong> widget.
fr: Pour afficher comme composant graphique, allez à <a href="%s">Apparence -> Composants graphiques</a> et sélectionnez le composant graphique <strong>Filtre WP Views</strong>.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views</strong> widget.
fr: Pour afficher sous forme de composant graphique, allez à <a href="%s">Apparence -> Composants graphiques</a> et sélectionnez le composant graphique <strong>WP Views</strong>.

en: To display inside content (post, page, custom type), edit that content.
fr: Pour afficher à l'intérieur du contenu (article, page, type de personnalisation), modifiez le contenu.

en: To display inside content (post, post, custom type), edit that content.
fr: Pour afficher le contenu interne (publication, page, type personnalisé), modifiez ce contenu.

en: To do so, just head to the Views Settings page and look for the new <strong><em>Functions inside conditional evaluations</em></strong> section, and follow the instructions.
fr: Pour ce faire, allez à la page des Paramètres Views, consultez la nouvelle section <strong><em>Fonctions à l'intérieur des évaluations conditionnelles</em></strong> et suivez les instructions.

en: To do that, you need to declare here which theme options should be available to be used inside Views.
fr: Pour ce faire, vous devez déclarer ici les options de thème disponibles à utiliser dans Views.

en: To edit an existing filter, place the cursor inside it and click on <strong>Edit filter</strong>.
fr: Pour modifier un filtre existant, placez le curseur à l'intérieur du filtre et cliquez sur <strong>Modifier le filtre</strong>.

en: To edit it, you need to get the Views plugin.
fr: Pour modifier cet élément, vous devez acquérir le module d'extension Views.

en: To edit this filter, place your cursor over the [wpv-control-set] tag.
fr: Pour modifier ce filtre, placez votre curseur sur la balise de [wpv-control-set].

en: To get started easily, click on the <strong>Loop Wizard</strong>. You will select the loop output style and the fields to display. Then, edit by adding you own HTML markup, media and additional fields.
fr: Pour démarrer en toute facilité, cliquez sur l'<strong>Assistant de boucle</strong>. Vous pourrez ainsi sélectionner le style de sortie de boucle et les champs à afficher. Éditez ensuite en ajoutant vos propres balises HTML, médias et champs additionnels.

en: To insert click on the <strong>Clear form</strong> button.
fr: Pour insérer, cliquez sur le bouton <strong>Effacer le formulaire</strong>.

en: To insert click on the <strong>Submit button</strong> button.
fr: Pour insérer, cliquez sur le <strong>bouton Envoyer</strong>.

en: To insert this shortcode and set its option, click on the <strong>Content search</strong> button.
fr: Pour insérer ce code abrégé et définir son option, cliquez sur le bouton <strong>Recherche de contenu</strong>.

en: To insert, click on the <strong>Spinner graphics</strong> button.
fr: Pour insérer, cliquez sur le bouton <strong>Graphiques de tourbillon</strong>.

en: To learn more about adding custom CSS to your views, please review our %sonline tutorial%s
fr: Pour en savoir plus sur les feuilles de style CSS personnalisées à ajouter à vos vues, veuillez reconsulter notre %sdidactiel en ligne%s

en: To learn more about adding custom JavaScript to your views, please review our %sonline tutorial%s
fr: Pour tout savoir sur la façon d'ajouter JavaScript personnalisé à vos vues, veuillez reconsulter notre %sdidactiel en ligne%s

en: To make it easier to use Views, we’ve created different preset usage modes for <strong>Views</strong>. Each usage mode emphasizes the features that you need and hides the ones that are not needed.
fr: Pour rendre  Views plus facile à utiliser, nous avons créé divers modes d'utilisation prédéfinis pour <strong>Views</strong>. Chaque mode d'utilisation met l'accent sur les fonctionnalités dont vous avez besoin et masque celles qui ne sont pas requises.

en: To receive affiliate commission you have to provide your affiliate ID and Key.
fr: Pour recevoir une commission d'affiliation, vous devez fournir votre ID d'affiliation et votre clé.

en: To translate static texts, wrap them in <code>[wpml-string][/wpml-string]</code> shortcodes.
fr: Pour traduire des textes statiques, enveloppez-les dans des <code>[wpml-string][/wpml-string]</code> codes abrégés.

en: Toolbar buttons
fr: Boutons de la barre d'outils

en: Toolset
fr: Jeu d'outils

en: Toolset Export / Import
fr: Exporter / Importer Toolset

en: Toolset Help
fr: Aide Toolset

en: Toolset Settings
fr: Réglages Toolset

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
fr: Toolset peut afficher un menu de barre d'admin. en aval pour vous permettre de générer des codes abrégés Toolset sur toutes les pages requises.

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
fr: Toolset peut afficher un menu de barre d'admin. en amont pour vous permettre de créer ou modifier des vues et des modèles de contenu liés à la page actuelle.

en: Toolset shortcodes
fr: Codes abrégés Toolset

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
fr: Menu des codes abrégés Toolset sur la barre d'administration

en: Total MySQL queries
fr: Total des requêtes MySQL

en: Total memory used
fr: Totalité de la mémoire utilisée

en: Total pages count
fr: Nombre total de pages

en: Transition effect:
fr: Effet de transition :

en: Translatable string
fr: Chaîne traduisible

en: Translating Views and Content Templates with WPML
fr: Traduction de vues et de modèles de contenu avec WPML

en: Translations
fr: Traductions

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trash Content Templates
fr: Mettre les modèles de contenu à la corbeille

en: Trash Views
fr: Mettre des vues à la corbeille

en: Trash WordPress Archives
fr: Mettre les archives WordPress à la corbeille

en: Trashing it will also unassign it.
fr: La mettre à la corbeille annulera aussi son attribution.

en: Trashing them will also unassign them.
fr: Les mettre à la corbeille annulera aussi leur attribution.

en: Type a name
fr: Tapez un nom

en: Type the title of the page
fr: Saisir le titre de la page

en: Type to search for users...
fr: Taper pour rechercher des utilisateurs...

en: Types Fields
fr: Champs Types

en: Types ancestors tree not valid.
fr: Ancêtres Types non valides.

en: Types fields
fr: Champs Types

en: Types plugin is required.
fr: Le module d'extension Types est requis.

en: URL of term archive page
fr: URL de la page d'archive du terme

en: URL of the active theme's directory
fr: URL du répertoire du thème actif

en: URL of the image
fr: URL de l'image

en: URL parameter
fr: Paramètre URL

en: URL to redirect users after login in. Defaults to the current URL.
fr: URL pour rediriger les utilisateurs après connexion ; URL actuelle par défaut.

en: Unable to open zip file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier zip

en: Unchecked
fr: Non cochée

en: Undo
fr: Annuler

en: Unexpected error
fr: Erreur inattendue

en: Unexpected error. Nothing was changed.
fr: Erreur inattendue. Rien n'a été changé.

en: Unformatted
fr: Non formaté(s)

en: Unknown framework
fr: Infrastructure inconnue

en: Unless you edit it, this filter will not be applied at all.
fr: À moins de le modifier, ce filtre ne sera pas du tout appliqué.

en: Unnamed View
fr: Vue sans nom

en: Unordered List
fr: Liste non triée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Unsupported page
fr: Page non prise en charge

en: Unsupported post type archives
fr: Archives de type d'article non prises en charge

en: Untrusted data
fr: Données non fiables

en: Untrusted user
fr: Utilisateur non fiable

en: Untrusted user.
fr: Utilisateur non fiable

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update URLs after loading search results
fr: Mettre à jour les URL après le chargement des résultats de recherche

en: Update changes
fr: Mettre à jour les modifications

en: Update changes: [wpv-if] shortcodes
fr: Modifications de mise à jour : codes abrégés [wpv-if]

en: Update completed!
fr: Mise à jour achevée !

en: Update input
fr: Mettre à jour l'entrée

en: Update the View results every time an input changes
fr: Mettre à jour les résultats de la vue chaque fois qu'une entrée est modifiée

en: Update the View results only when clicking on the search button
fr: Mettre à jour les résultats de la vue uniquement en cliquant sur le bouton Recherche

en: Update the Views results without reloading the page
fr: Mettre à jour les résultats des vues sans recharger la page

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Upload Error: Invalid NONCE
fr: Erreur de transfert : VALEUR UNIQUE non valide

en: Upload Image
fr: Télécharger l'image

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Upload images
fr: Télécharger des images

en: Usage for archive loops
fr: Utilisation pour les boucles d'archive

en: Usage for custom post archives
fr: Utilisation d'archives de publication personnalisée

en: Usage for single page
fr: Utilisation de page unique

en: Usage for taxonomy archives
fr: Utilisation d'archives de taxonomie

en: Use <strong>Content Templates</strong> to design single pages in your site.
fr: Utiliser des <strong>modèles de contenu</strong> pour concevoir des pages uniques sur votre site.

en: Use <strong>Views</strong> to load content from the database and display it anyway you choose.
fr: Utiliser <strong>Views</strong> pour charger le contenu depuis la base de données et l'afficher comme vous le souhaitez.

en: Use <strong>WordPress Archives</strong> to style and design standard listing and archive pages.
fr: Utiliser les <strong>archives WordPress</strong> pour styliser et concevoir des pages d'archives et de listage standards.

en: Use Content Templates as chunks of content that will be repeated in each element of the View loop.
fr: Utiliser les modèles de contenu comme blocs de contenu qui seront répétés dans chaque élément de la boucle de vue.

en: Use HTML and CSS to style the filter.
fr: Utiliser HTML et CSS pour styliser le filtre.

en: Use a Content Template to group the fields in this View loop
fr: Utiliser un modèle de contenu pour regrouper les champs dans cette boucle de vue

en: Use an existing page
fr: Utiliser une page existante

en: Use another WordPress Archive for this archive loop
fr: Utiliser une autre archive WordPress pour cette boucle d'archive

en: Use as spinner image
fr: Utiliser comme image de tourbillon

en: Use existing custom field values
fr: Utiliser les valeurs de champ personnalisé existantes

en: Use manually entered values
fr: Utiliser les valeurs entrées manuellement

en: Use the "formatting and editing instructions" bar at the bottom of the editor to see full editing instructions.
fr: Utiliser la barre "Instructions de formatage et de modification" en bas de l'éditeur pour visualiser toutes les instructions de modification.

en: Use the Framework value for
fr: Utiliser la valeur Infrastructure pour

en: Use the cached version if it is available
fr: Utiliser la version mise en cache si elle est disponible

en: Use the form below to register options.
fr: Utiliser le formulaire ci-dessous pour enregistrer les options.

en: Use the same Content Templates for all languages
fr: Utiliser le même modèle de contenu pour toutes les langues

en: Use the submit button to get results based on the form values
fr: Utiliser le bouton Envoyer pour obtenir des résultats basés sur les valeurs du formulaire

en: Use this kind of input:
fr: Utiliser cette sorte d'entrée :

en: Use this to add your own classnames to the reset button
fr: Utilisez ceci pour ajouter vos propres noms de classe au bouton Réinitialiser

en: Use this to add your own classnames to the spinner container
fr: Utilisez ceci pour ajouter vos propres noms de classe au conteneur de tourbillon

en: Use this to add your own classnames to the submit button
fr: Utilisez ceci pour ajouter vos propres noms de classe au bouton Envoi

en: Use this to add your own classnames to the text input
fr: Utiliser ceci pour ajouter vos propres noms de classe à la saisie de texte

en: Use this to add your own styling to the reset button
fr: Utilisez ceci pour ajouter votre propre style au bouton Réinitialiser

en: Use this to add your own styling to the spinner container
fr: Utilisez ceci pour ajouter votre propre style au conteneur de tourbillon

en: Use this to add your own styling to the submit button
fr: Utilisez ceci pour ajouter votre propre style au bouton Envoi

en: Use this to add your own styling to the text input
fr: Utilisez ceci pour ajouter votre propre style à la saisie de texte

en: Use this to search in both post contents and titles
fr: Utiliser ceci pour rechercher à la fois dans les contenus de publication et dans les titres

en: Use this to search just in titles
fr: Utiliser ceci pour rechercher uniquement dans les titres

en: Use values like <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> or <em>slug</em>.
fr: Utiliser des valeurs comme <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> ou <em>slug</em>.

en: Use values like <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_url</em> or <em>user_registered</em>.
fr: Utiliser des valeurs telles que <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_url</em> ou <em>user_registered</em>.

en: Used for
fr: Utilisée pour

en: Used on
fr: Utilisé sur

en: User
fr: Utilisateur

en: User Email
fr: E-mail utilisateur

en: User Guides
fr: Guides d'utilisation

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: User Login
fr: Connexion utilisateur

en: User Login Name
fr: Nom de connexion utilisateur

en: User Spam Status
fr: Statut courrier indésirable utilisateur

en: User Status
fr: Statut utilisateur

en: User URL
fr: URL utilisateur

en: User Url
fr: Url utilisateur

en: User View
fr: Affichage utilisateur

en: User basic data
fr: Données de base d'utilisateur

en: User data
fr: Données d'utilisateur

en: User display name
fr: Nom d'affichage de l'utilisateur

en: User email
fr: E-mail d'utilisateur

en: User field - %s
fr: Champ utilisateur - %s

en: User fields
fr: Champs utilisateur

en: User filters
fr: Filtres utilisateurs

en: User login
fr: Connexion de l'utilisateur

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: User nicename
fr: autre nom d'utilisateur

en: User post count
fr: Nombre de publications d'utilisateur

en: User registered date
fr: Date d'enregistrement de l'utilisateur

en: User role
fr: Rôle d'utilisateur

en: User selection
fr: Sélection de l'utilisateur

en: Usermeta field - %s
fr: Champ méta utilisateur : %s

en: Usermeta field filter
fr: Filtre de champ méta utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users fields
fr: Champs utilisateur

en: Users filter
fr: Filtre utilisateur

en: Users with
fr: Utilisateurs avec

en: Users with this display name
fr: Utilisateurs dotés de ce nom d'affichage

en: Using pagination you can also implement sliders.
fr: La pagination vous permet également d'implémenter des diaporamas.

en: Using the Content Template
fr: Utilisation du modèle de contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Values:
fr: Valeurs :

en: View
fr: Visualiser

en: View HTML output
fr: Visualiser la sortie HTML

en: View Views
fr: Visualiser les vues

en: View Views-Templates
fr: Visualiser les modèles de vue

en: View caching settings
fr: Paramètres de mise en cache de vue

en: View containing the form:
fr: Vue contenant le formulaire :

en: View default settings will be applied for empty inputs.
fr: Les paramètres de vue par défaut seront appliqués pour les entrées vides.

en: View moved to the Trash.
fr: Vue déplacée vers la corbeille.

en: View moved to trash
fr: Vue déplacée vers la corbeille

en: View not found
fr: Vue introuvable

en: View not moved to trash
fr: Vue non déplacée vers la corbeille

en: View not saved
fr: Vue non enregistrée

en: View permanently deleted.
fr: Vue supprimée définitivement

en: View purpose
fr: Objet de la vue

en: View restored from the Trash.
fr: Vue restaurée depuis la corbeille

en: View saved
fr: Vue enregistrée

en: View sections
fr: Sections de la vue

en: View/Edit Meta HTML
fr: Afficher/modifier le méta HTML

en: View:
fr: Vue :

en: View: %s - end
fr: Vue : %s : fin

en: View: %s - start
fr: Vue : %s : début

en: Views 1.12 release notes
fr: Notes de mise à jour Views 1.12

en: Views 2.0 release notes
fr: Notes de mise à jour Views 2.0

en: Views Documentation
fr: Documentation Views

en: Views Help
fr: Aide Views

en: Views Import
fr: Importer les vues

en: Views Integration
fr: Intégration Views

en: Views Pagination
fr: Pagination des vues

en: Views Shortcodes
fr: Codes abrégés Views

en: Views Training
fr: Formation Views

en: Views and WPML integration
fr: Views et intégration WPML

en: Views conditional output
fr: Sortie conditionnelle Views

en: Views debugger will need to open a popup window, but your browser may block it.
fr: Le débogueur Views devra ouvrir une fenêtre contextuelle, mais il se peut que votre navigateur la bloque.

en: Views elements in this Module
fr: Éléments Views dans ce module

en: Views formatted output
fr: Sortie formatée Views

en: Views import complete
fr: Importation des vues terminée

en: Views import summary
fr: Résumé des importations Views

en: Views integration with theme options
fr: Intégration Views avec options de thème

en: Views load content from the database and display on the site.
fr: Les vues chargent le contenu depuis la base de données et s'affichent sur le site.

en: Views online help
fr: Aide en ligne Views

en: Views plugin lets you design single pages, display content from the database and customize standard listing pages.
fr: Le module d'extension Views vous permet de concevoir des pages uniques, d'afficher un contenu depuis la base de données et de personnaliser les pages de listage standards.

en: Views raw output
fr: Sortie brute de Views

en: Views results can be cached if they meet some requirements, so they are displayed faster in the frontend.
fr: Les résultats Views peuvent être masqués s'ils réunissent certaines conditions de manière à être affichés plus rapidement en amont.

en: Views shortcodes documentation
fr: Documentation des codes abrégés des vues

en: Views subscription
fr: Abonnement Views

en: Views update history
fr: Historique de mise à jour Views

en: Views usage
fr: Utilisation de Views

en: Views will provide a wizard that lets you design how the results display.
fr: Views fournira un assistant pour vous permettre de concevoir la façon dont les résultats s'affichent.

en: Views/Content Templates debug information
fr: Informations de débogage des modèles de contenu/Views

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
fr: Les visiteurs pourront effectuer une recherche à travers votre contenu à l'aide de critères de recherche différents.

en: WP Views Embedded was <strong>deactivated</strong>! You are already running the complete WP Views plugin, so this one is not needed anymore.
fr: WP Views Embedded a été <strong>désactivé</strong> ! Vous opérez déjà avec le module d'extension complet WP Views, vous n'avez donc plus besoin de celui-ci.

en: WP Views Filter
fr: Filtre WP Views

en: WPA moved to trash
fr: WPA déplacé dans la corbeille

en: WPA not moved to trash
fr: WPA non déplacé dans la corbeille

en: WPML Context
fr: Contexte WPML

en: WPML Translation Management must be active for this link to work.
fr: Le Gestionnaire de traduction WPML doit être activé pour que ce lien fonctionne.

en: WPML integration
fr: Intégration WPML

en: WPML lang footer
fr: Pied de page lang WPML

en: WPML lang switcher
fr: Sélecteur lang WPML

en: WPML sidebar
fr: Encadré WPML

en: Want to add complex fields?
fr: Vous voulez ajouter des champs complexes ?

en: Want to display posts that belong to this taxonomy? Learn about %sinserting child Views to Taxonomy Views%s.
fr: Voulez-vous afficher les publications qui appartiennent à cette taxonomie ? Apprenez à %sinsérer des vues enfants dans les vues de taxonomie%s.

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
fr: Vous souhaitez modifier des vues, des formulaires CRED et des mises en page ? Procurez-vous le pack entier <em>Toolset</em> !

en: Want to see this in action?
fr: Vous souhaitez voir ceci en action ?

en: Warning: the cursor is inside another short code, this may cause problems.
fr: Avertissement : le curseur se trouve à l'intérieur d'un autre code abrégé, ce qui peut poser problème.

en: Watch this URL parameter. Defaults to "s", which is the natural search parameter.
fr: Surveillez ce paramètre URL. "s" par défaut est le paramètre de recherche classique.

en: We escaped the title before saving.
fr: Nous avons quitté le titre avant de le sauvegarder.

en: We have changed the way that the <strong>[wpv-if]</strong> conditional shortcode works.
fr: Nous avons modifié la façon dont le code abrégé conditionnel <strong>[wpv-if]</strong> fonctionne.

en: We have detected the following frameworks on your site:
fr: Nous avons détecté les infrastructures suivantes sur votre site :

en: Week
fr: Semaine

en: Weeks can only be numbers between 1 and 53
fr: Les semaines ne peuvent comporter qu'un chiffre entre 1 et 53

en: What content will this template be for?
fr: À quel contenu est destiné ce modèle ?

en: What do you want to include here?
fr: Que souhaitez-vous insérer ici ?

en: What kind of display do you want to create?
fr: Quel genre d'affichage souhaitez-vous créer ?

en: What loop will this Archive be used for?
fr: Pour quelle boucle cette archive sera-t-elle utilisée ?

en: What to display
fr: Que faut-il afficher

en: When doing manual AJAX pagination on a View, you can add each page to the browser history, so it can be reached using the back and forth browser buttons. You can either enable this feature (and control it on each View) or disable it globally.
fr: En effectuant une pagination AJAX manuelle sur une vue, vous pouvez ajouter chaque page à l'historique du navigateur pour qu'on puisse y accéder à l'aide des boutons avant et arrière du navigateur. Vous pouvez soit activer cette fonctionnalité (et la contrôler sur chaque vue), soit la désactiver complètement.

en: When loading parametric search results using AJAX, you can adjust the URL to match the options selected, so it can be used to link to those specific results. You can either enable this feature (and control it on each View) or disable it globally.
fr: Lorsque vous chargez des résultats de recherche personnalisée à l'aide d'AJAX, vous pouvez ajuster l'URL pour faire correspondre les options sélectionnées afin qu'AJAX puisse être utilisée pour relier ces résultats spécifiques. Vous pouvez soit activer cette fonctionnalité (et la contrôler sur chaque vue), soit la désactiver complètement.

en: When that theme option holds more than one value, display this separator between them
fr: Lorsque l'option de thème contient plus d'une valeur, faites afficher ce séparateur entre elles

en: When the checkbox is not checked:
fr: Quand la case n'est pas cochée :

en: When there are more than one values on that URL parameter, display this separator between them.
fr: Veuillez afficher ce séparateur pour séparer les valeurs sur ce paramètre URL.

en: When to update the Views results
fr: Quand mettre à jour les résultats des vues

en: When you are done, remember to add the <strong>View</strong> to your content. You can do that by inserting the <strong>View</strong> as a shortcode to content or displaying it as a widget.
fr: Lorsque vous avez terminé, n'oubliez pas d'ajouter la <strong>vue</strong> à votre contenu. Pour ce faire, insérez la <strong>vue</strong> au contenu comme code abrégé  ou affichez-la comme composant graphique.

en: When you display the View, the content of this box gets displayed.
fr: Quand vous affichez la vue, le contenu de cette zone apparaît.

en: When you insert the search box, Views will offer you where to display the results.
fr: Quand vous insérez la zone de recherche, Views vous proposera des emplacements où afficher les résultats.

en: Where do you want to display the results of this search?
fr: Où souhaitez-vous afficher les résultats de cette recherche ?

en: Where to search
fr: Où effectuer une recherche

en: Whether the condition should be compared to TRUE or to FALSE.
fr: Lorsque la condition doit être comparée à VRAI ou FAUX.

en: Whether the excerpt should be wrapped in paragraph tags.
fr: Lorsque l'extrait doit être enveloppé dans des balises de paragraphe.

en: Whether the spinner should be added at the beginning or the end of the container
fr: Tourbillon à ajouter soit au début, soit à la fin du conteneur

en: Which options to display in the form inputs
fr: Options à afficher dans les entrées de formulaire

en: Which pagination controls do you want to insert?
fr: Quels contrôles de pagination souhaitez-vous insérer ?

en: White
fr: Blanc

en: With Modules, you can easily reuse your designs in different websites and create your own library of building blocks.
fr: Avec Modules, vous pouvez aisément réutiliser vos conceptions dans différents sites Web et créer votre propre bibliothèque de blocs à construire.

en: WooCommerce Views filter fields
fr: Champs de filtre WooCommerce Views

en: WordPress Archive
fr: Archive WordPress

en: WordPress Archive moved to the Trash.
fr: Archive WordPress déplacée vers la corbeille

en: WordPress Archive name
fr: Nom d'archive WordPress

en: WordPress Archive permanently deleted.
fr: Archive WordPress supprimée définitivement.

en: WordPress Archive restored from the Trash.
fr: Archive WordPress restaurée depuis la corbeille.

en: WordPress Archive used
fr: Archive WordPress utilisée

en: WordPress Archive: %s - end
fr: Archive WordPress : %s : fin

en: WordPress Archive: %s - start
fr: Archive WordPress : %s : début

en: WordPress Archives
fr: Archives WordPress

en: WordPress Archives and Content Templates settings updated
fr: Paramètres d'archives WordPress et de modèles de contenu mis à jour

en: WordPress Archives documentation
fr: Documentation d'archives WordPress

en: WordPress Archives let you customize standard listing pages. You will be able to customize the blog, custom post archives, taxonomy pages and other standard listing pages.
fr: Les archives WordPress vous permettent de personnaliser des pages de listage standards. Vous pourrez personnaliser le blog, les archives de publication personnalisée, les pages de taxonomie et d'autres pages de listage standards.

en: WordPress Archives let you customize the output of standard Archive pages.
fr: Les archives WordPress vous permettent de personnaliser la sortie des pages d'archive standards.

en: WordPress Archives online help
fr: Assistance en ligne pour les archives WordPress

en: WordPress Formatting Date and Time
fr: Formatage WordPress de date et heure

en: WordPress address (URL)
fr: Adresse WordPress (URL)

en: WordPress bloginfo function
fr: Fonction du bloginfo WordPress

en: WordPress get_userdata function
fr: Fonction get_userdata WordPress

en: WordPress version
fr: Version WordPress

en: Words
fr: Mots

en: Would you like to clear them?
fr: Souhaitez-vous les supprimer ?

en: Would you like to insert transition controls for the pagination?
fr: Souhaitez-vous insérer les commandes de transition pour la pagination ?

en: Wrap all the fields into a Content Template, so you can edit the content of the loop easily
fr: Encapsuler tous les champs dans un modèle de contenu afin de pouvoir modifier facilement le contenu de la boucle

en: Wrap the excerpt in a paragraph
fr: Envelopper l'extrait dans un paragraphe

en: Wrapper for the Loop Output section.
fr: Format conteneur pour la section Sortie de boucle

en: Wrapper for the entire filter section, including the pagination controls and parametric search.
fr: Format conteneur pour la totalité de la section Filtre, y compris les commandes de pagination et la recherche personnalisée.

en: Wrapper for the parametric search controls.
fr: Format conteneur pour les contrôles de recherche personnalisée

en: Wrapper for what to display when the View query doesn't find results.
fr: Format conteneur pour ce qu'il faut afficher lorsque la requête de vue ne trouve aucun résultat.

en: Wrapper for what to display when the View query finds results.
fr: Format conteneur pour ce qu'il faut afficher lorsque la requête de vue trouve des résultats.

en: Wrong callback function: %s.
fr: Fonction de rappel erronée : %s.

en: Wrong data
fr: Données erronées

en: Wrong data.
fr: Données erronées.

en: Wrong nonce
fr: Valeur unique erronée

en: Wrong or Missing View ID.
fr: ID de vue erronée ou manquante.

en: Wrong or missing ID.
fr: ID erroné ou manquant.

en: Wrong or missing View ID.
fr: ID de vue erronée ou manquante.

en: Wrong or missing data for selected fields.
fr: Données erronées ou manquantes pour les champs sélectionnés.

en: Wrong or missing data.
fr: Donnée erronée ou manquante.

en: Yahoo IM
fr: Messages instantanés Yahoo

en: Year
fr: Année

en: Year archives
fr: Archives annuelles

en: Year: %s
fr: Année : %s

en: Years can only be a four digits number
fr: Les années ne peuvent comporter qu'un nombre à quatre chiffres

en: Yes
fr: Oui

en: Yes (recommended)
fr: Oui (recommandé)

en: Yoast SEO breadcrumbs
fr: Fil d'ariane Yoast SEO

en: You are almost done with this parametric search provided by the View <strong>%s</strong>.
fr: Vous en avez presque terminé avec cette recherche personnalisée fournie par la vue <strong>%s</strong>.

en: You are running Views and WPML, but missing the String Translation module.
fr: Vous êtes en train d'exécuter Views et WPML, mais il vous manque le module de traduction de chaîne.

en: You are trying to edit a Content Template translation. Only original laguage can be edited here. Please edit the translation through WPML Translation Management.
fr: Vous tentez de modifier une traduction de modèle de contenu. Seule la langue originale peut être modifiée ici. Veuillez modifier la traduction via le Gestionnaire de traduction WPML.

en: You are viewing the read-only version of this %s.
fr: Vous visualisez actuellement la version en lecture seule de ce(tte) %s.

en: You are viewing the read-only version of this View. To edit it, you need to get Views plugin.
fr: Vous êtes en train de visualiser la version en lecture seule de cette vue. Pour la modifier, vous devez acquérir le module d'extension Views.

en: You are viewing the read-only version of this WordPress Archive. To edit it, you need to get Views plugin.
fr: Vous visualisez actuellement la version en lecture seule de cette archive WordPress. Pour la modifier, vous devez vous procurer le module d'extension Views.

en: You attempted to edit a Content Template that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
fr: Vous avez tenté de modifier un modèle de contenu qui n&#8217;existe  pas. Peut-être a-t-il été supprimé ?

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
fr: Vous venez d'essayer de modifier une vue qui n'existe pas. Peut-être a-t-elle été supprimée ?

en: You attempted to edit a WordPress Archive that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
fr: Vous avez tenté de modifier une archive WordPress qui n&#8217;existe pas. Peut-être a-t-elle été supprimée?

en: You can add HTML for styling and switch between the View section.
fr: Vous pouvez ajouter HTML pour styliser et basculer vers la section Vue.

en: You can add a reset button to this form
fr: Vous pouvez ajouter un bouton de réinitialisation à ce formulaire

en: You can add a search box to this form
fr: Vous pouvez ajouter une zone de recherche à ce formulaire

en: You can add custom CSS styling to the CSS editor and it will be loaded when you display this View.
fr: Vous pouvez ajouter un style CSS personnalisé à l'éditeur CSS. Il sera chargé lorsque vous afficherez cette vue.

en: You can add custom JavaScript to the JS editor and it will be loaded when you display this View.
fr: Vous pouvez ajouter JavaScript personnalisé à l'éditeur JS et il sera chargé lorsque vous afficherez cette vue.

en: You can add javascript callbacks when some events are triggered
fr: Vous pouvez ajouter des rappels javascript lorsque certains événements sont déclenchés

en: You can add only audio.
fr: Vous pouvez uniquement ajouter de l'audio.

en: You can add only images.
fr: Vous pouvez uniquement ajouter des images.

en: You can add only video.
fr: Vous pouvez uniquement ajouter une vidéo.

en: You can add shortcodes to post fields, and also your own HTML and CSS to style the fields and design the page template.
fr: Vous pouvez ajouter des codes abrégés pour publier des champs, également sur votre propre HTML et CSS afin de styliser les champs et de concevoir le modèle de page.

en: You can add this filter here.
fr: Vous pouvez ajouter ce filtre ici.

en: You can adjust some settings related to the syntax highlighting in Views editors here.
fr: Vous pouvez ajuster ici certains paramètres liés à la coloration syntaxique dans les éditeurs Views.

en: You can also call this Template using a shortcode [wpv-post-body view_template="XX"] to render specific information about the current post.
fr: Vous pouvez également appeler ce modèle à l'aide d'un code abrégé [wpv-post-body view_template="XX"] pour apporter des informations particulières concernant la publication actuelle.

en: You can also click on the <strong>Content search</strong> button to add a search box for visitors
fr: Vous pouvez également cliquer sur le bouton <strong>Recherche de contenu</strong> pour ajouter une zone de recherche pour les visiteurs

en: You can also insert fields manually.
fr: Vous pouvez aussi insérer les champs manuellement.

en: You can automatically adjust the URL of the page every time that the search results are updated:
fr: Vous pouvez ajuster automatiquement l'URL de la page chaque fois que les résultats de recherche sont mis à jour :

en: You can change the appearance by adding HTML and CSS.
fr: Vous pouvez modifiez l'apparence en ajoutant HTML et CSS.

en: You can copy and paste this shortcode wherever you want to display the results: %s
fr: Vous pouvez copier et coller ce code abrégé où vous voulez pour afficher les résultats : %s

en: You can create an excerpt based on the number of words or characters.
fr: Vous pouvez créer un extrait basé sur le nombre de mots ou caractères.

en: You can delete them all at once or open the editor and delete individual filters.
fr: Vous pouvez les supprimer tous à la fois ou ouvrir l'éditeur et supprimer les filtres individuellement.

en: You can display the search inside content or as a widget.
fr: Vous pouvez afficher la recherche à l'intérieur du contenu ou comme composant graphique.

en: You can display them together, on one page, or have the search in one page and the results on another page.
fr: Vous pouvez les afficher ensemble, sur une page, ou obtenir la recherche sur une page et les résultats sur une autre page.

en: You can display this View inside content or as a widget.
fr: Vous pouvez afficher cette vue dans le contenu ou comme composant graphique.

en: You can display your spinner inside different kind of HTML elements
fr: Vous pouvez afficher votre tourbillon à l'intérieur de différents types d'éléments HTML

en: You can edit and add your text and the count of posts in each item.
fr: Vous pouvez modifier et ajouter votre texte et le nombre de publications dans chaque élément.

en: You can edit its content in one place and use it in several places in the View.
fr: Vous pouvez modifier son contenu à un endroit et l'utiliser en différents endroits dans la vue.

en: You can edit the text between the shortcodes and use any HTML.
fr: Vous pouvez modifier le texte entre les codes abrégés et utiliser n'importe quel HTML.

en: You can enable/disable the edit links on the frontend for Views, Content Templates and WordPress Archives. Remember that the frontend edit links are only visible to administrators.
fr: Vous pouvez activer/désactiver les liens de modification sur la partie publique pour les vues, les modèles de contenu et les archives WordPress. Gardez en mémoire que les liens de modification sur la partie publique ne sont visibles que par les administrateurs.

en: You can execute custom javascript functions before and after the View results are updated:
fr: Vous pouvez exécuter des fonctions personnalisées en javascript avant et après que les résultats de la vue soient mis à jour :

en: You can export the Views settings as a .zip file.
fr: Vous pouvez exporter les paramètres Views en tant que fichier .zip.

en: You can filter the View query by status, custom fields, taxonomy, users fields and even content search depending on the content that you are going to load. Click on 'Add another filter' and then select the filter type. A View may have as many filters as you like.
fr: Vous pouvez filtrer la requête de vue par statut, champ personnalisé, taxonomie, champ utilisateur et même par recherche de contenu selon le contenu que vous vous apprêtez à charger. Cliquez sur 'Ajouter un autre filtre' puis sélectionnez le type de filtre. Une vue peut contenir autant de filtres que vous le souhaitez.

en: You can fix this filter here.
fr: Vous pouvez rectifier ce filtre ici.

en: You can insert filter elements by clicking on the <strong>New filter</strong> button.
fr: Vous pouvez insérer des éléments de filtre en cliquant sur le bouton <strong>Nouveau filtre</strong>.

en: You can insert next/previous links and page selectors, for navigating directly to a specific page.
fr: Vous pouvez insérer les liens suivants/précédents et les sélecteurs de page pour naviguer directement sur une page spécifique.

en: You can limit the number of results returned by the query and set an offset. Please note that this option is not intended for pagination and sliders, but for static Limit and Offset settings.
fr: Vous pouvez limiter le nombre de résultats renvoyés par la requête et définir un décalage. Veuillez noter que cette option ne se destine ni à la pagination ni aux diapositives, mais aux paramètres statiques Limite et décalage.

en: You can not create a Content Template with an empty name.
fr: Impossible de créer un modèle de contenu sans nom.

en: You can not leave the slug empty.
fr: Vous ne pouvez laisser ce slug vide.

en: You can not leave the title empty.
fr: Vous ne pouvez laisser le titre vide.

en: You can now copy and paste this shortcode anywhere you want.
fr: Vous pouvez maintenant copier et coller ce code abrégé où vous voulez.

en: You can only use an image file here
fr: Ici, vous ne pouvez utiliser qu'un fichier d'image

en: You can override the filter settings and add the search box here.
fr: Vous pouvez substituer les paramètres de filtre et ajouter la zone de recherche ici.

en: You can refine the selection by adding filters.
fr: Vous pouvez affiner la sélection en ajoutant des filtres.

en: You can register your framework manually as follows:
fr: Vous pouvez enregistrer votre infrastructure manuellement comme suit :

en: You can set here the Bootstrap version that you want to use, based on the one <strong>provided by your theme</strong>. We will then generate the right markup in the Views Layouts Wizard when using the Bootstrap Grid option.
fr: Vous pouvez définir ici la version Bootstrap que vous souhaitez utiliser sur base de celle <strong>fournie par votre thème</strong>. Nous génèrerons alors le balisage nécessaire dans l'Assistant de mise en page Views lors de l'utilisation de l'option Grille Bootstrap.

en: You can sort by a custom field simply using the value <em>field-xxx</em> where xxx is the custom field slug.
fr: Vous pouvez trier par champ personnalisé simplement à l'aide de la valeur <em>xxx-champ</em> où xxx est le slug de champ personnalisé.

en: You can switch between the different <strong>Views</strong> usage mode by opening the ‘Screen options’ tab.
fr: Vous pouvez passer d'un mode d'utilisation de <strong>vues</strong> à un autre en ouvrant l'onglet ‘Options d'écran’.

en: You can target specific positions in the loop, add zebra styling or add extra markup in the middle of the results.
fr: Vous pouvez cibler des emplacements spécifiques dans la boucle, ajouter un style zébré ou ajouter un balisage supplémentaire au milieu des résultats.

en: You can upload a .zip or .xml file from your computer:
fr: Vous pouvez transférer un fichier .zip ou .xml depuis votre ordinateur :

en: You can use %%NAME%% and %%COUNT%% as placeholders
fr: Vous pouvez utiliser %%NOM%% et %%NOMBRE%% comme espaces réservés

en: You can use a View to display paginated results and sliders. Both are built using 'Pagination'. For paginated listings, choose to update the entire page. For sliders, choose to update only the View.
fr: Vous pouvez utiliser une vue pour afficher les résultats paginés et les diaporamas. Les deux sont construits à l'aide de 'Pagination'. Pour les listages paginés, choisissez la mise à jour de toute la page. Pour les diaporamas, choisissez seulement la mise à jour de la vue.

en: You can use a reset button that will take the search form to its original state
fr: Vous pouvez utiliser un bouton de réinitialisation qui remettra le formulaire de recherche dans son état original

en: You can use a spinner container that will be shown when performing any automatic update
fr: Vous pouvez utiliser un conteneur de tourbillon qui s'affichera lorsque une mise à jour automatique aura lieu

en: You can use an input or a button
fr: Vous pouvez utiliser une saisie ou un bouton

en: You can use any of those form elements.
fr: Vous pouvez utiliser n'importe lequel de ces formulaires d'éléments.

en: You can use the theme options as a source of values in several settings of Views.
fr: Vous pouvez utiliser les options de thème comme source de valeurs dans divers paramètres de Views.

en: You can&#8217;t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fr: Vous ne pouvez modifier ce modèle de contenu car il se trouve dans la corbeille. Veuillez le restaurer et réessayer.

en: You can&#8217;t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fr: Vous ne pouvez modifier cette vue parce qu'elle se trouve dans la corbeille. Veuillez la restaurer et réessayer.

en: You can’t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fr: Vous ne pouvez pas modifier ce modèle de contenu parce qu'il se trouve dans la corbeille. Veuillez le restaurer et réessayer.

en: You can’t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fr: Vous ne pouvez modifier cette vue car elle se trouve dans la corbeille. Veuillez la restaurer et réessayer.

en: You can’t edit this WordPress Archive because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fr: Vous ne pouvez modifier cette archive WordPress car elle se trouve dans la corbeille. Veuillez la restaurer et réessayer.

en: You do not have permissions for that.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette opération.

en: You do not need a submit button in this form
fr: Vous n'avez pas besoin d'un bouton Envoyer dans ce formulaire

en: You do not need a submit button in this form, although you already have one
fr: Vous n'avez pas besoin d'un bouton Envoyer dans ce formulaire, bien que vous en ayez déjà un.

en: You have a search box in this form, but it is linked to a broken search filter
fr: Ce formulaire comporte une zone de recherche, mais il est lié à un filtre de recherche brisé

en: You have a search box in this form, click here to create the search filter that is missing
fr: Ce formulaire comporte une zone de recherche, cliquez ici pour créer le filtre de recherche manquant

en: You have entered new data on this page.
fr: Vous avez saisi de nouvelles données sur cette page.

en: You have finished the setup of the parametric search provided by the View <strong>%s</strong>.
fr: Vous avez achevé la configuration de la recherche personnalisée fournie par la vue <strong>%s</strong>.

en: You have no permission to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: You have selected the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
fr: Vous avez sélectionné l'infrastructure des options <strong>%s</strong> à utiliser avec Views.

en: You may be using functions inside your <strong>[wpv-if]</strong> conditions already, and you will need to register those functions for them to work again.
fr: Vous utilisez peut-être déjà des fonctions à l'intérieur de vos <strong>[wpv-if]</strong> conditions, auquel cas il vous faudra enregistrer ces fonctions pour les rendre à nouveau opérationnelles.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
fr: Vous devez définir une expression standard pour Toolset_CakePHP_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
fr: Vous devez définir une expression standard pour WPToolset_Cake_Validation::personnaliser()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
fr: Vous devez définir une expression régulière pour Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
fr: Vous devez définir le paramètre $operator pour Toolset_CakePHP_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
fr: Vous devez définir un paramètre $opérator pour WPToolset_Cake_Validation::comparaison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
fr: Vous devez définir le paramètre $operator pour Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need the Types plugin to render this parametric search control
fr: Vous devez posséder le module d'extension Types afin de disposer de cette commande de recherche personnalisée

en: You need the full Toolset Views plugin to export and import data.
fr: Vous aurez besoin du module d'extension Toolset Views complet pour exporter et importer des données.

en: You need to add a submit button
fr: Vous devez ajouter un bouton Envoyer

en: You need to add the [wpv-conditional] shortcodes around the content that you want to display conditionally.
fr: Vous devez ajouter les [wpv-conditional] codes abrégés autour du contenu que vous souhaitez afficher conditionnellement.

en: You need to select what content to load with this View before you can continue designing the output.
fr: Vous devez sélectionner le contenu à charger avec cette vue avant de poursuivre la conception de la sortie.

en: You need to set the Bootstrap version used in your theme.
fr: Vous devez définir la version Bootstrap utilisée dans votre thème.

en: You only need to enter affiliate settings if you are a theme designer and want to receive affiliate commission.
fr: Si vous êtes développeur de thèmes, il vous suffit de saisir vos paramètres d'affiliation pour recevoir votre commission.

en: You should define a callback for your ajax call to async load data
fr: Vous devriez définir un rappel pour votre appel ajax vers les données de chargement asynchrones.

en: You should select a [wpv-control] short tag instead of
fr: Vous devriez sélectionner une balise courte [wpv-control] au lieu de

en: You will find the <strong>Views</strong> button.
fr: Vous trouverez le bouton <strong>Vues</strong>.

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant parametric search for those filters needs "AND" relationships.
fr: Vos filtres %s font appel à une relation interne "OU" à une sorte de relation, et une recherche personnalisée dépendante de ces filtres requiert des relations "ET".

en: Your View contains more URL based filters than parametric search controls in the Filter HTML textarea
fr: Votre vue contient plus de filtres basés sur une URL que de commandes de recherche personnalisée dans la zone de texte HTML du filtre.

en: Your View contains more parametric search controls in the Filter HTML textarea than URL based filters
fr: Votre vue contient plus de commandes de recherche personnalisée dans la zone de texte HTML de filtre que dans les filtres basés sur une URL.

en: Your custom conditions will be lost if you switch back to GUI editing.
fr: Vos conditions personnalisées seront perdues si vous revenez à la modification GUI.

en: Your framework was not correctly registered. Remember that you need to register your framework as follows:
fr: Votre infrastructure n'était pas correctement enregistrée. N'oubliez pas que l'infrastructure doit être enregistrée comme suit :

en: Your parametric search can also include a <strong>content search input</strong>, <strong>spinner</strong> to indicate updates in progress, a button to <strong>clear the form input</strong> and a <strong>submit button</strong>.
fr: Votre recherche personnalisée peut également inclure une <strong>sortie de recherche de contenu</strong>, une <strong> image de pré-chargement</strong> pour indiquer les mises à jour en cours, un bouton pour <strong>effacer la sortie du formulaire</strong> et un <strong>bouton Envoyer</strong>.

en: Your parametric search can contain any custom field or taxonomy that this View queries.
fr: Votre recherche personnalisée peut contenir n'importe quel champ personnalisé ou taxonomie requis(e) par cette vue.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
fr: Vos informations d'identification de sécurité ont expiré. Veuillez recharger la page pour en obtenir de nouvelles.

en: Your theme has registered the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
fr: Votre thème a enregistré l'infrastructure des options <strong>%s</strong> à utiliser avec Views.

en: Your user can not perform that action.
fr: Votre utilisateur ne peut exécuter cette action.

en: a complete reference library for everything in Views.
fr: une bibliothèque de référence complète pour tout ce qui concerne Views.

en: after
fr: postérieur

en: after or equal to
fr: postérieur ou égal à

en: all
fr: tou(te)s

en: all of the values
fr: toutes les valeurs

en: all post types
fr: tous les types de publication

en: an interactive course that takes you through the basics and advanced features of Views.
fr: un cours interactif qui vous amène à travers les fonctionnalités de base et avancées de Views.

en: and more…
fr: et plus encore…

en: any of the values
fr: n'importe quelle valeur

en: any status.
fr: n'importe quel statut.

en: ascending
fr: par ordre croissant

en: before
fr: antérieur

en: before or equal to
fr: antérieur ou égal à

en: between
fr: entre

en: between those
fr: entre ces

en: boolean
fr: booléen

en: comment shortcuts
fr: commenter les raccourcis

en: conditional output
fr: sortie conditionnelle

en: custom field
fr: champ personnalisé

en: day
fr: jour

en: day of the week
fr: jour de la semaine

en: day of the year
fr: jour de l'année

en: delete
fr: supprimer

en: descending
fr: par ordre décroissant

en: different from
fr: différent de

en: dismiss
fr: ignorer

en: display name
fr: afficher le nom

en: eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]
fr: Ex. [wpv-view name="nom-de-la-vue" <strong>%s="xxxx"</strong>]

en: eg. http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>
fr: Ex. http://www.exemple.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>

en: equal to
fr: égal à

en: exclude
fr: exclure

en: existing WordPress query
fr: requête WordPress existante

en: file
fr: fichier

en: firstname
fr: prénom

en: for
fr: pour

en: function|option
fr: fonction|option

en: greater than
fr: supérieur à

en: greater than or equal
fr: supérieur ou égal à

en: has no parent
fr: n'a pas de parent

en: hour
fr: heure

en: id, count, name or slug
fr: id, nombre, nom ou slug

en: in
fr: En

en: in any of those
fr: dans aucun(e) de ces

en: include
fr: inclure

en: is
fr: est

en: items
fr: éléments

en: items
fr: éléments

en: lastname
fr: nom

en: layout
fr: mise en page

en: like
fr: comme

en: loop item
fr: élément de boucle

en: lower than
fr: inférieur à

en: lower than or equal
fr: inférieur ou égal à

en: menu order
fr: ordre du menu

en: miliseconds
fr: millisecondes

en: modified date
fr: date modifiée

en: modified date GMT
fr: date GMT modifiée

en: month
fr: mois

en: name
fr: nom

en: need any technical help? Our support staff are waiting for you in our forum.
fr: besoin d'assistance technique ? Notre équipe d'assistance vous attend sur notre forum.

en: no one
fr: aucun(e)

en: no specific criteria
fr: aucun critère spécifique

en: not between
fr: pas entre

en: not between those
fr: pas entre ces

en: not in
fr: pas dans

en: not in any of those
fr: pas dans aucun(e) de ces

en: not like
fr: pas comme

en: not one of the values
fr: aucune des valeurs

en: number
fr: nombre

en: one
fr: un

en: ordered by <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> order
fr: trié(e) par <strong>%s</strong> en tri <strong>%s</strong>

en: parent is <strong>%s</strong>
fr: le/la parent(e) est <strong>%s</strong>

en: parent is the <strong>current post in the loop</strong>
fr: le parent est la <strong>publication actuelle dans la boucle</strong>

en: parent is the <strong>page where the View is shown</strong>
fr: la page parent est la <strong>page où la vue s'affiche</strong>

en: plugin per page
fr: module d'extension par page

en: plugins last view
fr: Dernier aperçu du module d'extension

en: post ID
fr: ID de la publication

en: post date
fr: Date de publication

en: post relationship
fr: publier la relation

en: post search
fr: recherche de publication

en: post title
fr: titre de la publication

en: posts title
fr: titre des publications

en: posts title and content
fr: titre des publications et contenu

en: published date
fr: date publiée

en: published date GMT
fr: date GMT publiée

en: random order
fr: ordre aléatoire

en: raw
fr: brut

en: related
fr: lié(e)

en: required
fr: Requis(e)

en: rich editing
fr: édition enrichie

en: second
fr: seconde

en: seconds
fr: secondes

en: slide
fr: diapositive

en: something
fr: quelque chose

en: status of %s.
fr: statut de %s.

en: string
fr: chaîne

en: target_id not valid
fr: id_cible non valide

en: taxonomy
fr: taxonomie

en: term count
fr: comptage de terme

en: term group
fr: groupe de termes

en: term name
fr: nom du terme

en: term slug
fr: Slug du terme

en: terms of a taxonomy that no longer exists
fr: termes d'une taxonomie qui n'existe plus

en: terms of the taxonomy %s
fr: termes de la taxonomie %s

en: that is
fr: qui est

en: the
fr: le

en: the same as set by the URL parameter
fr: comme défini par le paramètre de l'URL

en: trash
fr: Mettre à la corbeille

en: used by
fr: utilisé par

en: user ID
fr: ID utilisateur

en: user email
fr: E-mail utilisateur

en: user login
fr: connexion utilisateur

en: user name
fr: nom d'utilisateur

en: user nicename
fr: autre nom d'utilisateur

en: user post count
fr: comptage de publication utilisateur

en: user registered date
fr: date d'enregistrement de l'utilisateur

en: user url
fr: url utilisateur

en: user_email, user_login...
fr: utilisateur_e-mail, utilisateur_connexion...

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: users with any role
fr: utilisateurs avec tout type de rôle

en: users with role %s
fr: utilisateurs avec un rôle %s

en: value
fr: valeur

en: video
fr: vidéo

en: week
fr: semaine

en: widget
fr: composant graphique

en: will display the post content
fr: affichera le contenu de la publication

en: will display the post title
fr: affichera le titre de la publication

en: will run after getting the new results, but before updating them
fr: sera exécuté après avoir obtenu les nouveaux résultats, mais avant de les mettre à jour

en: will run after updating the results
fr: sera exécuté après la mise à jour des résultats

en: will run before getting the new results
fr: sera exécuté avant d'obtenir les nouveaux résultats

en: with IDs determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
fr: Avec les ID déterminés par le paramètre URL <strong>"%s"</strong>

en: with IDs is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
fr: avec ID est défini(e) par l'option Infrastructure <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
fr: avec ID définies par l'attribut de code abrégé de vue <strong>"%s"</strong>

en: with duration
fr: avec une durée

en: with the following <strong>IDs</strong>: %s
fr: Avec les <strong>ID</strong> suivants : %s

en: wp-types.com subscription email
fr: souscription e-mail à wp-types.com

en: wp-types.com subscription key
fr: Clé d'abonnement à wp-types.com

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
fr: wpv_add_dismiss_message est déprécié et ne doit pas être utilisé. Vous devrez mettre en œuvre votre propre méthode pour gérer les messages administratifs.

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
fr: wpv_dismiss_message_ajax est déprécié et ne doit pas être utilisé. Vous devrez mettre en œuvre votre propre méthode pour gérer les messages administratifs.

en: year
fr: année
